A New York-i terrortámadás az ott lakók többségének életét gyökeresen megváltoztatta. A nagyobb lakás, az új autó, a karrierépítés hirtelen érdektelenné vált. A New York-iak úgy érezték, gyorsan döntéseket kell hozniuk lényeges kérdésekben. Azon kezdtek gondolkodni, vajon elég időt töltenek a gyerekeikkel. Mikor biztosították rokonaikat a szeretetükről? Kapcsolatok házassággá váltak, elhidegült házastársak ismét összemelegedtek, és 20 százalékkal több gyermek született kilenc hónappal a tragédia után, mint általában. A bizonytalanság légkörében tele lett a város szerelemmel.
Ennek az egymás felé nyúlásnak volt azonban egy másik, kevésbé elbűvölő oldala is. Az egyéjszakás kalandok, a spontán szexuális közösülés mindennapos dolog volt a Ground Zero (a tornyok helyét nevezik így) környékén. A válsághangulat, a káosz és a félelem nyomása alatt meghozott döntések nélkülözték a kellő megfontolást. Az emberek úgy érezték, nincs veszteni valójuk, és ez felhígította erkölcsi érzéküket. A társadalmi szabályok meglazultak, az impulzív viselkedés természetes emberi reakció volt. A poszttraumás helyzetben az emberek pohárhoz, cigihez, droghoz nyúltak, levetkőzték vélt vagy valós gátlásaikat.
Második oldal (Oldaltörés)
Az egyenruhához való vonzódás sztereotípiája hatványozódott a terror árnyékában. Az amerikaiak megdönthetetlen hite a sebezhetetlenségükben úgy dőlt össze, mint a tornyok. Az emberek védelemre vágytak, a nők nem csak meleg ételt kínáltak a tűzoltóknak és a törmelékek eltakarításán fáradozó munkásoknak, hanem magukat is.
„Ez egy fajta menekülés volt. Nyers szexualitás. Próbáltam minden tőlem telhetőt megtenni, és jólesett, hogy valaki értem is tett valamit. A nőket - egytől egyig jól szituáltak – pedig minden érdekelte. Jó volt, hogy valaki meghallgatott. Amikor napokat túlórázik az ember egyhuzamban, ilyen borzalmas körülmények között, a család már nem akarja a munkahelyi történeteket hallgatni” – mesélte az egyik tűzoltó, aki a terrortámadást követő télen kétszer is félrelépett.
„ Nem a helyzetet próbáltam kihasználni, mindössze a mentési munkálatok és romeltakarítás alatt nekem is szükségem volt arra, hogy valaki megmentsen.” Nem ő volt az egyetlen, aki azt vallotta, hogy a szex és a testiség értelmet ad a káosznak; New York egyik leghíresebb orgiaszervezője, Palagia szintén tapasztalta a jelenséget. Öt nappal a terrortámadás után tervezett szexpartiját a meghívottak nem engedték lemondani, mindenki eljött. Az erotikus töltés szinte tapintható volt a levegőben, az embereknek kellett a vigasztalás. New York szexmestere szerint ez volt a legintenzívebb rendezvény az exkluzív, kozmopolita, One Leg Up elnevezésű szexklubja történetében.
Krisztina O'Brien