Ilyen is van már: cukorból nyomtatott érhálózat - videóval

Egyre gyakoribb, hogy egészségügyi célokra is bevetik a legújabb, 3D-s nyomtatótechnológiát, például ereket készítenek a segítségükkel.

  • unknown unknown
Ilyen is van már: cukorból nyomtatott érhálózat - videóval

Ma már a legkülönfélébb tárgyak kerülnek ki a 3D-s nyomtatók fúvókáiból, olykor már a fantasztikumok világát súrolva. Hiszen minek nevezhetnénk azt, hogy újabban akár szerves anyagok is érkezhetnek az ilyen printerekből, vagy hogy egy idős beteg már egyedi nyomtatott alsó állkapcsot is kaphatott. (További érdekes 3D-s nyomtatási projektekről ebben a cikkünkben olvashatnak.)

Nemrégiben a MIT és a Pennsylvaniai Egyetem kutatói érhálózat készítéséhez hívták segítségül a 3D-s nyomtatótechnológiát. Mindenekelőtt megtervezték a hálózatot, majd cukrot használva kiprinteltelték a vékony ereket. Ezután élő májsejteket tartalmazó géllel burkolták, majd mikor ez megszilárdult, kimosták belőle a cukrot. A következő lépésben élő szövetekkel vették körül az ereket, és vért, valamint tápanyagokat áramoltattak keresztül rajtuk. Most azt vizsgálják, életben maradnak-e a szövetek. Egyelőre persze szó sincs arról, hogy emberekben használnák a nyomtatott ereket – először kísérleti állatokba ültetnék.

A különleges projekthez a nyílt forráskódú RepRap nyomtatót használják, ami szabadon módosítható. A kutatócsoport úgy kívánja átalakítani a készüléket, hogy kifejezetten (mikro)biológiai célú nyomtatványok születhessenek.

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Rejtélyes holttest Sopron közelében: hidegvérrel kidobták a repülőből, hogy megszerezzék vagyont érő briliánsait

Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.