szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hubble űrteleszkóp közel két évtizedes működése során számos lélegzetelállító képet készített a világűr szépségeiről. A csillagászok 1996-ban valami szokatlant próbáltak meg: a távcsövet az űr egyik olyan részére irányították, amely látszólag teljesen üres és kihalt volt.

A terület a Göncöl-szekérhez közel található, s szabad szemmel nézve körülbelül gombostűfejnyi méretű. A Hubble űrteleszkóp tíz teljes napon át készítette legendássá vált felvételeit a régióról. A kutatók nagy kockázatot vállaltak, mivel a kifinomult eszköz iránt óriási az igény, s megvolt a rizikója, hogy a kész felvételeken csupán sötétséget lehet majd látni. A tíz nap leteltével azonban a tudósok egészen elképesztő eredményt kaptak: a Hubble fotóján közel háromezer galaxis jelent meg, amelyek mindegyike csillagok százmilliárdjainak otthona.

A kísérletet 2004-ben megismételték, ezúttal az Orion csillagkép közelében lévő területtel. Ekkor összesen 11 napig volt nyitva a Hubble kamerájának rekesze – a szerkezet ezalatt 400-szor kerülte meg a Földet.

A vizsgált területet csillagászati szaknyelven ultra deep fieldnek, magyarul leginkább mélyűrnek nevezhetjük. Ez a legnagyobb távolság, ameddig az emberiség valaha ellátott a kozmoszban. Azok a fotonok, amelyek a Hubble kamerájának érzékelőjébe csapódva kirajzolták a galaxisok képét, még akkor indultak útjukra, amikor a világegyetem csupán 500 millió éves volt. A kutatók feldolgozták a képeket, ennek eredménye a mélyűr háromdimenziós animációja, amely az alábbi videón látható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Pillangók és integető jósok: a Hubble űrteleszkóp új képei

Májusi, tizenhárom napon át végzett javítását követően megérkeztek a Hubble űrteleszkóp új felvételei. Az új kamerával a Tejút születése előtt keletkezett galaxisok részleteit is megfigyelhetik, valamint fény derülhet arra is, hogy miként terjedt szét a "sötét anyag" az univerzumban. A hivatalos bejelentés szerint a Hubble még öt évig zavartalanul működhet.

Bari Máriusz Tech

Hubble: kilencvenszer több galaxist láthatunk

Szerelési körútra indulnak az amerikai asztronauták a Hubble teleszkóphoz 2008 augusztusában. A műveletek a nyílt űrben zajlanak, ezek eredményeképpen a teleszkóp körülbelül kilencvenszer lesz hatékonyabb. A küldetés nélkül 2011-ben a távcső valószínűleg végleg felmondaná a szolgálatot.

hvg.hu Tech

A Hubble űrteleszkóp tíz legszebb felvétele

A modern űrkutatás egyik szimbóluma, a Hubble űrteleszkóp 2010-ben fejezi be működését. A többször felújított és kockázatos űrszerelési munkálatokkal életben tartott berendezés számtalan csodálatos fotóval örvendeztette meg a csillagászat és az űr iránt érdeklődőket. Az alábbiakban bemutatjuk a Hubble tíz legszebb, legismertebb felvételét.