szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyik legnagyobb jégmező elolvadása feltehetően nem fogja olyan mértékben megemelni az óceánok szintjét, mint azt korábban vélték. A kutatók most 3,3 méterre teszik a nyugat-antarktiszi jégmező megsemmisüléséből eredő tengerszint-növekedést.

Előző becslések öt-hat méteres emelkedést jósoltak a közvetlen térségben. De még az alacsonyabb szintnövekedés is komoly veszélyt jelentene a nagyobb tengerparti városokra, köztük New Yorkra. "A tengerszint emelkedését az éghajlatváltozás egyik legsúlyosabb következményének számít - emlékeztet a Science című tudományos lapban megjelent cikk szerzője, Jonathan Bamber. - Már másfél méteres vízszintemelkedés esetén is egyedül Bangladesben tizenhétmillió embernek kellene kiköltöznie otthonából".
   
A bristoli egyetem professzora szerint a nyugat-antarktiszi jégmező jelenti az "egyik legsúlyosabb veszélyt". A világon három nagy jégmező létezik, Grönland, Kelet-Antarktisz és Nyugat-Antarktisz, de az utóbbi van legjobban kiszolgáltatva az éghajlat változásainak, ugyanis az a legingatagabb. "Ez azt jelenti, hogy a jégmező akár rohamos gyorsasággal is összeomolhat, aminek következtében rengeteg jég juthat a világtengerekbe" - figyelmeztet. 
   
A pontosabb számításokat az tette lehetővé, hogy a kutatók az utóbbi harminc évben egyre több helyen tudták megmérni a jégtakaró vastagságát, és pontosabb lett a felszínről alkotott topográfiai képük is. Így egyrészt megbízhatóbban tudták kiszámítani azt a jégmennyiséget, amely hozzájárulhat a tengerszint emelkedéséhez, másrészt jobban megértették, hogy a jégmező mekkora részét érinti az instabilitás. 
   
Az új tudást szimulációs modellekbe átültetve kiszámolták, hogy az egész 2,2 millió köbkilométernyi jégtömegnek csak egy része omolna össze, és hat helyett csak 3,3 méterrel emelkedne a tengerszint. És mivel a Föld gravitációs mezejéből fakadóan nem mindenhol lenne ekkora a növekedés mértéke, kiszámolták azt is, hogy mely régiókat érintené leginkább.
   
"A tengerszint legnagyobb mértékű emelkedése a negyvenedik szélességi fok körül várható, Észak-Amerika atlanti és csendes-óceáni partjai mentén - mondja Bamber. - Ebbe beleesne például San Francisco és New York. Ezeken a vidékeken a globális átlaghoz képest huszonöt százalékkal nagyobb mértékű lenne az emelkedés".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Gyorsul a globális felmelegedés, szakad a jéghíd

415 négyzetkilométeres szakasz vált le az Antarktisz nyugati részén fekvő Wilking-jéghídról, írja a BBC. Az eseményt figyelemmel kísérő brit kutatók szerint mindez várható volt, ugyanakkor sajnálatosan egyértelművé teszi a globális felmelegedést.

MTI Tech

Az Antarktisz is melegszik

Az Antarktisz, a bolygó egyetlen helye, mely eddig ellenállni látszott a klímaváltozásnak, szintén melegszik - állítják amerikai kutatók a Nature tudományos folyóirat legfrissebb számában.

MTI Tech

A savasodó óceánok gyorsíthatják a globális felmelegedést

Egyre savasabbak lesznek az óceánok a növekvő széndioxid-koncentráció hatására, ami gátolja a tengeri állatok meszes héjának képződését. Ez azonban tovább gyorsíthatja a globális felmelegedést, hiszen ezek az állatok fontos szerepet játszanak a széndioxid megkötésében - állítja friss tudományos eredményekre hivatkozva William Howard, a Tasmániai Egyetem professzora.

MTI Tech

Az Antarktisz is zöldül

Nem könnyű túlélni a csontig hatoló hideget és a téli sötétséget az Antarktiszon, arról nem is szólva, hogy rengeteg energiát igényel az ott lévő kutatóállomások működtetése. Egyre inkább teret nyer azonban a megújuló energiaforrások használata a fosszilis tüzelőanyagok mellett.