Tetszett a cikk?

A Time magazin éves összeállításában az idei év nagy dobásai között szerepel a magyar Losonczi Áron átlátszó betonja. A szolnoki születésű mérnök üvegből és cementből kevert, legalább öt centiméteres vastagságú anyagából mennyezet, fal vagy éppen szobor is készíthető.

Egy fényáteresztő betonból épült fal elvben akár több méter vastag is lehet, mivel az optikai üvegszálak akár 20 méteres hosszúságig szinte veszteség nélkül továbbítják a fényt - írja a Népszabadság.

A blokkokból teherhordó szerkezetek is építhetőek, mivel a bekevert üvegszálak nem befolyásolják a beton közismerten nagy teherbíró képességét.

Az ötlet születése óta több prototípus készült. Ezek közül kiemelkedő jelentőségű az a 60 elemből álló, ember nagyságú faldarab, melyet tavaly Stockholmban, majd Londonban láthatott a közönség. A fal teljes egészében Csongrádon készült, barátok és helyi mesteremberek segítségével.

Az üvegbeton mintapéldánya 2005 január végéig a washingtoni Nemzeti Építészeti Múzeumban is megtekinthető. Losonczi Áron a lapnak azt mondta: több száz publikáció született anyagáról, fél év alatt tizenkétezren e-mailen érdeklődtek. Anyagilag még nincs a csúcson, jelenleg ez a sikertörténet még nullszaldós.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Jön a gyógyszert adagoló kontaktlencse

A szemcseppek kiváltására képes, gyógyszert adagoló kontaktlencsét állítottak elő szingapúri tudósok, akik most partnert keresnek találmányuk ipari előállításához.

Kult

Hajmeresztő (de nem valódi) Nobel-díjak

Október 3-án, a tekintélyes Harvard Egyetem dísztermében osztották ki az idei, úgynevezett IgNobel-díjakat, amelyeket szórakoztató, ám kevéssé fontos találmányokkal és eredményekkel előálló kutatók kapnak meg. A matematikai elismerést két indiai tudós nyerte el, szenzációs új módszerük kifejlesztéséért, amelynek segítségével minden eddiginél pontosabban lehet megbecsülni egy elefánt felületének nagyságát.