szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tudományos kutatás kimutatta, hogy a mai fák nagyobbra nőnek, ezáltal több szén-dioxidot tudnak feldolgozni, mint négy évtizeddel ezelőtt. A szakemberek szerint ezzel egy kis időt nyerhetünk, hogy megtaláljuk a választ a globális felmelegedés megfékezésére - írják a Nature című tudományos folyóiratban publikált kutatási eredményeiket értelmezve.

A University of Leeds kutatói tíz afrikai országban mérték meg mintegy 70 000 fa törzsének körméretét, majd ezeket összehasonlították egy, a hatvanas években készült kutatási anyaggal. Az eredmények szerint a fák átlagos mérete megnőtt, s hektáronként 0,6 tonnával több szén-dioxidot semlegesítenek, mint 40 évvel ezelőtt. Ez azért is lehet, mivel a klímaváltozást okozó gáz, a szén-dioxid koncentrációja koncentrációja jelentősen megnőtt – 1750-ben még 278 PPM (parts per million) volt a levegőben, ez a szám ma 380 PPM – így a növények is nagyobb mennyiségben tudják „fogyasztani” a fotoszintézis során, ezáltal jobban fejlődnek.

A növekvő fákkal időt nyerhetünk,
de nem fogják megállítani
a felmelegedést
© Andersen Dávid
A jelenséget más környezetben is felfedezték, a trópusi esőerdőktől a brit céklaföldekig. A leedsi egyetem kutatói szerint, ha a jelenség a világ minden táján megfigyelhető, ez azt jelenti, hogy évente mintegy 5 milliárd tonna szén-dioxid kerül ki a Föld légköréből ezen a módon. A tudósok emellett megvizsgálták azt is, hogy a megnövekedett koncentráció befolyásolja-e a szántóföldek hozamait, a kísérletek pedig nagy általánosságban azt mutatták, hogy a kukorica, a rizs és a szója termékenységét 13 százalékkal dobja meg a szén-dixoid magasabb szintje.

„Kétség sem fér hozzá, a szén-dioxid szintjének emelkedése számos helyen jótékony hatással van a termények hozamára” – nyilatkozta a Daily Telegraphnak Partin Parry professzor, a Rothamsted Research brit agrártudományi intézet egyik vezető kutatója. „A probléma az, hogy az emberi működés miatt annyi szén-dioxidot bocsátunk ki, aminek a növények csak egy töredékét tudják megkötni.” A felmérések szerint ez a mennyiség mintegy 50 milliárd tonna évente.

A kutatók figyelmeztettek, hogy a felfedezés ne ringasson senkit hamis illúziókba. Hangsúlyozták, hogy bár a terményhozam növekedett, a szén-dixoid szintjének emelkedése egyéb hatásokkal is jár, amelyek ellensúlyozhatják ezt a pozitívumot. Ilyen például a felmelegedés és a szárazság, valamint az elsivatagosodás.

„Sok időt nem nyerünk ezzel, mivel egyre több szén-dioxiddal terheljük a környezetünket, de hasznos információ, mivel segíthet a meglévő erdők védelmezésében” – tette hozzá a New Scientist tudományos folyóirat munkatársa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Széndioxidból cementet: megmenekültünk?

Korszakalkotó módon próbálja orvosolni egy amerikai vegyész és egy indiai milliárdos a Föld légkörének melegedését. Az általuk létrehozott kísérleti üzemben cementet készítenek széndioxidból, az ember tevékenysége nyomán egyre nagyobb mennyiségben a légkörbe áramló gázból.

MTI Tech

Szén-dioxidban mérhetjük majd mindennapjainkat?

Egy pohár tea, egy bélszín, egy vasúton megtett kilométer: a jövőben bármilyen emberi fogyasztást vagy tevékenységet egy új mértékegységgel, a vele járó szén-dioxid-kibocsátás grammjával lehet értékelni, számba véve, hogy az adott tevékenység elvégzése mennyivel növeli az éghajlat felmelegedését okozó gáz(ok) mennyiségét a légkörben.

MTI Tech

Szén-dioxid bombává válhatnak a mocsarak

Brazil kutatók szerint komoly veszélyt jelenthet, ha a klímaváltozás, vagy az emberi működés következtében kiszáradnak a mocsaras vidékek, ezek ugyanis jelentős mennyiségű szén-dioxidot kötnek meg. Pusztulásukkal ez a gáz az atmoszférába jutva súlyosbítaná a helyzetet.

hvg.hu Tech

A múlt réme lehet a szén-dioxid

Hamarosan a múlt rémének tekinthetjük a szén-dioxidot, állítja David Keith, a Calgary Egyetem kémiaprofesszora. Keith ugyanis társaival olyan hordozható szűrőrendszert épített meg, amely képes bárhol kivonni a szén-dioxidot a levegőből.

hvg.hu Tech

Bárhonnan tisztíthatja Európa levegőjét az új széndioxid-evő gép

Szinte a boltok polcairól is összeállítható az a légtisztító berendezés, amelyet David W. Keith klímakutató és kollégái találtak fel. A széndioxid-gyűjtő berendezés a világ bármely pontján telepíthető, kapacitásának 90 százalékával képes a levegőt tisztítani - nemcsak közvetlen környezetében.