A svájci gleccserek felszíne ezek szerint 1985 és 2000 között 18, sőt az Alpok összességében valamivel több, mint 22 százalékkal csökkent, 1973 és 1985 között ezzel szemben csupán egy százaléknyit zsugorodtak. A jég olvadásának üteme viszont tovább gyorsul. 2003 nyarán például átlagosan három méterrel fogyott a jégtakaró.
Egy korábbi számítás szerint tudósok 2025-re a gleccserek felszínének legfeljebb 30 százalékos csökkenésére számítottak. Ezt azonban már mára megközelítette a gleccserek zsugorodása, ami igen nyugtalanító - mutatott rá a napokban Frank Paul, a Zürichi Egyetem Geográfiai Intézetének munkatársa, aki doktori disszertációjához elkészítette a svájci gleccserek leltárát.
Paul szerint a gleccserek fogyása többek közt reagálás a 90-es évek szokatlanul magas átlaghőmérsékletére, amelynek következtében a gleccserek részben szétestek. Ráadásul az Alpokban a hőmérséklet nagyobb mértékben emelkedett, mint másutt Svájcban. Az elmúlt 150 év alatt országosan 0,6 Celsius fokos hőmérséklet emelkedést regisztráltak, a hegyekben azonban 1-1,5 fokkal ment magasabbra a hőmérő higanyszála.
A magasabb hőmérséklet következtében az Alpokban főleg a kisebb gleccserek zsugorodnak, és jóllehet az összes svájci gleccsernek mindössze 18 százaléka minősül kicsinynek, a teljes gleccserfogyás 44 százaléka ezeknél jelentkezik. Azt még nem értékelték ki, hogy milyen hatással volt a gleccserekre a 2003-as év forró nyara. Paul szerint azonban sok kicsiny gleccser számára valóságos halálos ítéletet jelentett.
A jégtakaró vastagsága mintegy 60 centiméterrel csökkent a 2003-as forró nyarat megelőző évtizedben, míg az azt megelőző fél évszázadban csupán 30 centiméter volt a zsugorodás. A Zürichi Egyetem arra számít, hogy a jég szétesése folytatódni fog. Az elmúlt hetekben különben számos kutató csoport figyelmeztetett, hogy világméretekben olvadnak a gleccserek és a jégmezők.
A Déli-sark gleccserei az Amundsen-tenger mentén kétszer olyan gyorsan olvadnak, mint még 1990-ben. Kínában a gleccserek jégtömege hét százalékkal csökkent az elmúlt negyven év alatt. Legújabb értékelés szerint pedig a Jeges-tenger 2060 és 2100 között jégmentessé válhat. A kutatók attól tartanak, hogy az Andokban is jelentős lesz a gleccserek olvadása. (Panoráma)
Gyorsuló gleccserolvadás
A vártnál gyorsabban olvadnak Svájcban a gleccserek: a zürichi egyetem szakértőinek számításai szerint zsugorodásuk már napjainkban elérte a 2025-re prognosztizált arányokat.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.