HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Egy kanadai kutatás szerint elfelejthetjük a tanmeséket.

A hazugság ártalmairól szóló tanmeséket évszázadok óta citáljuk nevelési célzattal a gyerekeknek, ám őszinteségre inkább a hősök becsületességét bemutató történetek indítanak – derült ki egy kanadai vizsgálatból.

A Torontói Egyetem kutatói, Kang Lee és kollégái a kísérletük során a gyerekeknek először azt a feladatot adták, hogy ismerjenek fel egy játékot a hangja alapján. Majd a kísérletvezető elhagyta a helyiséget, de kérte, hogy senki se nézze meg az adott tárgyat. A többség számára a helyzet ellenállhatatlan kísértésnek bizonyult.

A kísérletvezető, miután visszatért, mesét olvasott fel: a gyerekek egy részének A farkast kiáltó fiút vagy a Pinokkiót, ahol a hazugságért bűnhődés jár. Másoknak a legendásan őszinte Washington elnök és az általa kivágott cseresznyefa történetét, ami a kihágás beismerését dicséri. A harmadik csoport pedig a Teknőc és a nyúl című, a téma szempontjából semleges mesét hallgatta.

Végül megkérdezték őket, megnézték-e a játékot. Az elvárttal ellentétben a tanmesék ugyanúgy nem voltak hatással az őszinteségre, mint a semleges mese, egyedül az őszinteség pozitív hatásait kiemelő történet – hogy Washington beismerte, ő vágta ki a fát – fokozta a kicsik beismerési hajlandóságát.

Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, november 20-án megjelent számában olvashat, melyben az elengedés, a gyász és az újrakezdés témáját járjuk körül szakértő szerzőinkkel. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – a kiadónál!



 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!