Tetszett a cikk?

Az emancipálódott amerikai nők egyre nagyobb számban vállalkoznak arra, hogy egyedül rugaszkodjanak neki a gyermekvállalásnak. Most már könyvet is írtak nekik, hogy tudják, mibe vágják a fejszéjüket.

Amikor egy amerikai nő biológiai órája ketyegés helyett csörgésbe kezd, bármelyik spermabank klinikáján teherbe ejtetheti magát egy kémcsőből elővarázsolt spermium-adaggal. Sőt, nem is kell a klinikára sem befáradni, postai utánvéttel folyékony nitrogénbe csomagolva is rendelhető fagyasztott hímivarsejt. Így gyakorlatilag „csináld magad” módszerrel otthon, a fürdőszobában is elvégezhető az önmegtermékenyítés. A jelenség olyan gyakorivá vált, hogy egy újságírónő, Louise Sloan, könyvet írt róla Csináld fel magad: Mindentudó útmutató, hogyan lehetünk egyedülálló anyák címmel.

Az  emancipálódott amerikai nők egyre nagyobb számban vállalkoznak arra, hogy egyedül rugaszkodjanak neki a gyermekvállalásnak. Egy diplomával rendelkező dolgozó nő negyven éves korára eléri karrierje csúcsát, és ezzel azt az életszínvonalat is, hogy egyedülállóként, csupán családi és némi külső segítséggel (dada, bölcsőde), kiegyensúlyozottan és anyagi gondok nélkül felneveljen egy gyermeket. Emiatt talán meglepő módon a sperma bankok váróterme nem olyanokkal van tele, akiknek termékenységi gondjai vannak, hanem vonzó, jómódú nőkkel, akiknek még nem sikerült stabil kapcsolatot létrehozni, mert a párkeresés helyett a karriert választották. Az átlag életkor 40 év, és az általános nézet az, hogy a gyermek és a nagy „Ő” eljövetele nem zárja ki egymást, főleg ha az illető leszbikus.

Louise Sloan a könyv anyagát több tucat önkéntesen szingli anyukától, és saját maga tapasztalataiból nyerte. Visszautasítja azt a nézetet, hogy az egyedülálló nők a gyereket a felnőtt élet elengedhetetlen kellékének tekintik. Köntörfalazás nélkül – a konzervatívabbak idegeit rendesen borzolgató nyíltsággal - mindenről felvilágosítja azt, aki úgy dönt, egyedül neveli fel gyermekét. A tanácsok kiterjednek arra, melyik spermabankot használjuk, hogyan (ne) nyomozzuk ki a donor kilétét az interneten, milyen szempontok szerint válasszunk donort, és hogy feltegyük-e a gyermekünk nevét a Donor Testvérek Regisztrációs adatbázisába, vagy sem.

„A legtöbb egyedülálló anya spermabankot használ, ennek pedig az az oka, hogy a donor ismerete jogilag és érzelmileg is rizikós. Ennek ellenére én donort szerettem volna, mert azt akartam, hogy a gyerekemnek legyen egy apafigura az életében. Több közeli barátot is megkérdeztem, de senki sem vállalta. Úgy érezték, csak távolsági apa tapasztalatot kreálnának a gyerek számára. Az egyik barátom félt attól, hogy felelőseget érezne, ha valamilyen okból nehéz időszakaim lennének a gyerekkel.”- indokolja Sloan, miért fektet akkora hangsúlyt a spermabankokra könyvében.

Az írónőnek nem volt szerencséje a spermabankokkal. Az első donor ondója nem volt mindenkinél hatékony, de ez csak a nyolcadik próbálkozás után derült ki. A második donortól másodszorra teherbe esett, de elvetélt, és a fia, Scott csak a vetélés utáni harmadik próbálkozásra született.

„A megtermékenyítések az orvosi szobában történnek többnyire, mert a méhbe való közvetlen befecskendezés statisztikailag sikeresebb, mint a fagyasztott hímivarsejt otthoni használata.” - meséli könyvében. De Sloan az otthoni fürdőszobai önmegtermékenyítést is kipróbálta egy alkalommal, amikor az orvos nem volt jelen a peteérés idején. Egy bomba alakú nitrogén tankban a Fed Ex szállította neki a fagyasztott spermiumokat.

A spermabankok legtöbbje anonim donorokat regisztrál, és a legalkalmasabbat egy kérdőív alapján kell kiválasztania az anyának. A kérdésekre a válaszok rövidek, az extenzív orvosi kérdőívet a bankok szakembereinek segítségével tölti ki a donor. Ebből pedig igen nehéz felelősségteljesen választani. Sloan egy fénykép alapján választott, amin a donor 7 éves lehetett, és az egyetlen megnyugtató gondolata az, hogy a spermabank nővérkéje úgy tudott vissza tudott emlékezni a donorra „mint egy kedves és kellemes” emberre.

A nyitott identitást használó bankok feltárják az apa kilétét, ha a gyermek azt kéri a 18. életéve után.  De hogy ez mennyire jó ötlet, nem tudni. Elég nagy sokk érheti azt a férfit, akinek szimpatikus a kérdőíve, amikor húsz év után sorban kopogtatnak biológiai gyermekei az ajtaján, hiszen a bankok egy donortól átlagosan 15 családnak engedélyeznek spermahasználatot.

Krisztina O'Brien

Társadalom

Anyák és fiúk

Július 1-jén tovább bővült azon iratok köre, amelyekben azonosítóként fel kell tüntetni az érintettek anyjának születéskori nevét.

MTI Plázs

A fiús anyáknál gyakoribb a vetélés?

Azoknál az asszonyoknál, akiknek fiú az első gyermeke, lényegesen magasabb a vetélés veszélye azokkal a nőkkel szemben, akik elsőként kislánynak adtak életet.

hvg.hu Plázs

Anyák napján kezdődik a születés hete

Immár negyedik alkalommal rendezik meg idén a Születés Hete országos tájékoztató, szakmai és kulturális rendezvénysorozatot . A május 7-étól 14-éig tartó hét minden eddiginél több, 37 településen több mint 50 rendezvényhelyszínen közel 600 eseményt ölel fel. 385 előadó tart a szüléssel, születéssel kapcsolatos előadást, filmvetítést, kerekasztal-beszélgetést, műhelyt, bemutatót, író-olvasó találkozót, kiállítást, és egyéb programot. A rendezvénysorozat fővédnöke Sólyom Erzsébet.

MTI Tech

Száz évig élnek a fiatal anyák első gyermekei?

A százéves kor megérésére a többiekhez képest kétszeres esélye van annak, aki fiatal nő első gyermekeként született - állapították meg amerikai gerontológusok statisztikák alapján.

Mosás, vágás, terápia

Mosás, vágás, terápia

Leváltatná Elon Musk a Brexit arcát a Reform UK párt éléről

Leváltatná Elon Musk a Brexit arcát a Reform UK párt éléről

Az RTL-hez igazol a TV2 egyik arca

Az RTL-hez igazol a TV2 egyik arca

Jön a Minecraft 2

Jön a Minecraft 2