szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Új farkasfajt fedeztek fel Afrikában a genetikusok: a nemzetközi kutatócsoport genetikai jellemzők alapján ismerte fel, hogy az eddig az aranysakálok egyik alfajának vélt állat inkább a farkasok csoportjába tartozik, és szoros rokonságban áll az északi kontinensek szürke farkasaival.

Nils Stenseth, az Oslói Egyetem munkatársa szerint az egyiptomi sakál vagy egyiptomi farkas néven is emlegetett Canis aureus lupaster nevű fajról van szó, amelyről eddig úgy vélték, az Egyiptomban és Etiópiában gyakori aranysakál alfaja. A genetikai elemzések szerint viszont ez az egyetlen afrikai farkasfaj.

A híres evolúciókutató, Thomas Huxley már a XIX. században felismerte a sakálfaj és az európai farkasok közötti hasonlóságokat. Mitokondriumjaik DNS-ének elemzésekor kiderült, hogy a Canis aureus lupaster inkább farkas, mint sakál, és szoros rokoni kapcsolatban áll az északi farkasokkal.

A kutatók javasolják, hogy afrikai sakálnak nevezzék a fajt, mivel példányaik csak Afrikában élnek - olvasható a PLoS ONE tudományos honlapon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Éneke árulta el a most felfedezett koboldmaki-fajt

A koboldmakik kistermetű, éjszakai életmódot folytató főemlősök, amelyek a délkelet-ázsiai esőerdők aljnövényzetében élnek. Eddig kilenc fajukat ismerte a tudomány, egy német biológus most felfedezte a tizediket - a hangja alapján.

MTI Tech

Új főemlősfajt fedeztek fel

Egy ritka, veszélyeztetett főemlős valójában új majomfajt képvisel - jelentették be felfedezésüket kedden német kutatók.

MTI / hvg.hu Tech

Új madárfajt találtak Magyarországon – fotó

Új fajjal gyarapodott Magyarország madárvilága: a vörösbegyhez hasonló, kékfarkúnak (Tarsiger cyanurus) nevezett madarat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) vas megyei csoportja Tömördön fogta be a napokban.

hvg.hu Tech

Páviánok fedeztek fel egy új gyümölcsfajtát

Érdekes felfedezést köszönhetünk az étrendjükben a gyümölcsöket előnyben részesítő majmoknak. Az állatok egy dél-afrikai gazda kertjében garázdálkodtak, az élelmes mezőgazdász pedig ennek nyomán bukkant az új gyümölcsfajra - írja a Zöldtér.