szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kajakedző elismerte, hogy vállalhatatlan sértést vágott a versenyző fejéhez, de úgy érzi, provokálták. Szerinte Kozák Danuta a lánya, Csipes Tamara „farvizén akart kijutni az olimpiára”.

„Szó sem volt molesztálásról, pláne nem abúzusról” – jelentette ki Csipes Ferenc kajakedző a Magyar Nemzetnek adott interjúban, reagálva Kozák Danuta néhány héttel ezelőtti bejegyzésére. Azt ugyanakkor elismerte, hogy „vállalhatatlan sértést” vágott a fejéhez.

A hatszoros olimpiai bajnok kajakozó a közösségi oldalán arról írt május 23-án, hogy az előző napon egy edzés utáni gyúrás alkalmával Csipes „erősen befolyásolt állapotban” jelent meg az öltözőjében, és „verbálisan molesztálta és sértegette”. Hozzátette azt is, hogy az edző nagyjából három hete „bomlasztja és idegeli a csapathajók versenyzőit, beleértve a sajátjait és a saját lányát is”, Csipes Tamarát. A vádak miatt a Magyar Kajak-Kenu Szövetség azonnal kezdeményezte az ügy kivizsgálását, ennek idejére pedig felfüggesztette Csipest az edzői tevékenység alól.

Néhány nappal később az edző bocsánatot kért a versenyzőtől, aki elfogadta azt, és jelezte, hogy az ő és edzője, férje, Somogyi Béla részéről folytatódhat a munka. A szövetség ezek után úgy döntött, hogy megszünteti Csipes felfüggesztését, ugyanakkor próbaidőre felfüggesztett sportfegyelmi büntetéssel sújtotta.

Bocsánatkérés hozott fordulatot Kozák Danuta és Csipes Ferenc ügyében

Az edző bocsánatot kért, amit a hatszoros olimpiai bajnok elfogadott. Az ügy, úgy tűnik, nyugvópontra jutott.

Az edző most elmondta a saját verzióját a Kozákkal folytatott beszélgetéséről, „amiből aztán szakmai vita kerekedett”. Ő felhozta azt a kifogását, hogy mivel a kajakozó egyesben nem versenyzett, edzeni pedig nem jár le hozzájuk, nem tudja, milyen formában van, anélkül viszont nem lehet négyest építeni. Úgy fogalmazott, úgy érezte, hogy Kozák provokálja, és a vita lezárásaként mondta azt a sértést, amelyet vállalhatatlannak nevezett. Szerinte szemtanúk is igazolhatják, hogy nem történt molesztálás, abúzus.

Csipes azt is jelezte, nem érti, hogy a szövetség miért tiltotta el.

Arra a kérdésre, hogy részeg volt-e, úgy felelt: „Nem titok, hogy esténként szeretek meginni egy-két pohár bort. Ennek azonban semmi köze sincs a történtekhez, ha nem iszom egy kortyot sem, ugyanúgy kifakadok a vita hatására.” Ő pedig azért zárta le „nem éppen úriemberként a vitát, mert az összes szakmai alapú felvetésemre gúnyosan válaszolt”.

Az edző arról is beszélt, hogy amikor Kozák 2008-ban vele kezdett edzeni, csak a negyedik számú magyar kajakozó volt, ő pedig négy év alatt kétszeres olimpiai bajnokot faragott belőle. Szerinte a sportoló már akkor is azt tervezte, hogy később majd a férjével fog dolgozni. „A mai napig az én edzéstervemből él” – állította.

Csipest arról is kérdezték, miért ragaszkodott ahhoz, hogy a válogatón az egyesek versenye előzze meg a kettesét és a négyesét. Szerinte mindig is az egyesben nyújtott teljesítmény volt a válogatás alapja, de a szövetség szakítani akart ezzel a gyakorlattal, és a Kozák, Csipes, Gazsó, Bodonyi összetételű négyest favorizálta, mondván, Kozák és Bodonyi Tokióban is bizonyított. Ő azonban úgy látja, hogy a múltból nem lehet megélni, ezért kérte, hogy Kozák is mutassa meg magát egyesben. „Megmondtam neki, ha egyesben ott van az első négy között, akkor én fogok könyörögni neki, hogy induljon Tamival (Csipes Tamara, az edző lánya) párosban, és üljön be a négyesbe.”

Az edző szerint Kozák a lánya „farvizén akart kijutni az olimpiára”.

Hogy van-e még esélye bekerülni az olimpiai csapatba, arról Csipes azt mondta: „az egyesről [ebben a számban Csipes Tamara nyerte a válogatót – a szerk.] és a Gazsó–Csipes-duó megbontásáról jelenleg nincs értelme beszélni”, ha azonban a négyes nem a várakozásainak megfelelően teljesít a jövő heti Európa-bajnokságon, akkor másokkal, akár Kozákkal is kipróbálják a hajót.

Nyitóképünkön Csipes Ferenc és lánya a tokiói olimpián.

Kozák Danuta kiállása nemcsak az olimpiának, hanem a jövő generációinak is szól

Az edzői visszaélés nemcsak egy sportoló teljesítményére van hatással, hanem a mentális egészségére is. Minél több sportoló hozza be a témát a közbeszédbe, és veszi rá a környezetet – a szövetségeket, a klubokat, az edzőtársadalmat – a cselekvésre, annál inkább beszűkül a tere a visszaéléseknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!