Dinoszauruszfarokra bukkantak Mexikóban
Hetvenkét millió éves megkövesedett dinoszauruszfarokra bukkantak archeológusok a Mexikó északi részén húzódó sivatagos területen.
A lelet azért hozta lázba a kutatókat, mivel Mexikóban először találtak dinoszauruszfarkat, és az öt méter hosszú dinótestrész különösen jó állapotban maradt meg - derül ki a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történelmi Intézet (INAH) hétfői tájékoztatásából.
Az intézet szakembereiből és mexikói egyetemistákból álló kutatócsoport egy kis falu, General Cepeda mellett tárta fel a megkövesedett csontokat. Az intézet igazgatója, Francisco Aguilar szerint a farok a dinoszaurusz hosszának mintegy felét tehette ki. A kutatók úgy vélik, hogy egy hadroszaurusz maradványait találták meg. A növényevő hardoszauruszok a kacsacsőrű dinoszauruszok közé tartoztak.
A feltárás során húsznapos munkával fejtették le az üledékes kőzetet a megkövült dinoszauruszfarokról. A farokrész környékén további megkövesedett csontmaradványokat is felfedeztek, egyebek mellett az őslény csípőjének egy darabját. A vizsgálatok alapján az állat beteg lehetett, mivel a tudósok daganatra és ízületi gyulladásra utaló nyomokat fedeztek fel a maradványokon.
Aguilar elmondta: Mexikóban nem ritkák a dinoszauruszleletek, Coahuila állam különböző területein is meglehetősen sok maradványt tártak fel. Az őstörténeti krétakorban, amely 65 millió évvel ezelőtt ért véget, az észak-mexikói térség középső része még tengerpart volt. Ezért lehetséges, hogy a kutatók a tengeri és szárazföldi dinók maradványait is megtalálják a feltárások során.
A megkövesedett dinócsontokra helybeliek hívták fel az INAH tudósainak figyelmét még tavaly júniusban. Az előzetes vizsgálatok után egy hónapja kezdődött meg a helyszín feltárása. A kiemelt fosszíliát General Cepedába szállítják, ahol további tisztítás és vizsgálatok várnak rá.