szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem kapnak automatikusan állami kitüntetést az olimpiai érmes sportolók edzői, a tanítványnak kell jeleznie, hogy kivel készült fel. Erről Schmidt Ádám beszélt, aki ezzel Milák Kristóf felelősségét vetette fel abban, hogy a trénerei elismerés nélkül maradtak.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

A sportoló felelőssége, hogy jelezze, ki volt a felkészítő edzője, akinek a segítségével az eredményét elérte az olimpián – erről beszélt Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a Nemzeti Sportrádiónak.

A kérdés azután merült fel, hogy Milák Kristóf úszó edzője, Virth Balázs és az erőnléti edzője, Zala György sem kapott állami kitüntetést október elején a Parlamentben, holott az úszó egy arany-, és egy ezüstérmet is nyert a párizsi olimpián. Schmidt arról beszélt, hogy kormányrendelet alapján a szövetségi kapitányok automatikusan kitüntetést kapnak, ha a sportágában érem születik a játékokon, viszont, „aki nem szövetségi kapitány, hanem felkészítő edző, ott kötve vagyunk a sportolóhoz. A sportolónak az olimpiát megelőzően – az idei évben emlékeim szerint június 28. volt a határidő – le kell adni egy űrlapot, amelyen megjelöli azt, hogy kik segítették a felkészülését. Ezt mindenkor, mindenkinek tiszteletben kell tartani, mivel ki más tudná jobban eldönteni azt, hogy az adott sportolónak a felkészítését ki segítette, mint maga a sportoló” – mondta.

Hozzátette, óva intene attól mindenkit, hogy elvárják akár az államtitkárságtól vagy bármilyen szintű közigazgatási vezetőtől, hogy ezt a sportoló által leadott listát felülírja. Bizonyos törvényi kritériumoknak meg kell felelniük ezeknek a szakembereknek, igazolniuk kell a képesítésüket, de erre a sportolóknak is oda kell figyelniük, mivel nem nevezhetnek meg akárkit a felkészítőjüknek. Ugyanakkor jelezte: egy részen változtatna a kormányrendeleten, mivel visszásnak érzi a nevelőedzőkre vonatkozó részt, meglátása szerint ugyanis a nevelőedző személyében nem történhet változás az olimpiák között.

Schmidt és Milák között egyébként baráti a kapcsolat, az államtitkár áprilisban arról beszélt a lapunknak, hogy „nagyon büszke vagyok arra, hogy köztünk van egy nagyon komoly, mély baráti kapcsolat, amely hét éve tart”. Többek szerint mostanra egyedül Schmidt az, aki képes az úszóra hatni, és már akkor is kulcsszerepet játszott Milák visszacsábításában a medencébe, amikor az a 2022-es budapesti világbajnokság előtt körülbelül egy hónappal három hétre váratlanul leállt az úszással. 

Az olimpiai arany után csak még nagyobbra nőtt a Milák-rejtély

Az immár kétszeres olimpiai bajnok úszó edzője bedobta a törölközőt, miközben a mellette kiálló Hosszú Katinka beleszállt az úszószövetség vezetésébe. Milák és a sportszervezet vezetői hallgatnak, mi azonban végigvettük, mi vezetett idáig és milyen kérdéseket vetnek fel a történtek.

Milák nemcsak a kitüntetésre vonatkozó űrlapot nem adta le, hanem az olimpiai érmei után járó pénzjutalmakra vonatkozó formanyomtatvány azon rubrikáit is üresen hagyta, amelyek az őt felkészítő edzőkre vonatkoztak. Az immár kétszeres olimpiai bajnok úszó sem nevelő-, sem felkészítő edzőt nem nevezett meg, ahogy az edzői olimpiai életjáradék kedvezményezettjét sem. A sportoló helyett így a Magyar Úszószövetség dönthetett az összegek sorsáról. A szervezet a Milákot hivatalosan felkészítő edzői hármast jelölte meg: Virth Balázs és Kovácshegyi Ferenc edzőket, valamint a valóban végig az úszóval dolgozó erőnléti edzőt, Zala Györgyöt.

Virth az olimpiai úszószámok után bejelentette, hogy szakít tanítványával, akivel 2021 óta dolgozott együtt. Arra hivatkozott, hogy eltávolodtak egymástól, „az egymást segítő, közvetlen kapcsolatunkból edző–versenyző kapcsolat lett. A klasszikus értelemben vett munkakapcsolat, amelyben egyikünk sem érezte jól magát”.

Virth hónapokon át pesszimistán nyilatkozott Milák formájával és olimpiai esélyeivel kapcsolatban. Emiatt többen kritizálták, a leghangosabban a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka, aki szerint Virth hatalmas hibát követett el az olimpia előtt azzal, hogy elmondta az egész világ előtt, hogy a tanítványa nincs jó formában.

Wladár a Milák-ügyről: Azt kellett eldöntenünk, hogy hazudunk, nem beszélünk, vagy elmondjuk, amennyit tudunk

Hosszú idő után először beszélt a Magyar Úszószövetség elnöke Milák Kristófról, aki annak ellenére, hogy a szervezet vezetése nem volt tisztában a felkészülése részleteivel, egy arany- és egy ezüstérmet nyert a párizsi olimpián. Wladár Sándor hősnek nevezte az úszót, és elnézést kért az októberi nyilatkozata miatt, amelyet úgy is lehetett értelmezni, hogy szerinte Milák tartozik Magyarországnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!