szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új fajjal gyarapodott Magyarország madárvilága: a vörösbegyhez hasonló, kékfarkúnak (Tarsiger cyanurus) nevezett madarat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) vas megyei csoportja Tömördön fogta be a napokban.

mme.hu

A Magyarországon hivatalosan megfigyelt madárfajok száma ezzel 403-ra nőtt - közölte a természetvédelmi szervezet pénteken. A kékfarkú farktollai színéről kapta a nevét. A kisméretű madárfaj elsősorban az ázsiai tajgaövezetben és a magashegységek fenyveseiben, cserjéseiben fordul elő, kontinensünkön mindössze Finnországban és Észak-Oroszország európai területein költ - olvasható az MME közleményében.

A kékfarkú európai állománya stabil, a finnországi fészkelő populáció 500 párra, míg oroszországi állomány 10-21 ezer párra tehető. Kóborló példányai előfordultak már Lengyelországban, Szlovákiában, Olaszországban és Cipruson is. Az eddigi ismeretek alapján az európai fészkelők is Délkelet-Ázsia szubtrópusi, trópusi területein telelnek. A madarat régebben a rigófélék családjába sorolták, a legújabb taxonómiai vizsgálatok azonban kimutatták, hogy az óvilági légykapófélékkel áll közelebbi rokonságban.

A faj tömördi, illetve más közép- és dél-európai feltűnéseivel kapcsolatban felmerül a kérdés, vajon a vonulási időszakban Európában előforduló példányokat egy-egy erősebb vihar sodorhatta-e délebbre, vagy már tényleges evolúciós jelenségről van szó. "Kialakulhatott-e már az Európában megtelepedő madaraknál egy genetikailag meghatározott új vonulási irány, amely nem Ázsia, hanem Európa vagy Afrika melegebb vidékeire, az új telelőhelyekre vezet?" - veti fel a kérdést az MME, amely szerint ezekre a kérdésekre a további kutatások adhatják meg a választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Több száz új fajt fedeztek fel a Himalája keleti részén

A közelmúltban háromszázötvennél több, a térségben azelőtt ismeretlen fajt fedeztek fel a Himalája keleti részén, a felbecsülhetetlen értékű biológiai kincset azonban súlyosan veszélyezteti a klímaváltozás - hangsúlyozza hétfői közleményben a Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete.

MTI Tech

Új énekesmadarat fedeztek fel

Száz éve az első új faj Ázsiában az a bülbülfélék közé tartozó "kopasz" madár, amelyet Laoszban fedeztek fel - jelentette be csütörtökön a Wildlife Conservation Society (WCS) elnevezésű nemzetközi vadvilágvédelmi szervezet.

hvg.hu Tech

Új faj a láthatáron – halakra vadászik a szigeti farkas

Öt éve figyeli egy amerikai kutató azt a farkasfajt, amelyik Alaszka déli részétől a Vancouver-szigetig található meg. Az állatok kiválóan alkalmazkodtak a vízi életmódhoz, a szakértő szerint a legújabb tengeri emlősnek is tekinthetjük őket.

MTI Tech

Új főemlősfajt fedeztek fel

Egy ritka, veszélyeztetett főemlős valójában új majomfajt képvisel - jelentették be felfedezésüket kedden német kutatók.