szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A biometrikus azonosítás új módszerét ajánlják brit kutatók, akik háromdimenziós orrfelismerő technikát dolgoztak ki. Az alapvető karakterjegyek az orrhegy, valamint az orrnyereg alakja és a szemek közti távolság.

A BBC hírportálja kedden ismertette azt a tanulmányt, melyben a három dimenzióban beszkennelt orrokat jellegzetességeik alapján azonosították a Bath-i Egyetem kutatói.
Az alapvető karakterjegyek ennél az azonosításnál az orrhegy, valamint az orrnyereg alakja és a szemek közti távolság. A csoportosításnál hatféle orrtípust határoztak meg: rómait, görögöt, núbiait, sasorrot, piszét és  turcsit. A tanulmány szerint az orr igazán alkalmas lehet azonosításra, mert nehéz elrejteni.

Adrian Evans kutatásvezető és munkatársai a PhotoFace elnevezésű rendszert használták biometrikus azonosító módszerük első lépéséhez, a 3D-s szkenneléshez. A csoport kidolgozta, milyen méréseket kell elvégezni a felvételeken, hogy az orr alapján az egyén azonosítható legyen, majd elkészítették az ehhez szükséges szoftvert.

Evans elmondta, hogy egyetlen biometrikus módszer sem old meg minden problémát. Az íriszfelismerést például el lehet kerülni a szemhéj lecsukásával vagy szemüveggel, illetve tágító szemcseppekkel félre lehet vezetni, a fület pedig akár a hajjal is egyszerű eltakarni.
A technika hatékonyságát eddig egy kisebb, 40 fős mintán vizsgálták, a meglévő adatbázist most további 160 ember orráról készült felvétellel bővítik a brit kutatók.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Mi elől fogunk menekülni, mitől félünk majd 2050-ben?

A valóság félelmetes és egyre félelmetesebb lesz. Mivel a változások mértéke és gyorsasága zavarni fog minket a tájékozódásban és rossz érzést kelt bennünk, a valóság helyett utazásban, könyvekben, játékokban, filmekben és más effélékben keresünk menedéket. A szórakoztatóipar lesz a legnagyobb üzlet. Részlet a HVG Kiadó gondozásában megjelent Jövő-dosszié című könyvből.

Interjú

„Az interneten a múltat nem lehet eltörölni”

Manapság sokan nem érzik magukat biztonságban, ilyenkor különösen fontos a szabadság melletti érvek hangsúlyozása – véli Jóri András adatvédelmi biztos, aki olyan, pár éve még elképzelhetetlen veszélyektől is szeretné óvni az emberi méltóságot, mint például az online házkutatás vagy a visszaélés a netes közösségi portálokra feltett információkkal.

hvg.hu Gazdaság

Magyarország a világlistákon: közepesen jó vagy közepesen pocsék?

A Föld országait rangsoroló listáknak se szeri, se száma. Ezeken Magyarország általában a fejlettségének megfelelően viszonylag jó helyen szerepel, de hogy eléri-e a lehetőségeit, azon lehet vitatkozni. Összeállításunkat a világ legnagyobb problémáinak felsorolásával kezdjük, hogy ezeket megsimerve jobban lehessen látni: hol is áll hazánk a többi országhoz viszonyítva egy igen sokdimenziós térben.