Az amerikai Allure női magazin érdekes cikket közölt a novemberi számában, Zsíros lehetőség címmel a bőr alá fecskendezhető zsírolvasztó injekciós eljárásokról. A nagy port kavaró írás részletesen ismerteti a Magyarországon mezoterápia néven elhíresült eljárás hatásait, mellékhatásait, veszélyeit, és etikátlan reklámozási módszereit. Úgy tűnik, a hamar meggazdagodni vágyó kozmetikusok, orvosi képzettség nélkül, kétséges eljárásokat alkalmaznak a pácienseket használva kísérleti alanyoknak.
Az injekciós zsírolvasztó módszer, a mezoterápia során különböző szerekből, növényi kivonatokból, és vitaminokból álló koktélt fecskendeznek a bőr középső rétegébe (innen az elnevezés). A koktél elvileg az ott akkumulálódott zsírt elbontja. Az eljárás garantálja a narancsbőr eltüntetését, és a felgyülemlett zsír eltávolítását az olyan kisebb területeken, mint az arc, a toka, a köldök körül, vagy a akár a fenék alatt.
A kezelés nincs jóváhagyva az amerikai Élelmiszer és Gyógyszer Ellenőrzési Hivatal (FDA) által. Kanadában és Brazíliában illegális az alkalmazása, mert senki nem ismeri a hosszú távon kialakuló szövődményeket. Angliában pedig szigorúan tilos az eljárás reklámozása, és azok az orvosok, akik alkalmazzák a módszert, nem igényelhetnek orvosi biztosítást a praktizáláshoz. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy szövődmények esetén az orvos maga fizeti zsebből a kártérítést a páciensnek.
A nagy mennyiségű orvosi elutasítás, és a szkeptikus hozzáállás ellenére a mezoterápia rémisztően terjed. Az ASAPS (The American Society for Aesthetic Plastic Surgery) statisztikai adatai szerint, 28 901 injekciós zsíreltávolító eljárást hajtottak végre 2006-ban, ami hatszorosa az előző évben bejelentett mennyiségnek. Az ASAPS ezért májusban nyilatkozatot adott ki, amelyben óvja a pácienseket az olyan injekciós eljárással zsírolvasztást ígérő kezelésektől, mint a Lypolizis, Mesotherapy (mezoterápia), Lippodissolve és a Lipostabil.
„Bár ezeket a kezeléseket úgy reklámozzák, mint zsírégető megoldásokat, tudományos kutatások nem állnak rendelkezésre a hatásosságukkal és a kockázataikkal kapcsolatban, és egyik eljárás sem rendelkezik FDA engedéllyel, mert az eljáráshoz használt kémiai anyagok nincsenek egyértelműen meghatározva. Emellett fennáll a lehetősége annak is, hogy egyesek orvosi végzettség nélkül végzik az eljárást, veszélyeztetve ezzel a páciens egészségét.” - olvasható a nyilatkozatban.
Amint látható, az eljárás körüli vita leginkább abból adódik, hogy a befecskendezett koktél összetétele praxisonként változik és ezért ellenőrizhetetlen. A kozmetikai klinikák vendégcsábító versenyt folytatnak: az összetételt titokban tartják, és a saját koktéljukat reklámozzák. Nem tudjuk, ez Magyarországon is így van-e, vagy előre meghatározott készítményeket alkalmaznak, de néhány weboldalon tett látogatás alapján úgy tűnik, hogy az elixír ugyancsak egyedi.
„A maximális eredmény elérése érdekében, a bőr típusától, bőr problémától függően a mezoterápia teljesen személyre szabott eljárás. A kezelést végző orvos egyedi receptúra alapján állítja össze a különböző szinergiában lévő természetes hatóanyagokat minden páciensnél. A terápia gyors, szinte teljesen fájdalommentes, eredményessége pár alkalom után látványosan megmutatkozik. A kezelésnek nincs gyógyulási ideje, ambuláns.” (mezocenter.hu)
A MezoCenter weboldalán nem találunk információt arról, hogy mi az összetétele a bőr alá befecskendett készítménynek, és arról sem, ki végzi az eljárást és az illető milyen képesítéssel rendelkezik. A cég az illetőket mezoterapeutáknak hívja, de nem tudni, hogy ez a kifejezés mit is jelent voltaképp, de a páciensnek meg kell elégednie ennyivel.
A MezoCenter egyébként nem az egyetlen, amelyik elfelejti a képesítés részletezését. A weben mezoterápiát hirdetők többsége nem is orvos, hanem kozmetikus, és egyetlen általunk megnézett oldalon sincsen felvilágosítás a gyógyszerek összetételéről. Az információ fordított anyag, ami teljesen biztonságosnak titulálja az eljárást. A MezoCenter, mint fent olvashatjuk, azt is kijelenti, hogy az eljárás fájdalommentes és hogy a kezelés nem válthat ki allergiát.
Visszatérve az Allure magazin cikkéhez, az írás hatására a ReelSelf.com bőrápolási és kozmetikai sebészeti eljárásokat tesztelő weboldal nyilvánosságra hozta, hogy a mezoterápiás és egyéb bőr alá injekciózott zsírolvasztó eljárásokkal kapcsolatban 109 reakció érkezett hozzájuk (ez az összetétel azóta változhatott). Ebből 38% volt pozitív és 61% volt negatív. A ReelSelf utána nézett a pozitív vélemények IP címeinek, amiből kiderült, hogy a mezoterápia istenítő hozzászólások, néhány praktizáló klinika és kozmetikai cég személyzetétől származtak.
A meglepő az volt, hogy a véleményezők többsége szinte mind fájdalmasnak - néhányuk kibírhatatlannak - ítélte az eljárást. Pedig a klinikák kivétel nélkül fájdalommentességet ígérnek. A panaszok többsége arról szól, hogy az eljárás hetekig duzzadást, oedémás elváltozásokat, csomókat hagy maga után, valamint allergiás reakciókat okoz - és persze hatástalan.
Egyébként teljesen mindegy, hogy mennyi páciens írja meg a tapasztalatait online, és hogy kik ők valójában. Az, aki az eljárást fontolgatja, csak ezekre a kétes helyekről származó véleményekre és a kozmetikai cégek reklámjaira hagyatkozhat, ezek alapján kell döntenie, mert néhány kisebb orvosi kísérlet és gyakorlati bizonyíték kivételével nincs komoly szakirodalom. A mezoterápiával praktizáló kozmetikai cégek embereken kísérleteznek, hiszen nincs tudományos adat és információ, hogy a páciensnek az állításaikat alátámasszák. „A biztonság az első. Ezért az az üzenetem a pácienseknek: Ne engedjék, hogy testükbe ismeretlenen és teszteletlen anyagokat fecskendezzenek” tanácsolja Foad Nahai a ASAPS igazgatója.
Krisztina O'Brien