Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Döcögősen kezdtek a nagy csapatok, a nagy sztárok Ibrától Lukákun át Fabregasig, csak az olaszoknak mindegy minden. Volt cukiság is, a magyarok pedig készülnek - sajnos Lovrencsics nélkül.

Gyerekkori emlékekkel (Limperger, Árgyelán, Rugovics) indult a nap, ám rögtön a huliganizmussal kellett foglalkozni: a francia hatóságok szerint 150-200 orosz de facto verőember érkezett az Eb-re, akiknek egetlen célja van, botrányt csinálni és szórakozni vágyókat abuzálni. A franciák neheztelnek Oroszországra, mivel ezeknek az emberekenek nem lett volna szabad megadniuk a beutazó vízumot. Egy orosz parlamenti képviselő pedig azt twittelte, egyáltalán nincs baj azzal, ha valakit fejen rúgnak négyen egymás után, így kell ezt fiúk. Az orosz vandálok között állítólag neonáci pszichopaták is vannak.

Az oroszokat nem érdekelte, hogy huligánokat enged az Eb-re

Az idei könyvhétre A Szemüveges szirén című kötetével jelentkező író, Dunajcsik Mátyás két éve költözött Izlandra, mert kezdett beleőrülni, hogy Magyarországon a főállású értelmiségi életstílust már csak elviselhetetlen áldozatok árán lehet fenntartani. De Izland sem a földi paradicsom: egy kis korrupcióért ott sem kell a szomszédba menni. Interjú.

Sajnos megvan az első áldozat is, de nem az agresszió, hanem az alkohol és a felelőtlenség a halál okozója: egy részeg észak-ír szurkoló leesett Nice-ben a sétányról a sziklákra, a kórházban pedig meghalt.

A magyarokról nem érkeztek túl jó hírek: Lovrencsis mankóval és kötéssel a lábán szállt le az index videóján a buszról, és nem is lehet ott a pályán kedden az osztrákok ellen. A szintén sérüléssel bajlódó Kádár elképzelhető, hogy játszik. Dzsudzsák és Lang beszélt a sajtónak, a játékosok nyugodtak, felkészültek - hát nagyon kíváncsian várjuk. A magyar ultrák is nekiindultak az Eb-re, köztük a makói lángszórósok. Milánónál megállították a buszukat a rendőrök, az első hírek szerint azért, mert kifosztottak egy benzinkutat, később arra változott az indok, hogy pirotechnikát használtak.

MTI / Illyés Tibor

Joachim Löw gusztustalankodásait csak a rend kedvéért említem meg. Beszéljünk inkább a meccsekről.

Az első meccs a Spanyolország-Csehország volt. Nagyon senki nem volt meggyőződve róla, hogy épp a cseh csapat fogja megtörni a spanyolok 4376 napja tartó Eb-veretlenségét, és nem is ez történt: Iniestáék szétpasszolták Rosiczkyékat, akik sokáig tartották azért magukat, de a 87. percben Iniesta szép beadását csak befejelte Piqué. Kétszer annyit volt a spanyoloknál a labda, 694-270 volt a passzok száma, minden spanyolnak 80%-nál magasabb volt a passzolási hatékonysága - felborult a pálya. A spanyolok nem brillíroztak, de ellenállhatatlanok voltak, nekik első meccsnek ez tökéletes volt. 1-0 a spanyoloknak.

AFP / Pierre-Philippe Marcou

Egyértelműnek tűnt a svéd-ír meccs is, Ibrahimovic dicshimnuszaival volt tele a net egész nap, ahogy öregszik, egyre jobb lesz, fantasztikus. Aztán kijött Svédország, és igazából nem látszott hogy Ibrán kívül-túl mit akarnak. Ötlettelen, túl biztonsági játék jellemezte őket, míg az előzetesen talán lesajnált írek egyszerű, de lelkes, szimptikus focit játszottak, és távoli lövésekkel veszélyeztettek. Hoolahan csavart 16 méterről szépen a svéd hálóba, a második félidő elején, amire válaszul a svédek rákapcsoltak, és megmutatták, hogy tudnak ők veszélyesebbek is lenni. Mégis egy öngóllal egyenlítettek, Ibra visszaadott labdáját lőtte Clark kicsit túlizgulva a dolgot a saját hálójába. Ha az amúgy az ír védők által eléggé eltüntetett Ibra gólt lő, ő lehetett volna az első játékos, aki négy egymást követő Eb-n a hálóba talál, ami elképesztő. Lesz még erre két meccse biztos lehetőségnek. 1-1 lett a vége. A meccsen még egy legenda tiszteletét tette: a 35 éves Robbie Keane. Ez volt a nap legjobb meccse.

AFP / Philippe Lopez

Jött a Belgium-Olaszország, igazi rangadónak tűnt, mert a belgák nagyon hangoztatták, beértek, már nem csikócsapat ők, igazi titkos esélyesek. Az olaszok meg hát mindig az olaszok maradnak. Ennek ellenére ez volt a legrosszabb meccs, nem volt igazán nagy iram, ami az olaszok akaratának felelt meg. Eleinte az olaszok, a Barzagli-Bonucci-Chiellini hátvédsor jól szűrte a kissé tanácstalan belga támadásokat. Mintha Fellaianiék azt gondolták volna, mindenki elhiszi szépen, hogy ők az esélyesek, és feltartott kézzel érkezik. A 32. percben pedig meg is kapták a gólt, Bonucci zseniálisan ívelt Giaccherini elé, aki megoldotta Courtois ellen az egy az egyet. A belgák nem tudtak feljebb kapcsolni, Lukaku, de Bruyne rossz napot fogott ki, nem állt össze a támadás. Az olaszoknak akkor lett nehezebb, amikor a belgák kicsit felpörgették az iramot, de tartósan erre sem voltak képesek, és folyton jöttek az olasz kontrák. A végén egy ilyet be is lőttek, egész pontosan Pelle varrta be. A belgák csalódást keltettek, de még nyilván nincs veszve semmi, az olaszok pedig inkább kellemes csalódást okoztak. 2-0 az olaszoknak.

AFP / Vincenzo Pinto

És ma nem volt egy hír sem szurkolói rendbontásról. A nap cukisága viszont vitathatatlanul a spanyol kisfiú volt, aki élőben találkozhatott bálványaival.

A foci-Eb eddigi legcukibb pillanata

Az idei könyvhétre A Szemüveges szirén című kötetével jelentkező író, Dunajcsik Mátyás két éve költözött Izlandra, mert kezdett beleőrülni, hogy Magyarországon a főállású értelmiségi életstílust már csak elviselhetetlen áldozatok árán lehet fenntartani. De Izland sem a földi paradicsom: egy kis korrupcióért ott sem kell a szomszédba menni. Interjú.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!