szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az izlandi vulkánkitörésből származó hamuszennyezés nem képez összefüggő felhőtakarót - állapították meg német kutatók.

"Azt már megállapíthatjuk, hogy bizonyos időközökben kritikusabb a helyzet, máskor viszont tiszta a levegő" - közölte hétfőn Cornelius Schiller jülichi légkörkutató.

A kutató és kollégái a Lidar elnevezésű lézerszkenner rendszerrel végeznek méréseket, hogy optikai úton mutassák ki a részecskék légköri jelenlétét. A felhőt egyértelműen beazonosították 7,5 és 10 kilométer közötti magasságban. Ez azt jelenti, hogy az Európán belüli légi forgalom szempontjából fontos magasságban a légkör "egyelőre potenciálisan szennyezett".

A kutatók a Lidarral lézerhullámot küldenek az égboltra, és a visszaverődő fényt elemzik, amivel akár 15 kilométer magasságban lévő részecskéket is ki tudnak mutatni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A nap képe: Így néz ki a vulkáni hamu közelről

Az izlandi Eyjafjöll vulkán hamujának részecskéi nagyító alatt olyanok, mint a ripityára tört üveg: a szilánkos, éles, sarkos tört hamuszemcsék veszélyesnek tűnnek. Viszont kizárólag nagy koncentrációban, közvetlenül a kitörés helyszíne mellett veszélyesek.

MTI Tech

Nőtt a vulkáni hamu miatt a légszennyezettség

Néhány óra alatt több mint ötszörösére nőtt a légszennyező részecskék koncentrációja Budapesten, amikor az izlandi tűzhányó hamufelhője elérte a fővárost, Nyíregyházán pedig nyolc-tízszeres volt a növekedés - közölte a Levegő Munkacsoport vasárnap az MTI-vel. Hozzátették: amennyiben valóban a vulkáni hamu került a talaj közeli levegőbe, akkor az abban lévő gázok és nehézfémek károsíthatták a szabadban tartózkodók, különösen az asztmások, tüdőbetegek egészségét.