szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Missouri Egyetem kutatói meglelték a módját annak, hogy nukleáris energiát közvetlenül elektromossággá alakítsanak. A viszonylag biztonságos izotópokból a jelenlegi konverziós technológiánál sokkal olcsóbban, jobb hatásfokkal lehet elektromos áramot generálni.

Mark Prelas, az egyetem nukleáris energiával foglalkozó intézetének professzora szerint a nukleáris energia közvetlen átalakítása mindeddig nem volt lehetséges. A jelenlegi módszer ugyanis egy köztes fázist tartalmaz a nukleáris reakció és az elektromossággá átalakítás között, mindez pedig a konverzió hatékonyságát csökkenti.

Az egyetem kutatóinak új ötlete a rádióizotópos energiakonverziós rendszer (RECS), amely az izotópokból származó energiát egy fotongenerátorba küldi, az ebből kiszabaduló fotonok pedig fényelektromos (fotovoltaikus) panelekbe érkezve alakulnak át elektromossággá. A megoldás mechanikailag egyszerű, az eddiginél jóval kompaktabb, biztonságosabb és olcsóbb rendszereket lehet a segítségével gyártani, valamint lemondhatunk a jelenlegi, maghasadáson és gőzhasználaton alapuló technológiáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!