Fiatal házastárs mint a hosszú élet „titka”
A jóval idősebb férfi–fiatal ara felállást egyre inkább értetlenség, megvetés és derültség fogadja. Pedig – statisztikailag bizonyítható– meghosszabbítja az életet, legalábbis a férfiakét.
Régóta tudott tényeket erősített meg egy friss amerikai kutatás – számol be róla a Statisztikai Szemle. A férfiak rövidebb ideig élnek, mint a nők; az Egyesült Államokban öt, Magyarországon nyolc év a különbség. A biológiai okok mellett lélektaniak is szerepet játszanak ebben. Mi sem bizonyítja ezt jobban („szinglihordák”, figyelem!), mint hogy a házasságban élő emberek, így a férfiak is tovább élnek, mint az egyedülállók. A házasság mindkét nemnél megnöveli az életkilátásokat, de a férfiakra gyakorolt hatás jótékonyabb, mint a nőkre.
Kutatók egy ideje már sejtették, hogy a házastársak közti korkülönbség („életkori heterogámia”) fontos szerepet kap a házasságban élők jobb életesélyeinél. A hagyományos közösségekben, ahol a férj idősebb a feleségénél, a férjek tovább élnek, mint az átlag népesség. Az idősebb asszonynál fordított a helyzet, ott a férfinál a szokásosnál hamarabb kopogtat a kaszás. Az életkori heterogámia hatása a nőknél eddig nemigen volt kimutatható.
E. L. Abel és M. L. Kruger Oakland és Wayne megye (Michigan állam) tizenkilenc zsidó és keresztény temető sírfeliratait tanulmányozva arra jutottak, hogy a házasságban élők között is tovább élnek a nők, mint a férfiak, de csak két év a differencia. Viszont az is kiderült, hogy az azonos korú házastársaknál, vagy akkor, ha a férj kevesebb, mint tíz évvel idősebb nejénél, esetleg fiatalabb, nincs különbség a férfiak átlagos élettartamában. Ám azok a férjek, akiknek 11 évvel vagy még ennél is fiatalabb feleségük volt, jelentősen hosszabb ideig éltek. A nők is később haltak meg a hat évvel vagy annál is fiatalabb férj esetében.
Az Egyesült Államokban a XIX. században még a házasságok kétharmadában volt öt vagy annál is több évvel öregebb a férj, ez az 1960-as évekre egyharmadra csökkent, ám mostanság mind több az idősebb feleség. Az idősebb férj–fiatal menyecske felállás egyre inkább „vidéki” jelenséggé válik, mint a friss tej vagy a jó levegő.
(Statisztikai Szemle, 2009/10–11)
zzs