szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IBM 1981. augusztus 12-én vitte piacra első személyi számítógépét. Ez a számítógép az Intel 8088 processzorra épült, amely 4,77 Mhz órajellel működött. A gépnek 16 Kb memóriája volt és 1517 dollárért lehetett megvásárolni. A világ azóta megváltozott: az órajel 3 GHz körül mozog, és kínai kézbe került az egész üzletág.

Az IBM személyi számítógépe gyakorlatilag szabvánnyá vált, s az elkövetkező évek PC-i IBM-kompatibilis gépek lettek. Számos IBM találmány, köztük a merevlemezegység, vagy a hajlékonylemezes meghajtó is a PC nélkülözhetetlen alkatrésze.

Az IBM huszonhárom évvel később, 2004 decemberében stratégiai megállapodást kötött a kínai Lenovo-val. Az IBM 18,9 százalékos részesedést szerzett a cégben, 45 százalék kínai kézben maradt, a fennmaradó 36 százalék pedig nyilvános tőzsdei részvényként befektetőkhöz került. Az új Lenovo, amelyben így már az IBM is tulajdonosként jelenik meg Kína ötödik legnagyobb vállalata lesz. Ma a Lenovo Kína és a Távol-Kelet legnagyobb PC-gyártója.

Az IBM teljes PC üzletágát átadja a Lenovónak, beleértve a fejlesztő-, tervezőközpontokat, kutatólaboratóriumokat és gyáregységeket is. Világszerte 10 ezer IBM-es, PC-vel foglalkozó munkatárs a Lenovónál folytatja munkáját, éppen úgy, mint az IBM PC csúcsmenedzserei. Az új Lenovót az IBM PC üzletágának igazgatója vezeti majd. A vállalat központja New York-ban működik. Az új Lenovo tulajdonába kerül a teljes „Think” védjegycsalád, és franchise keretében a vállalat öt évig jogosult az IBM márkanév használatára ( Az IBM márkanév értékét egyébként 51 milliárd dollárra becsülik. ). A Lenovo tovább folytatja az IBM ThinkPad laptopok és ThinkCenter asztali számítógépek gyártását. A termékfejlesztés iránya az elkövetkező másfél évben nem változik.

Az IBM első üzleteit 20 évvel ezelőtt kötötte Kínában ahol ma több, mint négyezer IBM alkalmazott dolgozik, kutatólaboratórium működik 150 kínai tudóssal, s öt éve kínai IBM szoftverfejlesztő laboratóriumot hoztak létre, amely elsősorban Linux alapú megoldásokon dolgozik, több száz mérnökkel.

Az IBM-Lenovo megállapodás kezdetei 2000-ig nyúlnak vissza, amikor Sam Palmisano elfoglalta az IBM elnök-vezérigazgatói székét. Az IBM akkor 3-4 milliárd dollár közötti összegért kívánta eladni személyi számítógép üzletágát a Lenovónak.

Tavaly októberben ismét tárgyalásokat kezdtek a személyi számítógép üzletágról. A Lenovo mellett egy amerikai cég ajánlata egészen a tárgyalások végéig versenyben maradt, majd megszületett az IBM-Lenovo megállapodás a stratégai szövetségről és a PC üzletág átadásáról az új Lenovo számára.

Az IBM más üzletágait és termékeit a megállapodás nem érinti. A szerver, szoftver, tanácsadói és egyéb szolgáltatási tevékenységek változatlanul maradnak.

Az IBM-Lenovo megállapodás végül is sokkal több lett, mint egyszerű adás-vétel: az IBM technológiája, marketingereje, világméretű partneri és viszonteladói hálózata segítségével globális vállalatot hoz létre a Lenovo-val, amely stratégiai kapcsolatot jelent Kínával, és tovább erősíti az IBM kínai pozícióit. Az új Lenovo modern, nemzetközi cég, egyesíti az IBM technológiáját és üzleti erejét Kína legnagyobb PC gyártójának kapacitásával, ezzel az ügyfeleket szélesebb termékskálával és még kedvezőbb árakkal szolgálja. A megállapodás annak a folyamatnak az utolsó lépése, mely során az IBM fókusza egyre inkább a nagyszámítógépekre és szerverekre, speciális processzor- és más hardvertechnológiára terelődik, s a cég tevékenységében mind nagyobb hangsúlyt kap a szoftver, a szolgáltatás és az üzleti tanácsadás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Kínai kézbe került az IBM PC-üzletága

A legnagyobb kínai személyiszámítógép- (PC-) gyártó, a Lenovo csoport 1,75 milliárd dollárért többségi részesedést szerzett az IBM PC-üzletágában. Az üzlet az eddig legnagyobb kínai tengerentúli vállalatfelvásárlás.

Karrier

Az IBM 15 ezer fővel növeli az idén alkalmazottai számát

A világ elsőszámú számítógép-gyártója, az amerikai IBM az eredetileg tervezettnél 50 százalékkal több, 15 ezer új dolgozót alkalmaz az idén, elsősorban a szoftvergyártás és a szolgáltatások területén. Az álláshelyek számának növelését számítástechnikai ágazat élénkülése teszi lehetővé.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Tech

Az IBM a kis- és középvállalatok piacát ostromolja

Az IBM az utóbbi időben szokatlanul élénk üzleti tevékenységet folytat Magyarországon. Talán meglepő, de az óriáscég piaci terjeszkedésének középpontjában ma már a kis- és középvállalatok állnak. Az okokról Paál Péter, az IBM Magyarország Kft. nemrégiben kinevezett vezérigazgatóját kérdeztük.