szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az állatfajok 95 százalékának mintegy 250 millió évvel ezelőtt kipusztulását osztrák kutatók szerint vulkánok okozhatták.

Christian Köberl geológus és társai rácáfoltak a washingtoni egyetem szakemberei által felállított hipotézisre. Utóbbiak Kínában, Japánban és Magyarországon talált lerakódásokat vizsgáltak, s azokban jelentős mennyiségű héliumra és argonra bukkantak. E nemesgázok aránya megegyezett a meteoritokban talált koncentrációjukkal. Így kézenfekvőnek tűnt az a föltevés, hogy a gázok egy meteorit csóvájából származnak, s a Földre zuhanó égitest becsapódása vetett véget a földtörténet "ókorának".

Köberl és kollégái a Karni-Alpokból és a Dolomitokból származó kőzetek vizsgálata alapján más következtetésre jutottak. Mint a Geology szakfolyóiratban írják, a két térégben nem találtak a nevezett időszakból származó, meteoritra jellemző vegyületeket. Mivel azonban a nagy meteoritok becsapódására utaló lerakódások a Föld minden részén előfordulnak, hiányuk a perm időszak végéről származó lerakódásokban azt bizonyítja, hogy ebben az időszakban nem zuhanhatott a Földre ilyen égitest - következtetnek Köberl és társai.

Az osztrák kutatók gigantikus méretű vulkánkitöréseket sejtenek a tömeges fajpusztulás hátterében. Közismert tény, hogy a kérdéses földtörténeti korban mintegy 3000 méter vastag lávaréteg borította Szibériát, kiterjedése akkora volt, mint Nyugat-Európáé. Nemrég sikerült igazolni, hogy e lávatömeg 600 ezer évnyi vulkáni tevékenységnek volt az eredménye. Az ázsiai tűzhányók éppen a perm időszak vége felé érték el aktivitásuk tetőpontját. A lávával együtt hatalmas mennyiségű gáz került a Föld légkörébe, ami komoly környezeti változásokat eredményezett.

A természetben végbement változások jól nyomon követhetők a fenti korszakból származó lerakódásokon. Az óceáni üledékek színe például - a korábbi időszakból származó mintákkal ellentétben - nem világos, hanem sötét, az üledék nagy mennyiségű ként tartalmaz. Ez azt jelzi, hogy nagy területeken eltűnt az oxigén a tengervízből. A perm időszak végéből származó tengeri és szárazföldi üledékekben szinte egyáltalán nincsenek megkövült állatok: Földünk hatalmas térségeit kizárólag gombák népesítették be, az állatok túlnyomó része kipusztult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Spanyolország: meteorit hullott az égből

Vasárnap este hatalmas tűzlabdák hullottak az égből több ezer lakos szeme láttára Spanyolország északi részén; a csillagászok szerint a Föld légkörébe lépett meteoritról van szó.

Világ

Tízmilliókat pusztíthat el egy vulkánkitörés

Egy észak-afrikai partokhoz közeli, lassan süllyedő, még aktív vulkán újabb kitörése következtében szökőár zúdulhat az Egyesült Államok és Kanada keleti partjára, elpusztítva több tízmillió embert. Az aszteroida veszély ezzel szemben már nem annyira akut, mint azt az amerikai katasztrófa filmek sugallták.