szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Igaz, MacBook néven egy ideje már csak ez a változat fut, miután az Apple minden más változatot unibody alumínium...

Igaz, MacBook néven egy ideje már csak ez a változat fut, miután az Apple minden más változatot unibody alumínium házba költöztetett, és "rájuk aggatta" a MacBook Pro nevet. Így MacBook Próból most van 13”-os, 15”-os és 17”-os változat is, különféle hardver jellemzőkkel, de kivétel nélkül “egy tömbnyi” alumíniumból faragva.
A MacBook márkanév pedig immár egyetlen, külsőleg áttervezett, de még mindig műanyag tokot kapó verziót takar. Ez az Apple belépőszintű notebookja (bruttó 260 ezer forintért lehet a miénk), de gyengének korántsem nevezhető a kicsike...

Akár komoly munkára is
Az új MacBook külső nekünk abszolút tetszik, kicsit lekerekítettebb, mint az elődje, és valamivel komolyabb benyomást is kelt. A 13”-os kijelző immár LED-es háttérvilágítást kapott, és bár nem csúcsminőségű, ettől még jól látható oldalról is. Felülnézetből kicsit torzulnak a színek, alulnézetből pedig teljesen elfeketedik a kép, de ki néz egy notebookot alulról? Ha a mellettünk ülőnek akarunk valamit megmutatni, azzal nem lesz gondunk (hacsak nem ülünk háttal egy óriási, napfényes ablaknak, merthogy ez is glossy kijelző).

A gép szívét egy 2,26 GHz-es Intel Core 2 Duo processzor adja (1066 MHz-es FSB), és alapból 2 GB RAM memóriát kapunk, amelyet maximum 4 GB-ig bővíthetünk. Emellett kapott még egy NVIDIA GeForce 9400M grafikus vezérlőt, 256 MB memóriával, így összességében elmondható, hogy már az alapkiszerelés is egy elég korrekt gépet takar, amelyen zökkenőmentesen használhatjuk az előre telepített OS X 10.6 Snow Leopard operációs rendszert. Ez a gép bőven megteszi munkára, multimédiára és játékra is (utóbbinál persze a legújabb játékcsodák nem fognak teljes pompájukban futni), ráadásul alig több mint 2 kg, így kényelmesen vihetjük magunkkal gyalog is bárhová. A 250 GB-os (5400 rpm-es) merevlemezen a többség azért kényelmesen elfér, igaz, ha ezen még mondjuk egy Boot Campes vagy Parallelses Windowsszal is osztoznia kell az OS X-nek (például mert a játékok miatt ragaszkodunk a Windows jelenlétéhez is), akkor azért egy csapásra jócskán lekanyaríthatunk belőle. Ha Parallelst használunk (és abban komolyabb windowsos alkalmazásokat akarunk futtatni), a rendszerek kényelmes, párhuzamos működéséhez érdemes 4 GB RAM-mal felruházni a gépet, de a hétköznapi tennivalókhoz elegendő az alap 2 GB memória is.
A játékok közül mi csak a World Of Warcraftot próbáltuk ki, amelyben az alapbeállításokkal viszonylag akadásmentesen szaladgálhattunk még Dalaranban is (amúgy a régi helyszíneken abszolút nincs gond, de Dalaran kicsit megterheli a gépeket), vagyis ha nem is teljes részletességgel, de játszani is remekül tudunk a gépen.
Értelemszerűen full HD videókat is nézhetünk a MacBookon, 1080p-nél sem dobál képkockákat (a kijelző maximális felbontása viszont 1280x800 pixel, így ha igazi full HD élményre vágyunk, érdemes külső monitorhoz/tévéhez kötni a gépet).

Csatlakozók a gép oldalán

A gépben találunk 802.11n-es wifit és Blutooth rádiót (2.1+EDR), a bal oldalon két USB csatlakozó, egy Mini Display Port, LAN csatlakozó, füles csatlakozás és a töltő csatlakozója kapott helyet, a túloldalon pedig a már megszokott SuperDrive (DVD DL) meghajtó található. Természetesen az iSight webkamera és a multitouch érintőpad is része az egésznek. A billentyűzet az utóbbi időben már megszokott stílusú, lapos, rendkívül kényelmesen használható. A multitouch érintőpad pedig továbbra is a legkényelmesebb „egérhelyettesítő” megoldás, amit notebookban eddig használtunk.

Cinebench R10 eredmények

A MacBookot hétköznapi tevékenységekkel nem igazán tudjuk felhevíteni, de a játék vagy videovágás  sem különösebben hatotta meg, bár ilyenkor már érezhetően melegedett. Az akku az Apple szerint 7 órán át bírja, ha mondjuk wifin keresztül internetezgetünk.

Mindent egybevetve, ha szükségünk van egy jól használható és megbízhatóan működő, hordozható gépre (és nem ragaszkodunk mindenben a Windowshoz), a fehér MacBook kifejezetten jó választás lehet. A 260 ezer forintos ár tartalmazza a gépet, az OS X 10.6 Snow Leopard operációs rendszert, az iLife ‘09 multimédia csomagot (videovágó, képszerkesztő, webszerkesztő, zeneszerkesztő, video-DVD szerkesztő) is, így összességében jó vételnek tekinthető, ha nem is legolcsóbb a piacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!