szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A vektorgrafikus programok nagyszerű lehetőséget jelentenek azoknak, akik érdeklődnek rajzolás...

A vektorgrafikus programok nagyszerű lehetőséget jelentenek azoknak, akik érdeklődnek rajzolás és festés iránt, és szeretnék ebből a szempontból kihasználni a számítógép nyújtotta lehetőségeket. Van is belőlük a szoftverpiacon rengeteg. A profik között a Corel egykori egyeduralmát mára már megtörte az Adobe Illustratora, és persze az olcsóbb árkategóriában is van kínálat. De mi van akkor, ha mi valóban csak hobbi célra használnánk egy ilyen programot? Érdemes ekkor is megfizetni egy kereskedelmi szoftvert?
Nos, ha komolyak a szándékaink, akkor ezt előbb vagy utóbb meg kell tennünk, ha azonban csak szórakozásból dolgoznánk vektorgrafikai szoftverrel, esetleg családi honlapunkhoz rajzolgatnánk, vagy egy szakdolgozat ábráit készítenénk el vele, akkor nem feltétlenül kell pénzt áldoznunk.
Az Inkscape egy ingyenes és cross-platform vektoros rajzprogram, vagyis használhatjuk Windowson, Linuxon és OS X-en egyaránt (sajnos OS X alatt, bár Leopard kompatibilis, unibin változatban tölthetjük le, mivel X11-et használ, így kicsit lassabb és a megszokott OS X alkalmazásokhoz képest ronda lesz).

A program arra, hogy mondjuk egy CD cimkét, DVD borítót megtervezzünk magunknak, vagy folyamatábrákat készítsünk, több, mint tökéletes, és ahhoz is elsőrangú, hogy megismerkedjünk a vektoros grafika alapjaival. Valójában a profi illusztrációs munkára is használható, hiszen egy tehetséges grafikus az Inkscape segítségével is képes olyan rajzokat készíteni, hogy leessen az állunk (más kérdés, hogy a profi szoftverek azért számtalan kényelmi funkcióval segítik a munkát és például a nyomdai előkészítést).
Az alapvető objektumokat, formákat, vonalakat, görbéket természetesen itt is éppoly könnyedén rajzolhatjuk meg, mint egy profi szoftverben, sőt, még “művészi vonalakat” is húzhatunk, ami tulajdonképpen egy tetszőlegesen testreszabható ecset.
Természetesen az objektumok forgatásához, torzításához, átalakításához, elrendezéséhez, igazításához is megtalálunk mindent, van vonalzó, használhatunk rácsokat és segédvonalakat, sőt pipetta és szövegbeviteli eszköz is akad a program tarsolyában. Létrehozhatunk színátmeneteket, használhatunk rétegeket, sőt, még a bitképek vektorizálását is megoldhatjuk.

Az Inkscape használata könnyen és gyorsan elsajátítható, ezt külön segíti, hogy magyar menüje is van (magyar Windowson eleve így indul).
Az alapvetően használt formátum a közkedvelt SVG, de megbirkózik az Illustrator és WMF fájlokkal, és számtalan bitmapes képformátummal is. Menteni pedig akár PS, EPS, PDF, vagy DXF formátumba is tudunk.
Mindent egybevetve gyors és jól használható grafikai program az Inkscape, nem csak kezdőknek, de akár profiknak is.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!