Fotó és videó: ilyen volt az első számítógépes egér

Fa házban két fém kerék - így nézett a Douglas Engelbart által feltalált első egér, ami nélkül sokáig teljesen elképzelhetetlen volt egy számítógép használata.

  • hvg.hu hvg.hu
Fotó és videó: ilyen volt az első számítógépes egér

Douglas Engelbart édesapja rádiók szerelésével foglalkozott, a 88 évesen meghalt számítástechnikai szakember tőle örökölte technológiai érdeklődését. Az érdeklődésből aztán hivatás lett, Engelbart 1957-ben a Menlo Parkban lévő Stanford Research Institute (SRI) kutatóintézethez került. Itt kezdett el dolgozni egy fa borításban elhelyezett két fém kerékből álló szerkezeten, amit egérnek nevezett el. Találmányát 1968. december 9-én mutatta be egy 90 perces demonstrációban, melynek most a legfontosabb két és fél percét mutatjuk.

Bár találmányára 1967-ben szabadalmi kérelmet nyújtott be, amit 1970-ben meg is kapott, Engelbart sosem kapott jogdíjat az egér után. A szabadalmat a kutatóintézet néhány évvel később 40 ezer dollárért adta el az Apple-nek.

Nem kell összeszorított foggal szenvedni – így enyhíthetjük táplálkozással a menopauza kellemetlen tüneteit

Nem kell összeszorított foggal szenvedni – így enyhíthetjük táplálkozással a menopauza kellemetlen tüneteit

Magyarországon a nők 60 százaléka túlsúlyos, sokan így mennek neki a menopauza időszakának, amikor a férfiakkal szembeni egészségügyi előnyeik jelentős részét amúgy is elveszítik. Hogyan lehet féken tartani a kilókat, és közben az ingerlékenység, a hőhullámok, továbbá olyan veszélyes láthatatlan tünetek ellen is küzdeni, mint a koleszterinszint emelkedése? Milyen ételekkel lehet nyugodtabb az alvás, és hogyan neveljük rá magunkat a cukormentesebb életre? Erdélyi-Sipos Aliz dietetikust kérdeztük.