szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kaliforniai egyetem kísérletében azt vizsgálta, hogyan használhatók ki a zsebünkben hordozott mobiltelefonok a forgalmi körülmények monitorozására.

Az új fejlesztés segíthet elkerülni a hasonló helyzeteket
© MTI - Füzesi Ferenc
A Berkeley Egyetem diákjai vettek részt a California Center for Innovative Transportation (CCIT), a Nokia, a CalTrans és a Berkeley Polgári és Környezeti Tervezési Intézetének kísérletében, melynek során száz egyetemista autójával a közeli autópálya tíz mérföldes szakaszán szétszóródva vizsgálta, hogy a mobiltelefonok alkalmazásával felmérhető, illetve prognosztizálható-e a forgalmi helyzet alakulása - írta a CNet.

Minden autóba egy Nokia N95-ös, GPS-szel felszerelt telefont és egy speciális forgalomfigyelő szoftvert telepítettek, amelyet a telefongyártó cég Palo Altó-i kutatólaboratóriumában fejlesztettek ki. A kísérlet során a készülék folyamatosan adatokat küldött az autók sebességéről és helyzetéről a kutatóközpontba. Az információ feldolgozásával a forgalmi mintákat elemezték, s segítséget nyújtottak a vezetőknek, hogy hamarabb eljuthassanak a céljukhoz. A Nokia reméli, hogy a módszerrel jelentősen csökkenthetőek a forgalomfigyelés költségei, mivel modelljük a mobiltelefonon alapul, amely ma már a legtöbb ember zsebében ott lapul, s nincs szükség drága, útszéli szenzorok és kamerás hálózatok telepítésére.

HVG Háló
Ha a téma felkeltette érdeklődését, keresse a HVG jövő héten megjelenő Háló című mellékletében olvasható, navigációs rendszerekről szóló írásunkat!
Alex Bayen, a kísérletben az egyetem részéről részt vevő környezetmérnök professzor „a forgalmi adatok begyűjtéséről és azok feldolgozásáról szóló, jövőbe mutató víziónak” nevezte a kutatást.

Természetesen fontos kérdés a személyiségi jogok problémája, ám Bayen igyekezett megnyugtatni a kedélyeket.

„A telefonok által elküldött információ csupán mozgó forgalmi szenzorok által közölt adatokat jelent, s úgy van kialakítva, hogy ne lehessen ezek alapján azonosítani az egyes felhasználókat” – magyarázta a professzor. Bár az adatfeldolgozást a Nokia végzi, Bayen szerint az összes személyi adatot kiszűrik ezekből az információkból, a titkosításra pedig bankok által használt algoritmusokat alkalmaznak, hogy garantálják a biztonságot. Emellett a telefonok csak akkor küldenek információkat, ha érzékelik, hogy az autó belépett egy bizonyos területre, például egy autópályára. Ha viszont zsákutcába fordult a sofőr, a rendszer az információkat figyelmen kívül hagyja.

Bob Iannucci, a Nokia technológiai igazgatója szerint a kutatás jelenleg minden másik projektnél fontosabb a telefongyártó fejlesztési részlege számára, mivel óriási potenciál rejlik a kísérletben. A közeli jövőben szeretnék megismételni a méréseket száz helyett legalább ezer résztvevővel. A második fázisban már nemcsak egy nap eseményeit vizsgálnák, hanem felkérnék a résztvevőket, hogy mindennapi rutinjuk során is szolgáltassanak adatokat a közlekedési viszonyokról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Független Hírügynökség Tech

Számítógéppel csinálnak zöld hullámot a pécsi buszok

Gyorsabb és az emberek számára vonzóbb lehet a tömegközlekedés Pécsett, a hamarosan beinduló új rendszerrel, amivel a buszok zöld utat kérhetnek maguknak a közlekedési lámpáknál- írja a Népszavára hivatkozva a Független Hírügynökség.

Folk György (hvg.hu) Tech

Hamarosan elektronikus szem segítheti a vakok közlekedését

A gyakorlatban is bizonyított az a mesterséges szem, amelyet japán tudósok látássérült emberek segítésére fejlesztettek ki az úttesten való átkeléshez. A Kyotoi Műszaki Egyetemen kifejlesztett rendszer nemcsak azt képes megbízhatóan felismerni, hogy hol van az úton felfestve kijelölt gyalogos-átkelőhely, hanem azt is meg tudja határozni, milyen széles az út, illetve, hogy mikor biztonságos az átkelés.

hvg.hu Autó

Álom a környezetbarát közlekedés

Nagy a vita az autók szén-dioxid-kibocsátásáról. A fogyatkozó fosszilis energiahordozók és a felmelegedés miatt a klíma- és környezetvédelem egyre jobban foglalkoztatja az autógyártókat és beszállítóikat.

hvg.hu Autó

Titkos fegyver közlekedési dugó ellen

A holland TomTom cég egy olyan készüléken dolgozik, mely érzékelné a dugóktól beállt utakat, és a sofőrt egy másik, rövidebb úton vezetné el a célhoz.