szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amerikai katonai vezetők bejelentése szerint sikeresen végrehajtotta első repülését a Northrop Grumman által kifejlesztett, távolról vezérelhető bombázó.

A BBC értesülései szerint az X-47B jelzésű gép 29 percen keresztül volt a levegőben a tesztrepülés során, ezalatt 1500 méteres magasságot ért el. Az amerikai hadsereg vezetése szerint a járműre a B-2 lopakodó bombázó kisebb változataként is lehet tekinteni, amely a pilóta nélküli robotgépek új generációját képviseli.

Az X-47B azonban jóval nagyobb teljesítményre képes, mint a propelleres Preadtor és Reaper robotrepülők, amelyeket gyakran bevetnek Irakban és Afganisztánban.

„Ma bepillantást nyerhettünk a jövőbe, amikor a levegőbe emelkedett az amerikai haditengerészet (U.S. Navy) első sugárhajtású, távolról vezérelhető repülőgépe” – írta közleményében Jaime Engdahl százados, a fejlesztési projekt vezetője.

A repülés során főleg a gép vezérlő-, és navigációs rendszereit tesztelték, emellett aerodinamikai adatokat gyűjötttek. A gépet a földről a Northrop-Grumman mérnökeiből és a haditengerészet speciálisan kiképzett tagjaiból álló csapat irányította.

A cég egyébként egy 2007-ben megkötött, több mint 630 millió dollár értékű szerződés értelmében fejleszthette ki a járművet.

Bár még jó néhány évnek el kell telnie, mire az X-47B-t hadrendbe állíthatják, az illetékesek szerint már 2013-ban végrehajthatnak vele anyahajókról indított tesztrepüléseket.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megépítették a nácik lopakodó bombázóját - videó

A repülőgépgyártó Northrop Grumman szakértői megvizsgálták a Horten 2-29 nevű vadászgép prototípust, majd építettek egy másolatot az eredeti alapján, hogy megvizsgálják, a gép valóban láthatatlan-e a radarok számára.

Tech

A lopakodó repülőgépek története

Pjotr Ufimcev orosz fizikus sem lehetett próféta a saját hazájában: Moszkvában dolgozta ki a repülőgépeket a radarok számára láthatatlanná tevő technológia elméletét, de a lopakodókat végül az amerikaiak építették meg.