szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hámori Luca, az első nő, aki magyar bokszolóként olimpián szerepelhetett, egy csapásra híres lett, amikor azzal az Imane Heliffel került össze, akit sokan azzal vádoltak meg, hogy valójában férfi.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

„Maradéktalanul elégedett éremmel lettem volna, az volt a hőn áhított cél, de a két nyert meccsel és a teljesítményemmel a történtek ellenére is elégedett vagyok” – nyilatkozta a Mandinernek Hámori Luca, aki első magyar ökölvívónőként vett részt a párizsi olimpián, és aki végül az ötödik helyen végzett a 66 kilogrammos súlycsoportban, miután kikapott az algériai Imane Heliftől.

Azt mondta, már a sorsoláskor látta, hogy nem lesz egyszerű dolga, de a világbajnokot legyőző ír Gráinne Walsh és az ausztrál Marissa Williamson ellen végül simán nyert. Ezek után következett a Helif elleni meccse, amelyet elképesztő médiafigyelem kísért. Korábban ugyanis az olasz Angela Carini feladta a mérkőzését az algériai ellen, mondván, az egészségét féltette az erős ütéseitől.

Helifet a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség, az IBA tavaly kizárta a világbajnokságról, mert állítólag megbukott a nemi vizsgálaton, mivel a szervezetében a férfiakra jellemző XY kromoszómákat találtak. Bizonyítékokat erre nem mutattak be. Mivel azonban az olimpiai tornát nem az IBA rendezte – a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ugyanis már évekkel korábban szakított a szervezettel –, elindulhatott Párizsban.

Carini meccse után a világsajtó felkapta a jelentős indulatokat keltő témát. Az algériai szereplése ellen a magyar sportági szövetség tiltakozott, a Magyar Olimpiai Bizottság pedig közleményben kérte a helyzet rendezését.

Hámori az interjúban azt mondta, különösebben nem foglalkoztatta, hogy az olasz hamar befejezte a meccsét, mert nem klasszikus kiütés történt. „Kicsit túlzásnak tartottam a nyilatkozatát, hogy nem kapott még ekkora ütést, mert ebben a súlycsoportban már mindenki nagyot üt, de nem ijedtem meg. Sokan arra számítottak, hogy nem fogok kiállni, de ez meg sem fordult a fejemben.”

Helifről azt mondta, a nevét ismerte csak a tavalyi eltiltása miatt, de az olimpiáig nem foglalkoztak vele különösebben. „Amikor hivatalossá vált, hogy nevez a játékokra, kicsit meglepődtem. Azon pedig még inkább, hogy amikor bevonultam, engem pfujoltak a csarnokban, az ellenfelemet pedig tapsolták és éljenezték. Nem volt felemelő, de végül ezt is ki tudtam zárni. Összességében élveztem a három menetet” – magyarázta. Azt is elárulta, szokatlan volt számára, hogy mindenki erről a küzdelemről beszélt. „Arra nem készítettek fel minket, hogy milyen, ha valaki hirtelen híressé válik.”

A párizsi olimpiáról a politikai arénába: mit tudunk az algériai bokszolóról, aki Hámori ellen küzd?

A helyszínen, a zsúfolásig telt Dél-párizsi Arénában valóban jelentős többségben voltak Helif szurkolói, sokan valóban hangosan pfujolták a magyar bokszolót a bevonulásnál, a meccs közben pedig szabályos kiabálóverseny alakult ki az algériaiak és a közéjük beékelődött magyar drukkerek között.

Hámori végül egyhangú pontozással, 5–0-ra kapott ki. A mérkőzés után mind a magyar, mind az algériai sportolót megrohanták az újságírók. Előbbi arról beszélt a vegyes zónában, hálás azért, hogy idáig eljuthatott. „Minden félelmemet és kétségemet elhagytam, mielőtt beléptem a ringbe, tudtam saját magamat hozni, amit megbeszéltünk az edzőkkel, tudtam élvezni a háromszor három percet, egy pillanatig sem vagyok csalódott, minden tőlem telhetőt megtettem” – magyarázta. Azt is kijelentette: lehetett volna esélye Helif ellen.

Arra a kérdésre, hogy sportszerű volt-e a meccs, azt felelte: „Én próbáltam sportszerűen viselkedni, ahogy az ellenfelem is, rá sem lehet mondani egy rossz szót sem. Ez a pár nap mindenkinek nehéz volt, neki és nekem is. Azt szerettem volna megmutatni, hogy én tisztelettel vagyok felé, rossz gondolatom sincs felé, erről nem tehet. Kiálltunk küzdeni, most ő nyert, de lehet, hogy majd a jövőben ez máshogy lesz”.

Hámori Luca: Próbáltam sportszerűen viselkedni, ahogy az ellenfelem is

A magyar ökölvívó tisztelettel beszélt Imane Helifről, akinek indulása a párizsi olimpián hatalmas indulatokat váltott ki. Az ügyről megszólalt Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja is.

A meccs előtt azonban Hámori a közösségi médiában több olyan posztot és sztorit is közzétett, amelyben Helifet férfinak nevezték. Ezek között akadt olyan, nem általa készített tartalom is, amely transzfób megfogalmazást tartalmazott, vagy „korcsként” hivatkozott az algériai sportolóra. Ezek a tartalmak néhány órával az előtt váltak elérhetetlenné, hogy a két bokszoló a szorítóba lépett egymás ellen.

A meccset követően a helyszínen Fürjes Balázs, a NOB tagja – aki korábban többféle államtitkári posztot is betöltött a Fidesz-kormányokban, és aki tavaly év elején lépett ki a politikából – felolvasott egy sajtónyilatkozatot. Ebben arra szólította fel a szervezetet, hogy elemezze és vonja le az ökölvívótorna tanulságait, és hozza meg „a szükséges döntéseket”.

Imane Helif az olimpia után kijelentette, hogy nőként nőtt fel, és az is, később pedig feljelentést tett az őt ért zaklatáshullám miatt ismeretlen tettesek ellen. A periratban ugyanakkor név szerint említik Elon Muskot, a SpaceX és a Tesla alapítóját, a Twitter tulajdonosát, valamint J. K. Rowling írót is.

Algériai szépségszalon reklámarca lett Imane Helif – videó

Már több mint 880 ezren kedvelték az Instagramon megosztott videót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!