"A Fidesz egy pattanás egy mocsári tündér fenekén" - Túlélheti ‘26-ot a NER?
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
A hivatalos bejelentés óta nagy várakozás előzte meg Microsoft Kinect érkezését, amelyről korábban a mi is részletesen...
A hivatalos bejelentés óta nagy várakozás előzte meg Microsoft Kinect érkezését, amelyről korábban a mi is részletesen beszámoltunk. A Kinect lényege - amolyan gyors ismétlés következik - egy kamerás mozgásérzékelő rendszer, amely képes testünk mozgását leképezve irányítani a játékot, a beépített mikrofon segítségével pedig hangparancsokat is adhatunk mostantól az Xbox 360-nak. A kamerával együtt több játék is érkezik (10 ezer forint körüli áron), de nem csak ezeket, hanem magát a gép menüjét is irányíthatjuk mozgással vagy hanggal, saját játékos profilunkat pedig arcfelismeréssel aktiválhatjuk. Az alábbi teszt-videó egyébként egészen jól összefoglalja az új kiegészítő képességeit:
Milyen is tehát a rendszer a gyakorlatban? Először is ki kell hevernünk a fogyasztói árat, ugyanis a közel 40 ezer forintos árcédula erős túlzás (a Nintendo Wii ára 50 és 60 ezer között mozog, ami ugyebár egy teljes konzol), igaz, ezért nem csak a Kinect kameráját, hanem a Kinect Adventures című játékot is megkapjuk. Ez némileg tompítja a fájdalmat, de azért nem állítjuk, hogy megéri az árát. A magyar háztartások egyébként nem csak a drágaság miatt moroghatnak a Kinectre, ugyanis a megfelelő működéshez az érzékelő és a játékos között legalább 1,8 méteres távolság szükséges. Ez pedig azt jelenti, hogy a magyar lakások jelentős részében nem lesz könnyű az újgenerációs játék, főleg ha még azt is beleszámítjuk, hogy mennyi mindent lehet leverni egy szűk szobában a tévé előtt ugrálva (a Wii tulajdonosok pontosan ismerik már ezt az érzést).
A következő probléma a konfiguráció menete, amely meglehetősen időigényes és macerás folyamat. Legyen elég hely. Álljunk ide, álljunk oda. Beszéljünk, majd ne beszéljünk. Csináljunk elég fényt. Ne mozogjunk. Mozogjunk, csak ne így. Ne szidjuk a Microsoftot. Persze senki nem fog beleőszülni, de a Kinect nem adja könnyen magát, ami főleg egy játszani akaró ember számára virtuális ingerlés, soha véget nem érő előjáték. De megéri várni arra a lányra, aki nem volt olcsó és még kéreti is magát?
A válasz egy bizonytalan igen. Először is a Kinect óriási ötlet, mindenki számára könnyű játékot és kellemes kikapcsolódást ígér, ráadásul az XBoxot mozdulatokkal és hangparancsokkal irányítani zseniális élmény. Ketten is lehet egyszerre használni, nem kell hozzá technikai jártasság, családi szórakozásnak ideális, eltérő korok és értelmi szintek esetén is. Azonban akadnak hibái is: túl nagy helyet igényel, de még így sem mindig pontos, ráadásul a képernyőn némi késéssel jelenik csak meg mozgásunk (ez az úgynevezett lag jelenség). Ez persze nem a világvége, és az ígéretek szerint még jönnek majd frissítések is, szóval azért nem kell megijedni, de a tökéletes motion capture világa még nem hazavihető.
És végül jöjjenek a fontos gyakorlati kérdések, amelyek feltehetően mindenkit érdekelnek:
További érdekes kérdéseket az IGN stábja boncolhat, akik személyesen ki is próbáltak mindent (többek között a meztelen játékot is), érdekfeszítő kísérleteiket pedig velünk is megosztották:
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.