szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók fölfedezése minőségi javulást eredményezhet az orvostudománynak a trombózis és az embólia ellen vívott küzdelmében.

Vörösvérsejtek. Horgonyt fel
© redcross.org
Alényeg az érelzáródás megakadályozása anélkül, hogy növekedne a belső vérzések kockázata. E célhoz nagy lépéssel kerültek közelebb ausztrál kutatók, akik a Victoria állambeli Monash Egyetem vérbetegségekkel foglalkozó intézetében olyan mechanizmusra lettek figyelmesek, amely fontos szerepet játszik a trombózis és embólia kialakulásában. A kutatók elsősorban az integrinek aktivizálódását kísérték figyelemmel. Ezek olyan sejten belüli „horgonyok", amelyek a vérlemezkék (trombociták) egymáshoz, illetve az érfalhoz való megtapadásának elősegítésével hozzájárulnak a trombózis kialakulásához.

Hogy a trombociták kivetik-e horgonyukat, vagy pedig akadálytalanul siklanak az erekben, több befolyásoló tényezőtől függ. A trombózis fontos kiváltó tényezőjének tűnik a vérlemezkék megnövekedett mechanikai igénybevétele. Ebben az esetben aktivizálódik a PI3K-p110ß nevű enzim: ez mintegy olajozza az integrineket s ezzel szinte elindítja a trombózis lavináját. Erre utaló jeleket észlelt Shaun Jackson orvosnő és kollégái a vizsgálatok során. Különösen erős igénybevétel éri a vérlemezkéket, ha a vér érszűkületeken, érelágazásokon vagy a véredényen belüli egyenetlenségeken (például meszes lerakódásokon) folyik keresztül.

Az ausztrál kutatók kimutatták, hogy a vérlemezkék terhelése nyomán aktivizált fehérje termelésének gátlása hatékony védelmet nyújt a trombózissal szemben. A sebek beforrásához szükséges véralvadást ez nem befolyásolta hátrányosan – írták a kutatók tanulmányukban. Ahhoz még további vizsgálatokra van szükség, hogy kiderüljön, milyen mértékben válik be a fenti eredmény a klinikai gyakorlatban. Azon páciensek számára, akik véralvadásgátló gyógyszeres terápiára szorulnak, mindenképpen reménysugarat jelentene a csekélyebb vérzési kockázattal járó trombózis elleni új szer.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Fulladás vagy szívinfarktus?

Az előzetes szakértői vélemény szerint a rendőri intézkedés közben elhunyt fiú halálát több mint valószínű, hogy fulladás okozhatta, mert homok került a légutakba és a tüdőbe - állítja az Országos Cigány Önkormányzat.

Itthon

Tüdőembólia okozhatta Fehér Miklós halálát

A hétfői, négy és fél órás boncolás során nem sikerült meghatározni, pontosan mi okozta Fehér Miklós halálát. A végleges diagnózis várhatóan a szövettani vizsgálatok eredményének ismeretében születik majd meg.

Panoráma Fókusz

Oltás szívinfarktus ellen

Svéd kutatók áttörést remélnek a szívinfarktus elleni harcban: olyan oltóanyagot fejlesztettek ki, amely egereknél megakadályozza a véredények elmeszesedését - jelentette a Diabetiker Ratgeber című, a cukorbetegséggel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó német gyógyszerész újság.

MTI Világ

Visszavonják a szívinfarktus kockázatával járó gyógyszert

Az amerikai és az európai gyógyszerellenőrző hatóságok szerint a Bextra nevű fájdalomcsilapító szedésének kockázata meghaladja az alkalmazásától várt előnyöket. A Pfizer kijeletette, nem ért egyet a szabályozó hatóságokkal és igyekszik módot találni a Bextra értékesítésének felújítására.