szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ókori színházat tárnak fel Törökországban a Bodrum-félszigeten: az amfiteátrumot Kr.e. 400 körül építették.

Az Uludag Egyetem régészei Mindusz ősi városban végeznek ásatásokat. A várost dór telepesek alapították néhány kilométerre Halikarnasszosztól, a mai Bodrumtól – olvasható az Archaeologica régészeti hírportálon. A színházat a hellenisztikus korban építették. Derya Sahin régész kiemelte, hogy nagy építményről van szó, pontos befogadóképességéről azonban csak akkor alkothatnak véleményt, ha a csaknem 2500 éves amfiteátrum teljes egészében napvilágra kerül.

Képet itt nézhet a feltárásról!

Mindusz nem játszott túl nagy szerepet az antik világ történelmében, bár említést tesz a városról többek közt Sztrabón ókori utazó, földrajzi író (Kr.e. 64-Kr.u. 23) és Lucius Flavius Arrianus Xenophon görög nemzetiségű római történetíró (Kr.u. 95-180), akik szerint a települést erős falak védték, és jó kikötővel rendelkezett. Szinópéi Diogenész (Kr.e. 404-323) görög filozófus viszont cinikusan azt jegyezte meg Minduszról, hogy a városkapuk "túlméretezettek" a jelentéktelen településhez képest.

A minduszi hajókról említést tesz Hérodotosz (Kr.e. 484-425) görög történetíró is, és a város sikerrel verte vissza III. Alexandrosz, azaz világhódító Nagy Sándor (Kr.e. 356-323) ostromló seregeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!