szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a kínaiak saját országukat Középső Birodalomnak (is) nevezik, vagyis mindig is a világ közepének gondolták magukat, az első térkép, amely valóban őket ábrázolja a Föld centrumában, mindössze négyszáz éves.


A középpontjában Kínát elsőként ábrázoló térképet most a Washingtoni Kongresszusi Könyvtár állítja ki, de az IOL hírportál szerint véglegesen a Bell Könyvtárban helyezik el, a Minnesotai Egyetemen.

A térképet egy itáliai misszionárius, Matteo Ricci készítette 1602-ben, vagyis egészen pontosan 408 éve készült a világ ábrázolása, amelyen például Florida a "Virágok földje" néven szerepel, Afrika pedig eszerint a világ legmagasabb hegyével rendelkezik. (Valójában persze a Himalájában, Ázsiában van a világ legmagasabb pontja - a Nepál és India határán lévő Csomolungma nincs is messze a mai Kínától.)

A washingtoni példány az egyike annak a két másolatnak, amely jó állapotban maradt fenn máig Ricci térképéről - írja a BBC. A térkép rendkívül törékeny, minthogy rizspapírra nyomtatták - Észak-Amerikában most látható először. Ricci művét Wanli kínai császár kérésére készítette, hogy a tudósokat és a felfedezőket segítse.

A térképet a James Ford Bell Trust vásárolta meg októberben egymillió dollárért egy japán magángyűjtőtől. Ricci alkotása így a második legdrágább ritka térképnek számít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!