szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Támogatókat toborozna egy német férfi ahhoz, hogy egy titkos térkép alapján felkutassa a nácik által a második világháború alatt a Szovjetunióból elhurcolt világhírű, 150 millió eurót érő cári borostyánszobát. Kérdés, ki adhat pénzt a kincskeresésre Andreas Uckertnek, aki korábban festményeket is hamisított.

Uckert és a térkép
Berliner Kurier

Az 51 éves férfi azt állítja, egy bolhapiacon rábukkant egy olyan titkos térképre, amely az eurómilliókat érő kincs nyomára vezethetik – írja az Austrian Times. Uckert szerint a náci tisztek által készített térképre láthatatlan tintával még az osztrák születésű Adolf Hitler nevének kezdőbetűit is felírták.

A sassal és horogkereszttel is díszített térkép – amelyet bizonyításképp, néhány részlet kitakarásával egy német lapnak is megmutatott – a kincskereső szerint megjelöli a cári borostyánszoba pontos helyét, amelyet szerinte egyébként valahol a németországi Fulda település közelében, három föld alatti bunkerben rejthettek el.

A borostyánszoba régóta izgatja a kincskeresők fantáziáját. A teljes egészében borostyánból, aranyból és drágakövekből készített falburkoló paneleket a porosz király ajándékozta Nagy Péter cárnak még 1716-ban. Később Nagy Katalin a Szentpétervári Téli Palotából a városon kívül fekvő nyári rezidenciájára vitette. A második világháború alatt, 1941-ben a németek lefoglalták és Königsbergbe, a mai Kalinyingrádba szállították. Négy évvel később, 1945 elején a város elleni támadások során a borostyánszobának nyoma veszett.

Bár Andreas Uckert szerint már talált egy szponzort Miamiban, aki beszállna a térkép alapján megvalósuló ásatásokba, a források még nem elegendőek, ezért további támogatókra van szükség. Kérdésessé teszi a gyűjtőakciót viszont, hogy Uckertet hamisítóként is ismerik, korábban például egy hamis Mona Lisával bukott le. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!