szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy ritka, veszélyeztetett főemlős valójában új majomfajt képvisel - jelentették be felfedezésüket kedden német kutatók.

A Vietnam, Laosz és Kambodzsa közötti trópusi őserdőkben élő gibbont jellegzetes éneke alapján azonosították a németországi főemlőskutatók. "Egy új majomfaj felfedezése kisebb szenzációnak számít" - hangsúlyozta Christian Roos, a göttingeni intézet munkatársa.

Mint hozzátette, a gibbonok énekének elemzése, valamint a genetikai kutatások azt igazolták, hogy a Nomascus annamensis valójában új faj. A faj hím egyedeit fekete szőr borítja, amely a napfényben ezüst színűnek látszik. Mellkasa barna, arca pedig sötét narancs-arany színű. A nőstények narancs-bézs színűek.

A gibbonok a vadászat és élőhelyük elvesztése miatt veszélyeztetettek, sok fajukból csak száz körüli egyed él. Mint Roos elmondta, arról még fogalmuk sincs, hogy a most azonosított fajnak hány példánya él még, de a kutatás tovább folyik. A felfedezés hírét a Vietnamese Journal of Primatology című szakfolyóiratban tették közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A gorilláról jutott az emberre a malária parazitája

A malária parazitájának emberre legveszélyesebb törzse - átlépve a fajok közti határt - a gorillákról kerülhetett át az emberre - jelentették be szerdán amerikai kutatók a Nature tudományos magazin legfrissebb számában.