szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár egyelőre még nincsen kézzelfogható bizonyíték arra, hogy a mobiltelefon-használat hozzájárulna a rákos betegségek kialakulásához, skandináv és izraeli kutatók szerint legalábbis „okunk lehet az aggodalomra”. A tudósok egy amerikai szenátusi bizottságnak számoltak be vizsgálataikról.

A PC Mag értesülései szerint Dariusz Leszczynski, a University of Finland kutatója úgy fogalmazott: „korai lenne azt állítani, hogy a mobiltelefonok teljesen biztonságosak. Véleményem szerint a jelenlegi biztonsági előírásoknak nincs meg a kellő tudományos hátterük, mivel egyelőre korlátozottak azok a kutatási adatok, amelyek önkéntesektől származnak”.

A szakember sürgette az amerikai kormányt, hogy több támogatást nyújtson a mobiltelefonok biztonsági kockázataira fókuszáló kutatásoknak. Múlt héten egy amerikai lobbicsoport 1200 készülék adatait tette közzé, s készítettek egy kalkulátort is, ahol mindenki kiszámolhatja, hogy saját telefonja mennyi sugárzást bocsát ki.

Szintén megjelent a panel előtt Siegal Sadetzki, a Tel-Aviv Egyetem járványszakértője, aki az elmúlt tíz évben vizsgálta a mobiltelefonok egészségre gyakorolt hatásait. Kutatásai során talált kapcsolatot a nagymértékű telefonhasználat és a rák kialakulása között, de az eredmények nem döntőek, s „az általános vélekedés szerint további kutatásokra lehet szükség” – tette hozzá.

Barack Obama amerikai elnök is igen aktív mobilfelhasználó
© AP

A problémát többek között az okozza, hogy a mobiltelefonokat még nem használja annyi ideje az emberiség, hogy szilárd bizonyítékot szolgáltatnának a már meglévő kutatási adatok. Sadetzki a Japánra 1945-re ledobott atombombákkal vont párhuzamot, ugyanis a sugárzáshoz köthető első rákos megbetegedést szerinte csupán 1994-ben jelentették, az első leukémiás esetekről pedig csak a hatvanas években számoltak be.

„Ennek ellenére nem gondolom, hogy a mobiltelefonokat be kellene tiltani” – tette hozzá a kutató. „Azonban továbbra is kérdéses, hogy miként tehetjük biztonságossá a használatukat.”

Leszcynski, Sadetzki és a bizottság további tagjaiként tevékenykedő szakértők azt javasolják a felhasználóknak, hogy a telefont ne tartsák közvetlenül a fejük mellett, s alkalmazzanak kihangosítót vagy headsetet. Devra Lee Davis, a University of Pittsburgh onkológiai intézetének igazgatója szerint már annak is komoly pozitív hatása lehet, ha a telefont legalább 20 centiméterre tartjuk a fejünktől. Davis benyújtott egy tervezetet, amelynek értelmében a mobiltelefon-használóknak a szolgáltatás igénybevétele során három évente egy-egy dollárt kellene befizetniük, amit egészségügyi kutatásokra fordítanának.

Az amerikai kormányzat jelenleg hosszú távú kutatást folytat a mobiltelefonok biztonságát illetően. Jon Bucher, az amerikai Nemzeti Toxikológiai Program (NTP) ügyvezető igazgatója szerint a vizsgálat eredményeit legkorábban 2013-2014-ben ismertethetik. A kutatás során kísérleti egereket és patkányokat tesznek ki a CDMA és GSM mobiltelefon-sugaraknak 900 és 1900 MHz-es frekvencián.

A bizottsági ülést egyébként Arlen Specter pennsylvaniai demokrata szenátor hívta életre. A rákot túlélő politikus a gyűlés után úgy fogalmazott, a legfőbb eddigi tanulság: „nem tudjuk egyelőre, hogy mi a válasz a kérdéseinkre, annyi azonban bizonyos, hogy a megelőző lépések nem árthatnak”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Csak a 11 jegyű mobilszámok működnek januártól

Január közepétől már nem 7, hanem 11 számot kell hívniuk a mobilosoknak akkor, ha telefonálnak, függetlenül attól, hogy saját hálózatuk vagy a másik kétszolgáltató ügyfelét hívják.

hvg.hu Tech

Könnyen javítható a leejtett mobil és laptop is

Nem okozhat gondot a jövőben, ha nagy magasságból ejtjük le mobilunkat vagy laptopunkat - ha még lesz a jövőben laptop egyáltalán. Az Illinoisi Egyetemen ugyanis olyan öngyógyító áramkörökön dolgoznak, amik ugyanazon az elven működnek, mint az önjavító kocsi- vagy hajófesték, írja a Technology Review.

hvg.hu Tech

Mennyi sugárzást kap mobiltelefonjától? Számolja ki velünk!

Bár a kutatók egyelőre megosztottak arra nézve, hogy a mobiltelefonok elektromágneses emissziója milyen hatással van ránk, egy amerikai non-profit szervezet most összeállította a legerősebben sugárzó készülékek listáját. Egy kalkulátor segítségével ön is megnézheti, hogy telefonja a lista melyik szegmensébe tartozik.