szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európa-bajnokság „halálcsoportjába” került a magyar kézilabda-válogatott, két olyan csapat ellen kell kivívnia a továbbjutást (Franciaország, Spanyolország), mely a világ abszolút élmezőnyébe tartozik, a harmadik, Oroszország pedig újra oda tart. Két kulcspozíció, kapus és irányító, két kulcsjátékos, Császár Gábor és Fazekas Nándor. A hvg.hu őket kérdezte feladatukról, a csapatról és a kontinenstornáról.

hvg.hu: A világ legjobbjai ellen készültök. Mit gondolsz a saját szerepedről?

Császár Gábor: Ez egy Eb, ahol nagy a tét és nagy a felelősség. Nem igazán lehet hibázni. No, nem azért, mert esetemben irányító posztról van szó, hanem mert olyan ellenfelekkel csapunk össze, akik ellen nem nagyon fér bele a hiba. Az én feladatom az, hogy kiválasszam azt a játékot, azokat a figurákat, melyek legjobban „ülnek” az aktuális ellenfél ellen. Próbálom megtalálni a gyenge pontjaikat, és mellette persze bele kell férnie egy-egy gólnak is.

hvg.hu: Hogyan kommunikálsz a csapattársaiddal?

Császár Gábor: Ha az ember sokáig játszik együtt, például egy klubban más játékosokkal, akkor idővel már egy-egy félszóból is megértik egymást: ki hogyan helyezkedjen, mi a figura. Itt a válogatottban ez kicsit nehezebb, nem ismerjük egymást annyira, mert különböző klubokból érkezünk. De nincs mese, így is meg kell oldani.

Császár Gábor (27 éves, irányító, MKB Veszprém, 140-szeres válogatott)
MTI/EPA

hvg.hu: Ha a beszéd nehezebb, mennyire érzitek egymást?

Császár Gábor: Érezni persze érezzük egymást, de tény, amikor az összetartásoknál elkezdünk játszani, még gyakran másképp megy a labda, mint kéne. Eleinte kissé bizonytalanok vagyunk, mert máshoz vagyunk szokva. De nincs gond, belerázódunk, a mag azért régóta együtt játszik.

hvg.hu: Mennyi mindent kell fejben tartanod neked, mint a csapat motorjának?

Császár Gábor: Van 7-8 alapfiguránk, de ezeknek rengeteg variációja létezik. Többféleképpen el tudjuk kezdeni, majd keresztmozgásokat, befutásokat beletenni, úgyhogy rengeteg lehetőség van. Nem egyszerű ezek közül választani, megtalálni a finomságokat.

hvg.hu: Ez fegyelmezett taktikai játékot feltételez. Mennyire fér bele az improvizáció?

Császár Gábor: Az improvizáció elengedhetetlen ebben a sportágban. Eleve azért, mert mindenki végez videoelemzést, mindenki feltérképezi az ellenfeleket, így nagyjából azzal is képben van, hogy ki mit játszik. Ezért kell mindig valami váratlant, valami kiszámíthatatlant belecsempészni a játékba.

hvg.hu: Mennyire teheti felszabadulttá a magyar csapatot az, hogy - hacsak nem nyeri meg az Eb-t -, majd áprilisban kvalifikálhatja magát az olimpiára?

Császár Gábor: Ennek nyugodtságot kell adnia most, nem szabad stresszelnünk a tét miatt. Mi egy évvel ezelőtt elértük az alapvető célkitűzésünket, de biztosan lesznek csapatok, melyek most is mindent bele fognak adni Szerbiában. Extramotivációval jönnek az Eb-re. Ezt ki kell használnunk, hajtanunk kell, „nyugodtan, mint az őrültek”, szoktam mondani. Nekünk az a fontos, hogy minél több meccset játsszunk minél erősebb ellenfelekkel.

hvg.hu: Ki lesz a legnehezebb csoportellenfél?

Császár Gábor: Most leegyszerűsödik a dolog, mert világosan látszik, hogy az első, oroszok elleni mérkőzésen fog múlni minden. Élet-halál meccs lesz, de ha be tudjuk húzni, minden könnyebbé válik, mert akkor valószínűleg meglesz a továbbjutás is. Senki ellen sem vagyunk esélytelenek, de szerintem most kicsit irreális lenne, ha a francia vagy a spanyol csapat legyőzését tűznénk ki magunk elé.

Mocsai Lajos (balra) és Fazekas Nándor (35 éves, kapus, MKB Veszprém, 190-szeres válogatott)
Stiller Ákos

hvg.hu: Készülsz már a világ legjobb lövői ellen?

Fazekas Nándor: Most még nem, de külön-külön a játékosokra nem is készülök. Nem kell, a többségük ott van a fejemben. Sokukkal együtt játszottam a Bundesligában, és egy évben nem egyszer találkozunk velük a nagy világversenyeken. A spanyolokat például klubszinten is jól ismerjük, hiszen nem telik el úgy év, hogy ne futnánk össze a nemzetközi kupákban egy-egy klubcsapatukkal. Az ellenfelek legfrissebb meccseit azért mindig megnézzük, mert a játékosok tanulhattak valami újat. A videózás tehát nagyon fontos lesz, amit mi, kapusok nemcsak a csapattal, hanem külön, sokszor egyénileg is elvégzünk.

hvg.hu: A védekezés nem csak rajtad múlik. Hogyan utasítod a védőfalat?

Fazekas Nándor: A hátsó középnek folyamatosan beszélnie kell, de igazából a közös szisztéma már megvan. Az ellenfél beállójának mozgását én látom a legjobban, ezért jeleznem is kell a védőknek, és vannak olyan speciális lövők is, akiknek megvan a kedvenc sarka. Ezeket a játékosokat azonban mindenki ismeri. Ilyen esetekben mindent megbeszélünk, például, hogy ki húzódik vissza, ki cserél, melyik oldal a sáncé, melyik a kapusé.

hvg.hu: Vannak pszichikai eszközei egy kézilabdakapusnak?

Fazekas Nándor: Szerintem nincsenek. Az viszont igaz, hogy ha elég ügyes egy kapus, és ki tudja használni az egyes szituációból származó előnyöket, akkor bele tud vezetni egy játékost a kedvenc lövésébe, amire viszont ő már fel van készülve. Megvannak a kis fortélyok, de ma már, világklasszis játékosok egész sora ellen nagyon nehéz ezeket alkalmazni.

hvg.hu: Mit szoktál szagolgatni egy kis üvegcséből a meccsek előtt?

Fazekas Nándor: Ammóniát. Ez erős anyag, orvosok használják, ha egy játékos elájul, vagy fejbelövést kap. Én már 8-10-éve dörgölöm az orom alá meccsek előtt, hogy még jobban felpörögjek. Kitisztul tőle az orrom, szinte belemegy a fejembe, és felébreszt. Nem mintha nem lennék már egyébként is felspannolva meccsek előtt, de ez még rátesz egy lapáttal. Néha meccs közben is beleszagolok, amikor már úgy érzem, hogy nem tudok eléggé koncentrálni.

hvg.hu: Néha tényleg keménynek tűnik a dolgotok. Mennyire gyakori kézilabda kapusoknál a sérülés?

Fazekas Nándor: Tényleg bolondnak kell lenni ahhoz, hogy 120-130 km/órás lövésekbe hat méterről beleállj. Ezért furcsa lehet, amit mondok, de ugyanannyi az esély, mintha mész az utcán és megsérülsz. Én 35 éves vagyok, de csak egy komoly sérülésem volt, moat, amikor meg kellett operálni a lábam. Azelőtt akkor voltam kórházban utoljára, mikor megszülettem. Ujjtörésem persze sok volt, de csak bekötöttem a kezem, és délután már a kapuban álltam. Fel se veszem, ha erősen eltalálják a kezem vagy a lábam. Vannak persze olyan lövések is, mikor eltalálják a kapus fejét. Ez komolyabb dolog, de nem tartok ezektől, és nem is sűrű az ilyesmi. Egy évben maximum ötször lőnek fejen, ha nincs szerencsém. Ha van, akkor egyszer. Egyébként én sérülés miatt lettem kapus. Gyerekkoromban az egyik meccs félidejében én álltam a kapusunk helyére, és nagyon jól ment a védés, röpködtem jobbra-balra. Utána mondták is: na, Fazekas Nándi, megtaláltuk a helyed!

A 2012-es férfi kézilabda Európa-bajnokság eredményeit, csoportállásait és menetrendjét megtekintheti ide kattintva!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Somos Ákos Sport

A cundertől a visszarendeződésig - kis fogalomhatározó Európa-bajnokságokhoz I.

Csapatsportágakban rendeznek két olyan kontinensviadalt, amelyeket mi magyarok sem csak távolról nézünk. Szereplők, talán főszereplők leszünk. Persze ettől még nem állítjuk, hogy a kézi- és vízilabdához is annyian értenek itthon, mint a focihoz, ezért a két sportág érdekesebb fogalmait magyarázzuk, nem éppen a Testnevelési Egyetem nagydoktori vizsgamunkáinak alaposságával, de a szórakoztatva nevelés klasszicista igyekezetével. Jöjjön hát a kézilabda, cundertől a visszarendeződésig.

Simon Andrea Sport

Férfi kézilabda-Eb: “A pályán kell meghalni a másikért!”

Ma este kezdi meg szereplését a magyar férfi kézilabda-válogatott a szerbiai Eb-n. Nehéz csoportunkban a franciák és a spanyolok a favoritok, mi várhatóan a 3. helyért küzdünk Oroszországgal. Csapatunkról, csoportellenfeleinkről és az esélyekről Borsos Attilát, a magyar válogatott és a francia Chambéry egykori játékosát, a Sport TV szakkommentátorát kérdeztük.

hvg.hu Sport

13 év után az aranyért - ők tizenhárman

A Kemény-éra két Eb-aranyat hozott eddig vízilabda válogatottunknak, de a második is már 13 évvel ezelőtt született. A firenzei győzőkből mára hárman maradtak a csapatban. Az idei Európa-bajnokságot inkább az olimpia főpróbájának tartják, de a mieinket a harmadik kontinensarany is motiválja. Kásás visszatér, Hárai bizonyíthat, Szívós végre odaérhet - bemutatjuk a tizenhármas keretet.

Simon Andrea Sport

Kiss Gergely: "mindannyian köptünk epét edzés végén"

Kilencévesen olimpiai bajnok akart lenni, mára túlteljesítette a tervet. A háromszoros aranyérmes Kiss Gergely a vízilabda egyik legnagyobb alakja lett, mindegyik olimpiai fináléjában gólokat lőtt. Peking után többekkel együtt ideiglenesen visszamondta a válogatottságot. Most újra a régi alázattal dolgozik - Londonban is megy a bal.

hvg.hu/MTI Sport

Mekkora esélyünk van túlélni a halálcsoportot?

A magyar férfi kézilabda-válogatott hétfőn Oroszország csapata ellen kezdi a szerbiai Európa-bajnokságot, és a továbbjutás kérdése már ekkor eldőlhet. Mivel csak az első helyezett (illetve Franciaország győzelme esetén a második) szerez kvótát, Mocsai Lajos csapatának óriási bravúr lenne a kijutás. Erre inkább az április kvalifikációs tornán lesz esély. Esélylatolgatás.

Somos Ákos Sport

Lóbától a kiállításig – kis fogalomhatározó Európa-bajnokságokhoz II.

Csapatsportágakban rendeznek két olyan kontinensviadalt, amelyeket mi, magyarok sem csak távolról nézünk. Szereplők, talán főszereplők leszünk. Persze ettől még nem állítjuk, hogy a kézi- és vízilabdához is annyian értenek itthon, mint a focihoz, ezért a két sportág érdekesebb fogalmait magyarázzuk, nem éppen a Testnevelési Egyetem nagydoktori vizsgamunkáinak alaposságával, de a szórakoztatva nevelés klasszicista igyekezetével. Jöjjön hát a vízilabda, lóbától a kiállításig.

hvg.hu Sport

„A végén úgyis a szerbekkel kell összecsapnunk” - a Kemény-csapat éremért utazik az Eb-re

Hétfő délután kezdődik a 2012-es vízilabda Európa-bajnokság Eindhovenben, ahova a magyar férfi válogatott nem titkolt éremreményekkel utazik. Kemény Dénes csapata a világbajnok olaszokkal kezdi a tornát, a fiatal női csapatunk pedig akár meglepetést is okozhat. Szakértői elemzés: a hvg.hu a játékosként és edzőként is világklasszis Faragó Tamást kérdezte.