„Azért ítélünk el, mert arab vagy, és ezt nem tisztáztad” – állítólag így indokolta a döntését a jeruzsálemi bíró, amikor a palesztin férfi bűnösségét kihirdette. 18 hónap börtönt kapott, mert egy zsidó nő feljelentette, miután a szexuális aktus után kiderült róla, hogy nem zsidó, hanem arab származású.
Rasszizmus, szexuális morál és igazságosság – ezekről folyik azóta a vita Izraelben. A Guardian vasárnap közölte Saber Kushour interjújának részleteit. Az elítélt bűnösségét csak abban látja, hogy kétgyermekes apaként és férjként félrelépett. Bár szerinte az ő helyében más sem cselekedett volna másképp.
Két évvel ezelőtt, 2008 szeptemberében épp cigarettát vásárolt Kushour, amikor egy huszonéves nő leszólította. „Klassz a motorod” – mondta állítólag a fiatal zsidó lány, és szóba elegyedett a férfival, aki robogójával futárként dolgozik Jeruzsálemben. Folytatódott a beszélgetés, és pár perc múlva egyértelművé vált a férfi számára, hogy a nő többet akar. Rákérdezett a nevére, a férfi Duduként mutatkozott be, ami egy elterjedt becenév Izraelben. „Mindenki így hív gyerekkorom óta, még a feleségem is” – teszi hozzá Kushour. Bár a családi állapotáról hazudott – azt mondta, szingli, a származásáról emlékei szerint szó sem esett a kurta szóváltás alatt. Az akcentus nélküli kiejtése sem lehetett megtévesztő állítólag, mert az országban dolgozó és élő palesztinok tökéletesen beszélik a héber nyelvet.
Az újdonsült párocska egy félreeső utca felé vette az iránt, ahol megtörtént a szexuális aktus. „A nő – aki Mayaként mutatkozott be, inkább attól félt, hogy valaki meglát minket, de egyszer sem mondta, hogy hagyjam abba. Nem csak akarta, de ő maga kezdeményezte az egészet” – emlékszik vissza az arab. Végül Kushour beírta a Maya telefonszámát a mobiltelefonjába, és elváltak útjaik.
A fő vádpontok között az szerepel, hogy a nő abban a hiszemben ment bele a szexuális viszonyba, hogy a férfi hosszú távú kapcsolatot szeretne. Kashour úgy véli, hogy ebben az esetben mélyebb beszélgetés lett volna indokolt.
Mint később kiderült, Maya a találkozó után azonnal a rendőrséghez fordult és panaszt emelt ismeretlen férfi ellen.
Hat héttel a találka után „Dudu” véletlenül lelt rá a telefonjában Maya telefonszámára. Nem emlékezett, hogy kit rejt a név, ezért feltárcsázta. Újabb találkozót beszéltek meg, amin Maya már nem jelent meg, további hívásaira és üzeneteire pedig nem válaszolt. Viszont mivel felfedte kilétét, pár nap múlva már a rendőrség hívta fel.
Ekkor kezdődött a férfi meghurcolása az ő beszámolója szerint. Két hónapot előzetes letartóztatásban töltött, majd a tárgyalásig házi őrizetben volt. Pár napos kihallgatás után került szóba először a „nemi erőszak” vádja, amiben múlt szerdán végül bűnösnek ítélte a bíróság. A tárgyaláson az aktust bizonyító orvosi vizsgálatról szóló jelentés azonban a kényszert nem igazolta. Koshour számára tisztázatlan, mikor és hogy jött rá a nő, hogy arab.
A döntés nem csupán az arabokat háborította fel, számos zsidó is Dudu mellé állt, és az „egyértelműen rasszista” ítélet ellen emelte fel szavát. A közvélemény egy része úgy véli, újra felerősödött az az ősi idegengyűlölet, amely abban is kifejeződik, hogy védelmezni akarják a zsidó nőket a kívülállóktól. Azoktól az araboktól legfőképp, akik mostanra az izraeli lakosság mintegy 20 százalékát teszik ki.
Megszólal a Haifa Egyetem szociológiai professzora is a riportban. A város az egyike azon kevés településeknek, amelynek népessége vegyesen arab és zsidó. Tizenhat éves tanári pályája alatt Yuval Yonay még egyszer sem látott vegyes párokat az egyetemen. Berögzült ellenérzésről és diszkriminációról lehet szó az arabokkal szemben, véli a professzor. Szerinte a cselekedet valóban helytelen és ízléstelen volt, de nem minősíthető erőszaknak.
A nő eddig nem szólalt meg a nyilvánosság előtt, hogy saját verzióját megerősítse.