szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ijesztő a Kaspersky által a napokban felfedezett új vírus: ez a variáns ugyanis nem rak kódot a merevlemezre, nem található meg ott – csak és kizárólag a memóriában (RAM) tanyázik.

A vírusok rengeteg variánssal és alfajjal rendelkeznek: lehetnek kártékonyak, vagy csak idegesítőek, képezhetnek botnet- és zombihálózatokat, mérgezhetik a kereső súlyozását (SEO poisoning), lehetnek kliens oldali vagy szerveren terjedő, PHP-alapú vírusok… Trójai, backdoor, adware, malware és még sorolhatnánk… Egy dologban azonban hasonlítanak: valamilyen fizikai formában jelen kell hogy legyenek a merevlemezen – igaz, „trükközve,”, álcázva, más szoftverekbe csomagolva, de a kódot el kell tárolni.

Pontosan ez az, amiért a vírusirtók képesek megtalálni és főleg elpusztítani őket: a vírusirtás kicsit leegyszerűsítve ugyan, de annyit tesz, hogy átnézik a merevlemezen található fájlokat, és amelyik fájlban kártékony kódot találnak, azt letörlik a lemezről. Ezzel megakadályozható a vírus további ténykedése és terjedése is.

A folytatásért kattintson a techline.hu cikkére!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Így készül egy androidos vírus

Egy mobil kártékony program kifejlesztése akár több ezer dollárjába is kerülhet a kiberbűnözőknek, azonban később busás haszonra tehetnek szert.

hvg.hu Tech

"Legyetek okosak és nagyon óvatosak" - fölényre tör az internet sötét oldala

Egy friss információbiztonsági tanulmány szerint a weboldalak forgalmának több mint felét már nem emberek generálják, hanem az internet sötét oldaláról érkező hackerszoftverek, kémprogramok, tartalomcsenő alkalmazások és automata kommentspammelők. Az élvonalba tartozó információbiztonsági cégek ennél sokkal több bajt látnak.

hvg.hu Tech

Nem vigyázunk a bankkártyánkra

Magyarországon tavaly közel 900 ezer felnőtt esett áldozatul valamilyen számítógépes bűncselekménynek, amely hétmilliárd forint pénzbeli, és 14 milliárd forint időbeli veszteséget okozott az áldozatoknak. A BRFK adatai szerint a legkomolyabb visszaélések bankkártyákkal történtek.

hvg.hu Tech

Tíz lépés, hogy biztonságban tartsuk okostelefonunk

Jó észben tartani, hogy az okostelefon tulajdonképpen egy kézi számítógép, így éppen annyi veszély leselkedik rá, mint a PC-kre. Következésképpen ugyanúgy intézkedéseket kell tennünk, ha biztonságban akarjuk tudni az adatainkat és erőforrásainkat, mint a komputerünk esetében tennénk. A következő tíz lépés betartásával jelentősen megerősíthető a telefonok védelme.

hvg.hu Tech

Veszélyes böngészők

A legelterjedtebb vírusok közül több is a böngészőn keresztül támad a februári vírusstatisztika szerint.