szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mars-kutatók szerint egyre valószínűbb, hogy létezett élet a vörös bolygón, és a tudósok egy része feltételezi, hogy jelenleg is van.

Mint az egész naprendszerben a Földhöz leginkább hasonló ismérveket fölvonultató égitest 250 kutatója részvételével rendezett egyhetes hollandiai konferencián pénteken kiderült, a tudósok háromnegyede vallja, hogy valaha baktérium formájában létezett élet a Marson. Minden negyedik részvevő vélekedett úgy, hogy akár még jelenleg is lehet élet a vörös bolygón.

Az Európai Űrügynökség Mars Express kutatószondája által a Marsról küldött eredmények elemzésére összehívott noordwijki értekezleten megjelentek mindenesetre elhatározták: további vizsgálódásokat folytatnak annak megállapítására, van-e élet a vörös bolygón.

Mint a londoni University College szakemberei korábban e konferencián kikövetkeztették, a marsi egyenlítő környékén is lehet fagyott tenger a vörös bolygó felszíne alatt mindössze néhány centiméterrel. A tudósok felhívták a figyelmet arra, hogy hasonló jelenséget marsi pólusok tájékain már kimutattak, de most először jutottak fagyott felszín alatti vízjég meglétének a jeleihez a marsi egyenlítő környékén.

A Mars Express, amely 2003 decemberében állt bolygószomszédunk körüli pályára, tavaly ősszel kimutatta, hogy a Mars légkörében a vízgőz és a metán néhol együttesen jelentős mértékben fordul elő, s mindez azt a elméletet támasztja alá, hogy a bolygón kialakulhatott az élet valamilyen kezdetleges formája. A metán ugyanis mikroorganizmusok hatására keletkezhet, azaz bakteriális anyagcsere-folyamatok is eredményezhetik képződését. Igaz, vulkáni tevékenység terméke ugyancsak lehet ez a Földön is jócskán előforduló gáz, de jelen esetben ennek ellene szól az, hogy bár a Marson hatalmas vulkáni hegyek magasodnak, mind ez idáig a bolygó körül keringő szondák vulkáni aktivitásra még nem bukkantak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Fagyott felszín alatti tenger a Marson?

A marsi egyenlítő környékén is lehet fagyott tenger a vörös bolygó felszíne alatt mindössze néhány centiméterrel. A londoni University College szakemberei a Mars Express európai űrszonda felvételei alapján vonták le következtetésüket.

MTI Tech

Víz nyomaira bukkantak a Marson

A Marson kutató Spirit amerikai önjáró laboratórium víz nyomaira bukkant, pontosabban egy olyan ásvány létét mutatta ki, amely csakis víz jelenlétében képződhetett - jelentették be hétfőn az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA illetékesei.

MTI Tech

Rejtély a Marson

Egy rejtélyes jelenség megtisztította a két amerikai Mars-szonda egyikének napelemeit, amitől az önjáró robot teljesítménye szinte a maximálisra szökött fel - jelentette kedden a New Scientist brit tudományos folyóirat.

Tech

Marskutatás magyar részvétellel?

Egy washingtoni tanácskozással a múlt héten indult útjára az a nagyszabású, 16 országot - köztük Magyarországot - tömörítő űrkutatási program, amely a Hold és a Mars felderítését célozza.

MTI Tech

Meteoritra bukkantak a Marson

Meteoritra bukkant a Marson majd egy éve kutató Opportunity amerikai önjáró laboratórium, az elsőre, amelyet valaha is egy másik bolygón megtaláltak - jelentette be szerdán az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA egyik tudományos munkatársa.

Gazdaság

Zöldhasmars: tovább gyengült a dollár

Sokéves mélypontra zuhant az elmúlt napokban a dollár a világ valutáival szemben. Ami a forintot illeti, hét és fél éve nem volt olyan erős a zöldhasúval szemben, mint most. Összeállításunk a gyenge dollárnak a magyar lakosságra és a vállalatokra gyakorolt hatását vizsgálja.

Világ

Lerobbant a túlórázó Mars-jármű

Október elseje óta mozgásképtelen a Mars felszínét kutató Spirit amerikai robotjármű - közölte a földi irányítóközpont a kaliforniai Pasadenában.

MTI Tech

Az Opportunity Mars-járó megtalálta a hővédő pajzsát

Megérkezett a tavaly januári leszálláskor használt hővédő pajzsához az Opportunity Mars-járó, amely az elkövetkezendő időszakban kivételesen nem a vörös bolygó köveit, hanem alaposan összetört egykori szerkezeti elemét vizsgálja.