Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Szubjektív válogatás a játékok negyedik napjának híreiből.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

Miközben a Roland Garros teniszközpont Phillipe Chatrier-ről elnevezett, zsúfolásig telt centerpályáján hatvanadszor is egymásnak feszült Rafael Nadal és Novak Djokovic az olimpia egyéni versenyében, Michäel, karján az ölyvével egyre rótta a köröket az épület legfölső, hatodik szintjén.

A teniszzsenik csatája hatalmas tömeget mozgatott meg, a tudósítók is özönlöttek a helyszínre, hamar meg is telt a nekik fenntartott szektor, így a későn érkezők már csak a tető alatti fotós helyeken gyűlhettek össze és három-négy sorban, egymás válla fölött elnézve igyekeztek követni a játékot. A két sztár, bár már egyikük sem olyan gyors és erős, mint fénykorában, még most is pazar labdameneteket produkált, és előhúzott néhány látványos megoldást, amelyek közül Nadaléit értékelte jobban a közönség. Nem csoda: a spanyol klasszis tizennégyszer nyerte meg a párizsi Grand Slam-tornát, egy, a helyszínről húsz éve tudósító francia újságíró egyenesen úgy fogalmazott: Rafa a Roland Garros, a Roland Garros pedig egyet jelent vele.

Michäel és madara, bár most nem is volt szolgálatban, mégis ellopta a show-t: a férfihoz mind többen mentek oda egy fotóra, vagy néhány kérdést feltenni. Kiderült: három ölyvvel dolgozik, amelyek feladata, hogy elriasszák a tenisztornát korábban rendszeresen megzavaró galambokat. Wimbledonban már korábban is alkalmaztak ragadozó madarakat a feladatra, Párizsban azonban csak a 2010-es évek első felében vetették be őket.

Michäel három éve dolgozik a Garroson, rendszerint kora reggel érkezik a oda, és még akkor megrepteti az ölyveket. Ez pedig általában elég a galamboknak, hogy úgy gondolják: a ragadozók folyamatosan őrjáratoznak a környéken, így jobb más, biztonságosabb helyet keresni maguknak.

Miközben mindezt elmondja Michäel, Djokovic felőrli Nadalt, és alig több mint másfél óra alatt lezárja a meccset. A közönség mégis akkor őrül meg igazán, amikor a spanyol, miután a holmijával a vállán kifelé tartva még egyszer megfordul, és – ki tudja, talán karrierje során utoljára – még visszainteget nekik.

A nap képe

Jose Torres Gil a BMX freestyle-osok versenyében a Concorde téren a párizsi olimpián 2024. július 29-én.
AFP / Jeff Pachoud

Bár Jerome Brouillet fantasztikus fotója a brazil szörfösről, Gabriel Medináról gyorsan körbeszaladt a világsajtón, számos más nagyszerű fotó készült még hétfőn az olimpián. Az egyik ilyen főszereplője az argentin Jose Torres Gil, aki a BMX-esek freestyle versenyében indul, és tagja lesz a szerdai döntőnek is. Az ő egyik trükkjét a Bruillet-hez hasonlóan az AFP-nek dolgozó Jeff Pachoud örökítette meg a Concorde téren felállított BMX-parkban.

Botrányos ügyek

Ellentmondásos helyzetekből nincs hiány az olimpián. Egyrészt továbbra is hullámokat vet a megnyitónak azon a jelenete, amely sokakat a klasszikus utolsó vacsora-ábrázolásokra emlékeztette. Aztán ott van a Szajna vizének minősége, amely miatt el kellett halasztani a triatlonos férfiak versenyét, ami a magyar indulókat is kellemetlenül érintette, és ami okozhat még további problémákat. A harmadik ügy, amely kiemelkedik a zajból, Steven van de Veldéé, a holland strandröplabdázóé, aki sokak megdöbbenésére annak ellenére indulhatott Párizsban, hogy 2016-ban négy éves börtönbüntetésre ítélték, mert akkor, 19 évesen megerőszakolt egy 12 éves brit lányt.

Mit keres az olimpián egy tíz éve nemi erőszakért elítélt sportoló?

A holland Steven van de Velde indulása komoly vitákat gerjeszt. Hogyan lehet összeegyeztetni egy elkövető második esélyét és egy áldozat traumáját?

A nap száma: 5.67

Leon Marchand, a franciák úszósztárja 5.67 másodperccel utasította maga mögé a második helyezettet a férfiak 400 méteres vegyesúszásának döntőjében, igaz, a saját világcsúcsát nem tudta megdönteni. Ebben a számban soha senki nem nyert még ekkora előnnyel, az eddigi rekordot az amerikai Ryan Lochte tartotta 2012-ből 3.68 másodperccel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!