szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világörökség része lehet a pannóniai limes; a pályázatot várhatóan 2010-ben nyújtják be, azt követően egy-két éven belül kaphatja meg a címet a Római Birodalom egykori határvonalának Magyarországra eső része - mondta Visy Zsolt, a világörökségi jelölés munkálataiban közreműködő történész.

Az egyetemi tanár, volt kulturális államtitkár elmondta, hogy a Ripa Pannonica nevezését 2003-ban kezdték előkészíteni. A Duna mentén húzódó, 500 kilométer hosszú, katonai táborokat, tornyokat és útszakaszokat magában foglaló határvonal a Magyar Világörökségi Bizottságnál már a várományosi listán szerepel.

Tájékoztatása szerint jelenleg adminisztrációs munkák, a feltérképezés, a helykoordináták, telekszámok és tulajdonosok felmérése zajlik, amit a Kultúra 2000 nevű pályázatból finanszíroznak. Jövő nyártól pontos térképet és állami kezességvállalást magában foglaló kezelési tervet kell készíteni, majd ezután - várhatóan 2010 januárjában - küldik el a pályázatot az UNESCO-nak, azt követően egy-két éven belül megkaphatja a pannóniai limes a világörökségi címet - vázolta a történész.

Visy Zsolt kiemelte, hogy az osztrák határtól a horvátországi határig szinte az összes magyar települést érintő kezdeményezés, ha sikeres lesz, fellendíti a kulturális turizmust és infrastrukturális fejlesztéseket von maga után.

A történész, aki a Világörökség Nemzetközi Bizottságának tagja volt, felidézte, hogy 1987-ben a Nagy-Britanniában található Hadrianus-fal került fel a limes vonalából elsőként a világörökségi listára. Azóta viszont az érintett országok kezdeményezése által az ókori birodalom egykori határvonalát egy egészként kezelik. Többek között Anglia, Németország, Szlovákia, Ausztria és Lengyelország működik együtt annak érdekében, hogy a Hadrianus-falra "hivatkozva" jelöljék a limes rájuk eső részét. Ennek előfeltétele volt, hogy Nagy-Britannia hozzájárult: a Hadrianus-falat limessé kereszteljék át.

A Németországban húzódó limes 2005-ben került fel a listára, a skóciai Antoninus-fal pályázatát pedig már benyújtották - említett példákat a történész. Visy Zsolt elmondta: a 2004-es koblenzi deklarációban rögzítették, mit értenek a világörökség részeként számon tartandó limesen. Ennek értelmében a Kr. u. II. századi határvonalat veszik alapul, a Traianus császártól Septimius Severus uralkodásáig tartó időszak előtt vagy után történt változásokat nem veszik figyelembe.

Térben pedig a határvonal tíz kilométeres sávjában található katonai és polgári objektumok tartozhatnak ebbe a körbe. A sávba eső, de később keletkezett épületek természetesen belekerülhetnek - tette hozzá.

A történész közlése szerint az önkormányzatok eddig üdvözölték a kezdeményezést, de mivel a világörökségi jelölés azt vonja maga után, hogy mostantól kezdve a kijelölt objektumokat és környezetüket óvni kell, még adódhatnak viták. Odianum erődje az almásfüzitői timföldgyár iszaptengere alatt van, Altium castrumát homokbányaként használták, a hajógyári szigeten - ahol Hadrianus palotája található - nagyberuházást terveznek - olvasható a Múlt-kor történelmi portálon.

A világörökségi pályázat eredményessége érdekében július 19-én konferenciát rendeznek Dunaszekcsőn, az egész napos eszmecserén magyar és külföldi szakértők tartanak előadásokat a terv részleteiről. A tanácskozáson az érintett önkormányzatok, múzeumok, civil szerveztek és magánszemélyek tájékoztatása érdekében várhatóan létrehozzák a Magyar Limes Szövetséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tíz új helyszínnel bővült a világörökség-lista

Tíz új helyet, köztük a németországi Regensburg középkori óvárosát és az olaszországi Genova történelmi városmagját vette fel a világörökség-listára az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) a litvániai Vilniusban ülésező illetékes bizottsága csütörtökön.

MTI Tech

Késő római kori sírokat tártak fel Szombathelyen

A késő római korból, a harmadik századból származó sírokat tártak fel a régészek Szombathelyen, a Bartók hangversenyterem felújítási és bővítési munkálatait megelőző archeológiai kutatás során - közölte Kiss Péter, a Savaria Múzeum régésze.

MTI Világ

22 új helyszínnel bővült a világörökségi lista

A pénteken bejelentett három további új helyszínnel együtt összesen 22 új névvel bővült az UNESCO világörökség-listája, egy korábbi színhelyet viszont töröltek róla. Tavaly 18 új helyszínnel bővítették a sort.

MTI Világ

Római kori mártásokat találtak a tengerben

Az időszámítás szerinti 40 körül elsüllyedt hajóra, s rajta 1200, halmártást tartalmazó amforára akadt a spanyolroszági Alicante előtti vizekben két fiatalember 2000-ben: a lelet átvizsgálásáról a minap számoltak be egy nemzetközi konferencián.