szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A belfasti egyetem kutatói és diákjai egy tengeri energiával foglalkozó céggel együttműködve olyan ötéves programot indítottak, amely a vízi energiatermelés új generációjának kifejlesztésére irányul.

Az Engadget blog értesülései szerint a bejelentés hatalmas lökést adhat a hullámenergia kiaknázására irányuló törekvéseknek. A technológia egyébként nagy karriert futhat be a XXI. században, mivel, ahogy arról tegnap a hvg.hu beszámolt, a klímakutatók szerint alábecsülték a tengerszint várható emelkedésének mértékét, amely akár az egy métert is elérheti 2100-ra.

A rendszer lényege, hogy a partra pumpált nagynyomású vizet már bevált módszerekkel elektromossággá alakítják. A part mellé telepített egység könnyen elérhető, az összetettebb rendszernek teret adó szárazföldi bázisállomás pedig az év 365 napján, az időjárási körülményektől függetlenül megközelíthető.

A hullámok erejétől összenyomódó dugattyú pumpálja a vizet a partra
© Aquamarine Energy

A Queen’s University Belfast és az Aquamarine Power Limited együttműködésének gyümölcseként már megszületett az Oyster nevű hullámgenerátor, amely a partot ostromló hullámok erejét használja energiatermelésre.

Az első prototípust idén nyáron állítják tesztüzembe Orkney partjainál, az Európai Tengeri Energia Központban (European Marine Energy Centre – EMEC). Az Oyster egyszerű acélpumpa, amelyre kétutas vízi dugattyúkat szerelnek, s a part közelében, 10-12 méteres vízmélységnél állítják fel őket. Mindegyik hullám aktiválja a pumpát, amely a tenger alatti magasnyomású vezetékben vizet továbbít a parti bázisállomásra. Ott a nagynyomású vizet generátorok segítségével elektromossággá alakítják. 

A kutatócsoport becslései szerint az Oyster csúcsteljesítménye 3-600 kW körül alakul majd, a telepítés helyétől és a konkrét egység felépítésétől függően. Egyelőre még nincs róla információ, hogy milyen költségekkel jár majd egy ilyen erőmű telepítése, vélhetőleg a sikeres tesztüzem után további részleteket is nyilvánosságra hoznak majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az alternatív energia helyzete Magyarországon

Ötletekben nincsen hiány, a technológia napról-napra fejlődik, s hazánk esetében is komoly potenciál rejlik a különböző módszerekben, mégis, a megújuló energia felhasználása egy-két nagyobb bejelentést leszámítva kiszámíthatatlanul, és rögös úton halad. A kihívásokat főként a törvényi szabályozás és a gazdasági háttér terén kell keresnünk.

MTI Tech

Néhány egyszerű lépéssel csökkenthető lakásunk energiaigénye

A klímaváltozás visszafordításának egyik eleme lehet, hogy a lakóépületek a jelenleginél jóval kevesebb energiát fogyasztanak, vagyis passzívvá válnak. Az erre szolgáló megoldások meglévő épületekben is alkalmazhatók - hangzott el a második passzív ház konferencián csütörtökön Budapesten.

MTI Tech

"Megfúrják Párizst" geotermikus energiáért

Két kilométer mélységig fúrnak le Párizsban ahhoz, hogy mintegy 12 ezer lakást fűthessenek: a francia fővárosban már megkezdődött a munka egy új projekten, amely a geotermikus energia felhasználását célozza. Párizsnak komoly lehetőségei vannak e megújuló energiaforrás hasznosítására.