Mi oka lehet egy tizenéves egyetemistának arra, hogy vallásként jegyeztesse be a Kopimista Egyházat? A hvg.hu kérdésére az egyház szellemi vezére, a 19 éves filozófia szakos svéd egyetemista Isak Gerson azt mondta: mivel ők igenis vallásos csoportosulás, miért is ne szerveződhetnének vallásos csoportba.
Isak Gerson egyébként egy keresztény diákmozgalom vezetője is Svédországban, ő képviseli az Uppsalai Egyetem Diáktanácsában a keresztény hallgatókat, de a kalózok érdekeit is védi. Emellett a szerzői jogok, a szellemi tulajdon, az irodalom és az informatika érdekli. Rendszeresen publikál politikai témákról és blogol filozófiáról, területe az etika és a politikai filozófia.
A Másolás Egyházát tíz társával alapította, és jelenleg mintegy hétezer hívük van világszerte. Jelentkezhet és hívő lehet bárki, aki hisz a kopimizmusban, azaz a másolás szentségében és az információ terjesztésében.
A kopimizmus
A vallást gyakorlók meggyőződése, hogy minden információ szabadon és korlátlanul terjeszthető. A filozófia ellenzi a szerzői jogi megkötések minden formáját – kalózkodásra ösztönöz, legyen szó filmről, zenéről, tévéműsorról vagy szoftverekről.
A The Pirate Bay nevű fájlmegosztó oldal is az egyház neve alatt működik. | Egyházat Svédországban nem olyan könnyű alapítani, kétszer is elutasították erre vonatkozó kérelmét, mire harmadjára, tavaly decemberben végül hivatalosan engedélyezték az egyház megalapítását.
Arra a kérdésre, hogy komolyan vallásos-e, Gerson határozott igennel felel. Egyházában az istentiszteleteket kopyactingsnak hívják, a szeánszokon információkat osztanak meg egymással, másolnak és remixelnek.
Az egyháznak nincs tízparancsolata, nincs koncepciójuk a bűnre, nem törődnek vele, milyen büntetés vár a bűnösre. Egyetlen megközelítés izgatja őket: a „másolj sokat” elv. Nincs hagyományos istenképük, „személyes” istent nem imádnak, a szent értékekben hisznek.
Mise helyett a kopyactingekre gyűlnek össze alkalmanként, és nem feltétlenül fizikailag egy térben, például egy szobában, hanem a csatorna lehet hálózat vagy chat is. Az aktivitás: másolás. Mielőtt szétkapcsolnak, arra biztatják egymást, hogy mindenki másoljon minél többet, és adja át a tudását minél több embernek a közösségen kívül is.
Templomuk még nincs, de a részletesebb, svéd honlapon az egyik bejegyzés szerint szívesen átvennének egy templomépületet; egy hónapja hirdetést is adtak fel a blocket.se apróhirdetés-oldalon.
A hvg.hu-nak az alapítóval folytatott beszélgetésén felmerült Schmitt Pál plágiumügye is. Arra a félig tréfásnak szánt kérdésre, miszerint szentté lehetne-e avatni a volt elnököt a Crtl+C Ctrl+V egyházban, komoly és kemény válasz érkezett. Gerson szerint az egész akadémiai rendszerrel van általánosságban gond, mert a plagizálásra problémaként tekint. Pedig szerinte a plágium nem feltétlenül rossz. Amíg ez a rendszer fennáll, a plagizálás is probléma marad. "Másrészt nehezemre esik belegondolni abba, lehet-e valaki szent, aki a Fidesszel kooperált. A kopimizmus soha nem támogatott és nem is támogat fasiszta politikusokat" - fogalmazott Isak Gerson.
A kopimizmus etimológiája
A kopimizmus szó maga a Bibliából, Pál apostolnak a korinthusbeliekhez írt első leveléből vett idézet újraértelmezéséből ered. Magyarra a „Legyetek az én követőim, mint én is a Krisztusé"–nak fordították, angolra „Imitate me, just as I imitate Christ”. Ezt fordították le „Copy me, my brothers, just as I copy Christ himself”-re, azaz Másolj engem, testvérem, ahogy én másolom Krisztust. Jelszavuk: A másolás szent, a másolás helyes. Másolj és terjessz! Az adat legyen veled!