Leteszteltük a vízálló táblagépet

A japánok elkészítették az iparág legvékonyabb táblagépét, mely ráadásul még szép, gyors és vízálló is egyben. Minden adott a sikerhez, vagy esetleg akadnak hátulütők is? Teszten a tablet, melynek érdekessége, hogy ha nagyon akarjuk, egy kicsit meg is hajlítható. De persze ezt azért ne nagyon akarjuk.

Leteszteltük a vízálló táblagépet

Az újkori tabletőrületet az Apple indította el azzal, hogy 2010 elején bemutatta az azóta már számos kiadást megélt iPadet. A nagy rivális Samsung csak késve reagálta le a dolgot, és hasonlóképp a Sony is csak viszonylag későn rukkolt elő első ilyen termékeivel. Ráadásul a Sony első tabletes tapogatózásai nem is voltak túl sikeresek – a 2011-ben érkezett Tablet S, illetve Tablet P csak bizonyos piacokon voltak kapható, és igen keveset adtak el belőlük. Aztán 2012-ben kijött a vállalat első tényleg korrekt tablete, az Xperia Tablet S, mely a már jól bejáratott Xperia márkajelzés hathatós segítségével végre szélesebb rétegekhez juthattott el. 2013 pedig már egyértelműen az Xperia Tablet Z-ről szól: az alábbiakban bemutatandó készülék tulajdonképpen nem más, mint az év elején bejelentett Xperia Z okostelefon tabletgúnyába bújt testvére.

Sony

Design: szép

A Sonynak sikerült az, ami eddig lényegében csak és kizárólag az Apple-nek jött össze tabletfronton, vagyis sikerült egy abszolút szemrevaló készüléket összedobnia. A Samsung tabletei ugyan nem szoktak rosszak lenni, azonban a dél-koreai tervezők még rengeteget tanulhatnak design tantárgyból, most például a Sonytól. A már említett Xperia Z-ből egy az egyben át lett emelve a teljesen négyszögletes és puritán módon minimalista, és pont emiatt nagyon is imádható külcsín.

Ehhez ráadásul még hozzájön az a tény, hogy jelen pillanatban ez a piac legvékonyabb modellje, a maga alig 6,9 milliméteres vastagságával. Összehasonlításképp, a negyedik generációs iPad 9,4 milliméteres, a Nexus 10 pedig 8,9 milliméteres, ha pedig az okostelefonok között nézünk szét, akkor az iPhone 5-féle 7,6 milliméteres, illetve a Galaxy S4-féle 7,9 milliméteres értékekről kell említést tenni.

László Ferenc

Tömeg, minőség, vízállóság

Az Xperia Tablet Z nemcsak szupervékony, hanem egyben légiesen könnyed produktum is. Az újdonság egész pontosan 495 grammot nyom a mérlegen, vagyis jelentősen kevesebbet, mint a 603 grammos Nexus 10, vagy a 662 grammos iPad 4, ezenkívül pedig az 585 grammos előd mellett sem mehetünk el szó nélkül.

Érdekesség, hogy ha nagyon akarjuk, egy kicsit meg is hajlítható a tablet, de persze ezt azért ne nagyon akarjuk.

A fekete és fehér változatban készülő táblagép minősége a designhoz hasonlóan nagyon rendben van, sem a felhasznált anyagok, sem pedig az összeszerelés minőségét nem érheti kritika. Az előlap tükröződő felülete sajnos iszonyatosan piszkolódik, ellenben a kellemes tapintású puha hátlap már kevésbé – igaz, ha mégis kerül rá szennyeződés, azt nehezebb eltávolítani róla. Az ergonómia is korrekt, a kijelző melletti 22 milliméteres káva korrekt fogást biztosít.

Legalább ilyen fontos, hogy jelenleg ez a piac egyetlen teljesen vízálló, tehát nem egyszerűen csak cseppálló modellje, mely IP57-es minősítése révén minden további nélkül elviseli, ha mondjuk 30 percen át 1 méteres vízmélységben búvárkodunk vele. Ezt nem próbáltuk ki, viszont egy kád vízben megfürdettük, és valóban semmi baja nem lett.

László Ferenc

Kijelző

A LED-es háttérvilágítással megspékelt LCD mind méret, mind pedig felbontás tekintetében növekedésen ment keresztül a Tablet S-hez képest, így már nem 9,4 colos, hanem 10,1 colos, felbontása pedig 1280x800 pixelről 1920x1200 pixelre nőtt. Mindez azt eredményezte, hogy a pixelsűrűség 161 ppi-ről 224 ppi-re ugrott, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy a vizuális élmény sokkal jobb, hiszen az egyes pixeleket már jóval kevésbé látni.

Megjegyzendő, hogy a 264 ppi-s iPad 4, illetve a 299 ppi-s Nexus 10 e tekintetben már előrébb tart, ettől függetlenül azonban az Xperia Tablet Z kijelzőjére nagyon is jól esik ránézni.

Sony

Az egyszerre akár tíz ujjal is használható display fényereje alapvetően korrekt, kültéri használat során viszont igen zavaró az erős tükröződés. A fényerőt automatika állítja, a betűméret négy lépcsőben állítható, a szuper képminőségről a Mobile Bravia Engine 2 gondoskodik, és hasznos dolog, hogy nemcsak az on/off gomb megnyomásával, hanem akár a kijelzőn történő dupla koppintással is életre kelthető a masina.

6-7 órán át bírja

Alaphelyzetben az oldaléleken lévő összes csatlakozóaljzat teljesen el van rejtve a szemünk elől, ami egyrészt jól mutat és persze a vízállóság szempontjából is fontos, másrészt viszont enyhén macerás, hogy minden egyes alkalommal fel kell hajtani a csatikat rejtő kis ajtókat. Baloldalra került a 3,5 milliméteres jack dugalj, a bekapcsológomb, a hangerőállító gombpár, az opciós dokkoló csatija, illetve az egyik hangszóró, melynek párját az ellentétes oldalon találjuk.

László Ferenc

A felső élen keresendő a tévétávirányítást lehetővé tevő infravörös port, alul pedig csupa micro cuccra lehetünk figyelmesek: microUSB port, microSIM tálca, microSD slot.

Ami nem látszik, az az integrált lítium-polimer akkumulátor, mely sajnos mindössze 6000 mAh kapacitású. (A Nexus 10-ben 9000-es, a legújabb iPadben pedig 11560-as akkumulátor rejtőzik.) A vélhetően az iszonyatos karcsúsítás áldozatává vált aksi a gyári adatok szerint mintegy 10 órás használati időt biztosít, nekünk azonban a gyakorlatban sokkal inkább csak 6-7 órát sikerült kihoznunk belőle.

Kamerák

Az elődhöz képest jelentős fejlődésen ment keresztül a frontkamera, melynek fotófelbontása 2 megapixelre duplázódott, és immár nem csak 720p HD, hanem akár 1080p Full HD videók is rögzíthetők vele. A hátoldali autofókuszos főkamera ezzel szemben nem sokat változott, vagyis maradt 8 megapixeles felbontású, és optikája mellett sajnos továbbra sincs LED-segédfény.

László Ferenc

Amennyiben "kiváló automatikus" módban fotózunk, akkor mindent elvégez helyettünk az automatika, ellenben a felbontás 7 megapixelre csökken. Ellenkező esetben maximum 3264x2448 pixeles fotók rögzíthetők 4:3-as, vagy 16:9-es képarány mellett, a fényérzékenység pedig ISO100 és ISO1600 között állítható. Az Exmor R szenzoros kamera képminőségével elégedettek lehetünk, főleg annak ismeretében, hogy ez nem egy fotózásra kihegyezett okostelefon, hanem egy tablet. A gyorsindító funkció előnyeit talán nem szükséges ecsetelni, ezenkívül pedig a HDR feature, illetve a Full HD felbontású videofelvevő is jó szolgálatot tehet.

Hardver

A Snapdragon S4 Pro fantázianevű Qualcomm APQ8064 egy alapvetően modern, 28 nanométeres csíkszélességű chipkészlet, mely remek teljesítményt produkál, de azért ahhoz már kevés, hogy az abszolút topkategóriában rekordokat döntögessen. A négy darab Krait processzormag 1,5 GHz-es órajelen ketyeg, ezenkívül pedig még egy Adreno 320-as grafikusgyorsító is a csomag részét képezi.

László Ferenc

A benchmark tesztekben a Tablet Z általában kétszeres/négyszeres értékeket virít a Tablet S-hez képest, ami azért éves szinten komoly előrelépést jelent. A RAM a várakozásoknak megfelelően 2 GB kapacitású, az integrált flashmemória pedig kiviteltől függően 16/32 GB-os.

Tesztkészülékünk az LTE és HSPA kompatibilis kiadás, melynek révén akár 100/50, illetve 42/5,8 Mbit/s-os mobilnet tempó is elérhető, de ezenkívül csak wifis változatban is kapható a készülék. A dual-band Wi-Fi a/b/g/n szabványú, ezenkívül pedig DLNA-t, hotspot funkciót, Bluetooth 4.0-át, NFC-t és GPS-vevőt (GLONASS) is kapunk. A szokásos Google térkép és navigáció mellett a Wisepilot app is fel van telepítve a tabletre, mely ebben a demó változatban 30 napon át használható ingyenesen.

Szoftver és szolgáltatások

A Sony Xperia Tablet Z alaphelyzetben Android 4.1.2-et futtat, de persze már jó előre be lett ígérve a 4.2.2-es frissítés. A felhasználói felület ugyan nem standard Jelly Bean, mindenesetre a változások nem olyan mélyrehatóak, mint például a HTC, vagy a Samsung saját felhasználói felületei esetében.

László Ferenc

A lock screen arcfelismeréssel, mintával, PIN-kóddal és jelszóval védhető, ha pedig az alap csúsztatás mellett döntünk, akkor egy függőleges irányú ujjmozdulattal engedhetjük fel a virtuális redőnyt. Az alapkijelzőn öt slide található, melyek száma maximum hétre növelhető, az alul középen lévő kisalkalmazás-indítóval pedig olyan kis mozgatható appok tehetők ki a kijelzőre, melyek úgymond lebegnek a felület felett. Van például böngésző, diktafon, távirányító és számológép kisapp, de fontos megkötés, hogy ezek közül egyszerre csak egy futhat.

Hasznos kis alkalmazás az Xperia Link, melynek révén egyszerűen használható a megosztott mobilnet-kapcsolat. Szórakoztatásunkról alapértelmezetten a Fruit Ninja és a Temple Run 2 gondoskodik, fontos továbbá, hogy a készülék hivatalos PlayStation minősítéssel büszkélkedhet.

Az elődben debütált, Sony által kifejlesztett többfelhasználós üzemmódról ezúttal sajnos le kell mondanunk, de mivel ez már alapban ott van az Android 4.2-ben, a frissítés megérkezését követően várhatóan újra fel fog bukkanni.

László Ferenc

Munka szempontjából kiemelendő, hogy az Office Suite 7.1 jelenléte mindenképpen pozitívum, de pro licenc hiányában sajnos elég limitált a szoftver szolgáltatási köre.

A Walkman zenelejátszó szokás szerint nagyon topon van, rengeteg vizuális téma és hangszínszabályzó is van benne, ezenkívül pedig TrackID-t és RDS-es sztereó FM rádiót is kapunk a pénzünkért. A videólejátszó simán megbirkózik a Full HD felbontású MKV állományok lejátszásával, de a feliratok és az AC3, illetve DTS hangsávok már megakadnak a torkán.

Verdikt

A Sony-nak sikerült megalkotnia egy olyan tabletet, melynek láttán vélhetően még az iPad-hívők is elégedetten csettintenek. Ráadásul az Xperia Tablet Z nem csak szupervékony és akár vízbe is meríthető, hanem emellett még remekül is használható, hiszen fürgén reagál a felhasználói parancsokra, szép a kijelzője és multimédiás fronton sincs szégyenkeznivalója.

Mindennek persze alaposan megkérik az árát, hiszen a 16 GB memóriás és LTE kompatibilis tesztkészülékünk hivatalos listaára 199990 forint, míg a Wi-Fi-s 16 GB-os modell 159 990 forintba kerül, miközben a Retina kijelzős iPadért hasonló kiszerelésben 188990, illetve 149990 forintot kérnek.

Az abszolút minőségi Xperia Tablet Z bátran ajánlható gyakorlatilag bárkinek, de tökéletesnek csak akkor lehetne nevezni, ha már kapásból Android 4.2 lenne rajta, és az akkumulátora nagyobb kapacitású lenne.