szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikeresen befejezte a rizs genetikai kódjának feltérképezését egy nemzetközi kutatócsoport. A tudományos áttörés a kutatók szerint lehetővé fogja tenni az emberiség felének alaptáplálékát képező növény olcsóbb és hatékonyabb termesztését.

A Nature című brit tudományos folyóiratban holnap jelenik meg a rizs 12 kromoszóma által tartalmazott 37 554 génjének leírása. Az International Rice Sequencing Project - Nemzetközi Rizsfeltérképező Projekt - nevű nemzetközi társaság hat éve dolgozott ezen, 10 ország kutatóinak bevonásával.

„A rizs genetikus kódja” a szántóföldi növények kutatásának Rozetti Köve" - kommentálta a sikert Joachim Messing amerikai kutató, arra a háromnyelvű kőre utalva, amelyet a Nílus deltájában találtak, és amelynek alapján Champollion francia régész megfejtette az ókori egyiptomi hieroglifák titkát.

A világ gabonájának 30 százalékát a rizs adja. A termés megkétszereződött az utóbbi 30 év során, és 3 milliárd ember táplálékát jelenti. 2025-ben az előrejelzések szerint 4,6 milliárd ember élelmezésében játszik majd kulcsszerepet, ehhez addig 25 százalékkal kell növelni a rizstermést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Elkészült az emberi géntérkép

Ötven évvel az emberi DNS-molekulák szerkezetéről szóló első publikációk megjelenése után hétfőn Washingtonban hivatalosan bejelentették az emberi genom elkészültét. Az Egyesült Államok, Kína, Japán, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia állam- és kormányfői közös közleményben erősítették meg a tudományos szenzáció hírét.

Világ

Megfejtették a szarvasmarhák géntérképét

Kutatók megalkották a szarvasmarhák genetikai térképét, s ezzel lehetőség nyílik arra, hogy csökkentsék az állatbetegségek előfordulását, valamint a marhahús- és tejtermékek egészségkárosító hatásait.

Panoráma Tech

Génmódosított szupergyom fenyegeti a világot

Nagy-Britanniában már megjelent a génmódosított gyom. Pedig csak egy éve folynak kísérletek olyan génmódosított növényekkel, amelyek kereszteződhetnek a gymokkal. Utóbbiak fürgébbek voltak új képességek megszerzésében, mint a kutatók a védekezésben.