szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Péntekről szombatra halasztották két orosz és egy amerikai űrhajós visszatérését a Földre, mivel a Szojuz TMA-18 orosz űrhajó nem tudott időben lekapcsolódni a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).

Anatolij Perminov, a Roszkoszmosz orosz űrkutatási ügynökség elnöke péntek reggel közölte: az alapos vizsgálat tisztázta, hogy az űrállomás hermetizálását figyelő berendezés adott téves jelzést, ezért nem engedték el az űrhajót a rögzítő berendezések.

Perminov hangsúlyozta, hogy az űrhajósokat nem fenyegeti semmiféle veszély.Mint mondta, úgy véli, hogy földi segítséggel az űrhajósok megoldják a problémát.

Közben közép-európai idő szerint péntek reggel az űrhajósok, akik már elbúcsúztak kollégáiktól és átszálltak az űrhajóba, visszatértek az állomásra és újrakezdték a felkészülést a visszatérésre.

Az amerikai Tracy Caldwell Dysont, valamint az orosz Alekszandr Szkvorcovot és Mihail Kornyijenkót szállító űrhajónak közép-európai idő szerint péntek hajnali 3:35-kor kellett volna leválnia az állomásról, és reggel ért volna földet Kazahsztánban, de az orosz és az amerikai űrkutatási hatóság az űrhajó lekapcsolódásával kapcsolatos problémák miatt a halasztás mellett döntött. Eredetileg csupán néhány órás késést terveztek.

Fjodor Jurcsihin, az űrállomáson maradó orosz űrhajós földi utasításra, a berendezést belülről megszemlélve megállapította, hogy az egyik részén hiányzik egy alkatrész. A földi irányító központban nem tartották kizártnak, hogy az automatika ezért nem engedte leválni az űrhajót az űrállomásról.

A halasztás egyben azzal jár, hogy a leszállás helyét is meg kellett változtatni: eredetileg Dzseszkazgantól mintegy 146 kilométernyire keletre várták a leszálló egység földet érését, és oda összpontosították a kereső egységeket. Ötórás halasztás esetén a kapszula Arkaliktól mintegy 60 kilométerrel északra ért volna földet, az újabb leszállóhelyet még ki kell számítani.

A Szojuz TMA-18 az első űrhajó, amely a Nemzetközi Űrállomáson nemrég megjelent NIM-2 kutatómodulhoz kapcsolódott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Szerdán egyszerre két aszteroida közelít a Földhöz

Két aszteroida is egyszerre látható szerdán az égbolton: egymás után 11 órával közelíti meg a Földet, illetve száguld el a Föld és a Hold között a 2010 RX30-as kisbolygó (ez a nagyobb, de távolabb elhaladó), illetve a 2010 RF12-es, amely kisebb, de közelebb ér hozzánk, mintegy 79 ezer kilométeres távolságban lesz bolygónktól.

MTI Tech

Metánban ritka óriásbolygó tartja lázban a tudósokat

Csaknem teljesen híján van a metánnak annak a Naprendszeren kívüli bolygónak a légköre, amelynek léte megingatta a tudósokat abban az elgondolásban, miszerint a gáz alapvető a hasonló égitestek számára.

hvg.hu Tech

A Hold a célja a magyar Pulinak

A Puli Space Technologies Kft. csapata készen áll, hogy a Google Lunar X Prize nemzetközi versenyében részt vegyen

hvg.hu Tech

Fokozódó naptevékenység: nem vagyunk felkészülve

A Napban zajló folyamatok alapjaiban határozzák meg bolygónk létezését. A napfoltok ciklikus változásai pedig akár komoly következményekkel járhatnak a civilizációra nézve. Az elmúlt évtized relatív nyugalma után most újra fokozódik a napfolttevékenység, amely 2013 májusában éri el a csúcsát. Lehetséges következményeire egyelőre nem vagyunk megfelelően felkészülve.

MTI Tech

Az űrbe megy a Boeing

Megkezdi a jegyárusítást a nemzetközi űrállomásra látogató járataira a Boeing repülőgépgyártó cég és egy űrturizmust szervező iroda. Az együttműködésről szóló szerződést szerdán jelentették be - most már csak az űrrepülésre alkalmas gépeket kell megépíteni.