Tetszett a cikk?

A világ legmagasabb felhőkarcolója, a Kalifa-torony alig egy hónapja nyitotta meg kapuit, máris bezárták. A Daily Telegraph angol napilap szerint a tulajdonosok ugyan nem nyilatkoznak arról, hogy mi lehet a hiba az épülettel, de azt sem cáfolják, hogy a problémák esetleg idegenkezűségből erednek.

Talán emlékszik még az olvasó, hogy január 4-én Dubajban átadták a világ legmagasabb felhőkarcolóját, a Kalifa-tornyot. Négy hónapot késtek vele, ám Dubaj uralkodója, Mohammed bin Rasid beleadott apait-anyait, hogy a közvéleménnyel a késést elfeledtesse (uralkodásának az évfordulója is erre a napra esett). A ceremónia valóban igen emlékezetesre sikerült, a torony ennek ellenére még messze volt a befejezéstől, és jogos lakói vagy bérlői azóta sem költözhettek be sem az 1044 luxuslakásba, sem a 49 szinten elterülő irodákba. Az üzletek és hotelek átadása hasonló késést szenvedett, a Kalifa-toronyban a nyitás napján jóformán csak az obszervatórium volt fogadóképes. Most – alig egy hónappal később – azonban ezt is bezárták, mégpedig homályos okokra hivatkozva.

Az eseménynek persze voltak előzményei, hiszen alig két hete az egyik – a kilátót kiszolgáló – lift elromlott. A Hitchcock-filmekbe illő – a világsajtó által is megszellőztetett – incidensben 15 turista rekedt az egyik liftben közel egy órára, miután a lift 124 emeletnyi magasságban egyszer csak megállt és elsötétült. A bajba jutott látogatók szerint nem a lift megállása volt a gond, a világvége-hangulatot egy óriási robbanás okozta (legalább is ilyesmit hallottak a bennrekedtek), amely után fojtogató porfelhő szivárgott a liftbe a kabin két ajtaja között, ez végül teljes hisztériát idézett elő. A lift nem indult újra, de a sírdogáló utasokat a liftaknán keresztül kimentették a semmire magyarázatot nem adó munkások.

Később a szóvivő, Abu Naszir – a dubaji polgári védelmi hivatal szóvivője – sem magyarázta túl az esetet, és ezután a torony „határozatlan időre” szóló bezárásakor is csupán csak technikai hibára hivatkoztak az illetékesek. Az angol sajtóban megjelent cikkek szerint az épület tulajdonosa, az Emaar Properties ingatlankezelő társaság által kiadott sajtónyilatkozat a következőképpen szólt: „A hibákért felelős fővállalkozó megkezdte az áramellátás zavarainak az elhárítását, és ezúton ígérjük, hogy azonnal tájékoztatjuk a közönséget, mihelyt a munkálatok befejeződtek.” A szóvivő azt is hangsúlyozta, az soha nem volt kétséges, hogy a Kalifa-torony vállalkozói a lehető legmagasabb minőség elkötelezettjei, de ennél többet nem sikerült a sajtómunkásoknak kihúzniuk az illetésekből.

Mivel a kilátótorony volt az egyetlen működő része a toronyháznak, nem tudni, hogy az épület másik 160 emeletére hogyan hatott ez a „műszaki probléma”, ráadásul az incidens többszörösen rosszul érintette Dubajt. Az arab sivatagban épült világváros az ezredforduló óta komoly versenyben volt a figyelemért, sőt, a 828 méter magas Kalifa-torony maga is azért épült, hogy – a Palm Jumeirah szigettel egyetemben – tovább fényezze Dubaj hírnevét, és minél több turistát csalogasson a városba. A jórészt külföldi tőkéből épülő várost a gazdasági válság megingatta, magára hagyva megannyi befejezetlen beruházást. A Kalifa-torony egyike volt ezeknek, a pénz olyannyira elfogyott, hogy a hiányzó összeget Dubaj nagy riválisa, Abu-Dzabi kormányzója, Kalifa bin Zayed sejk pénzéből fejezték be, innen is származik a torony neve.

Jelen állapotban a Kalifa-torony pont az ellenkezőjét érte el, mint amire hivatott volt. Az óriási parádéval odacsalogatott turisták és a publikum igen csalódott. A nagy érdeklődés miatt a tulajdonosok most már a tömeget okolják a hibákért, de ezt a kifogást a szakértők valószerűtlennek titulálták, mivel az épületben szinte csak a kilátó működött.

Ráadásul az újságírók és a publikum spekulációit – miszerint valaki készakarva okozott üzemzavart – a tulajdonosok nem cáfolták, ami komoly kétségekre adott okot, főleg, hogy az éjszakai kivilágításkor semmilyen „áramellátási zavar” nem érzékelhető. A toronnyal kapcsolatos találgatások az újságok hasábjain tehát továbbra is folynak, és meglehet, hogy a tulajdonosok ebből később még hasznot látnak, ám a turisták elfáradtak. Sokan napokat vártak arra, hogy feljusson a kilátóra, most viszont további napokat várhatnak arra, hogy jegyüket végre visszaváltsák.

Krisztina O'Brien

Sajátos logika mentén csökkentették az államilag támogatott férőhelyek számát az egyetemeken

Sajátos logika mentén csökkentették az államilag támogatott férőhelyek számát az egyetemeken

Az igazi február: +10 és -15 fok között bármi lehet ma az országban

Az igazi február: +10 és -15 fok között bármi lehet ma az országban

A súlycsökkentő injekciók kedvező és káros mellékhatásai

A súlycsökkentő injekciók kedvező és káros mellékhatásai

Ez történt: Sikerült rájönni, hogyan lehet áramot vezeték nélkül elvezetni a levegőben

Ez történt: Sikerült rájönni, hogyan lehet áramot vezeték nélkül elvezetni a levegőben