szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Átadták a 18. Ifjúsági Tudományos és Innovációs tehetségkutató verseny díjait csütörtökön Budapesten. A kitüntetettek eredményeit Sólyom László köztársasági elnök és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is méltatta.

"Csak akkor születtek nagy dolgok, ha bátrak voltak, akik mertek" - idézte az MTA elnöke Ady Endre A tűz csiholója című verséből, hozzátéve, hogy a változtatni akarás, a megszokott dolgokból való kilépés bátorsága jellemzi a most díjazott ifjak munkáját is. Pálinkás hangsúlyozta a generációk közti összefogás fontosságát: a már döntési helyzetbe kerültek segítsék az önmagukért és a közösségért dolgozó fiatalokat.
 
A megmérettetésen egyénileg vagy kétfős csapatban pályázhattak húsz évnél nem idősebb diákok. A három I. díjon kívül három II. és négy III. helyezést osztottak ki, munkáját 17 pályázó mutathatja be kiállításon. Gyöngyösi Tamás, a debreceni Brassai Sámuel Gimnázium és Műszaki Szakközépiskola tanulója, Blind Navigator elnevezésű készülékével ért el első helyezést. "Mint neve is tükrözi, ez a gyengén látóknak, illetve a vakoknak készült eszköz, mely segít a tömegközlekedési járművek között tájékozódni, mégpedig úgy hogy a busz, vagy egyéb jármű számát felolvassa" - mondta el az MTI kérdésére fejlesztése lényegét a felsőfokú szakképzésen résztvevő, 13. osztályos diák.
 
I. díjat nyert Kajtár Máté, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója is, aki földalatti, veszélyes folyadékot tároló tartályok nagy pontosságú hibahely-meghatározásával pályázott. Világszerte milliárdos környezeti- és anyagi károkat okoznak a szivárgó földalatti tartályok. Talajoldali lyukadás esetén rendkívül költséges és időigényes a hiba megtalálása és javítása. "Ennek elkerülésére olyan triplafalú tartályok használatát javaslom, ahol a talajoldali üreg (tetszőleges sűrűségű) négyzetrács által határolt terekből áll. Külső lyukadás esetén így nem kell többé a tartályt kiásni és kiemelni a javításhoz. Elegendő belülről - földmunka nélkül - feltárni a hibát, majd a javítást követően ismét biztonsággal üzemelhet a tartály" - magyarázta Kajtár.
 
A szintén elsődíjas Hunyadi Áron munkájának tárgya egy újfajta mechanikus kar- és zsebóra szerkezet, amely a gravitáció káros hatásait képes egy másodperc töredéke alatt kompenzálni. A szerkezet látványos, az eddigi megoldásoknál lényegesen egyszerűbb, jobban működik, és gyártása költséghatékonyabb. "Munkám másik része egy olyan időkijelzés, amely egy mechanikus szerkezet révén az analóg és a digitális kijelzés előnyeit ötvözi és a dizájn számára nyújt új lehetőségeket" - tette hozzá a BMGE hallgatója, aki az ifjú magyar tudósokat is képviseli majd az idei stockholmi Nobel-díj-átadáson. Mindhárom elsőhelyezett diák részt vesz az Európai Unió által szervezett Fiatal Tudósok Versenyén is, melyet idén Párizsban rendeznek meg. 

Sólyom László - aki az I. díjakat adta át - emlékeztetett arra, hogy a társadalom nem egynemű. "Ha a trend éppen lefelé menő, akkor is akadnak mindig szigetek" - mondta a köztársasági elnök, kiemelve, hogy ilyen szigetek az iskolai műhelyek is, ahol ezek az eredmények születtek és ahol a szaktudás uralkodik. Az ifjú tehetségeknek azt tanácsolta az államfő: igyekezzenek teljes emberré, műszaki zsenijük mellett más területen is műveltekké válni.

A legfiatalabb díjazott, Erdélyi Soma junior ösztöndíjat is kapott. A legjobb pályamunkát beadott határontúli pályázó - Kormányos Ákos, a Zentai Gimnázium diákja - a versenyt szervező Magyar Innovációs Szövetség különdíját kapta. Az első- és másodikhelyezett fiatalok tanárait vagy konzulenseit is díjjal ismerték el a szervezők. A verseny legjobb, leglátványosabb pályamunkáit az érdeklődők a Millenáris Parkban működő Csodák Palotájában tekinthetik meg június 11-én és 12-én.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Fiatal kutatóknak indít támogatási programot az Akadémia

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke olyan támogatási modellt kínál kimagasló teljesítményű fiatal kutatók számára, amelynek elnyerésével 2009-ben a világ élvonalába tartozó szakemberek jönnek vissza Magyarországra Ausztráliából, Amerikából, Kanadából, Németországból azért, hogy hazatérve nemzetközileg is versenyképes kutatási programokra alapítsanak kutatócsoportokat akadémiai kutatóintézetekben.