szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemzetközi vizsgálatot javasol az amerikai Hold-missziók hitelességének kivizsgálására Vlagyimir Markin, az orosz szövetségi nyomozó hivatal szóvivője. Azokhoz az ismert felvételekhez nyúlnának, melyeket a korábban többször módszeresen cáfolt feltételezések szerint nem a Holdon rögzítettek, hanem utólag, technikai manipulációval hoztak létre.

Ember a Holdon
1969. július 20-án az amerikai Apollo-program legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin "Buzz" Aldrin elsőként lépett a Holdra. Fél évszázad elteltével újra kiújult a verseny a Hold meghódításáért, de ezúttal már nagyobb a tét. Cikksorozatunkban áttekintjük a Hold-kutatás 50 éves történelmét és felvázoljuk az égitest kolonizálásának lehetséges forgatókönyveit.
Friss cikkek a témában

Az Izvesztia című orosz napilap cikkét idéző Moscow Times szerint a szóvivő ugyan nem állítja, hogy az amerikai holdra szállás kamu volt, de vizsgálatot követel az Apollo 11 közismert, 1969-es felvételével kapcsolatban, valamint az amerikai űrhajósok által a Földre hozott kőzeteket is szemügyre vetetné.

A mostani orosz felvetés bizonyos értelemben eltörli a holdra szállás melletti egyik sokszor emlegetett érvet, amely úgy szólt, hogy az amerikai eredmények ellen módszeresen fellépő szovjet-orosz propaganda sosem vitatta az esemény valódiságát, pedig ők aztán biztosan megtették volna, ha gyanúsnak érzik. (Emlékezetes: az akkori magyar sajtó a szovjet hadicélok reklámozásával, valamint a Luna 15 űrszondáról szóló tudósításokkal igyekezett háttérbe szorítani az amerikai űrkutatás ezen sikerét.)

Az orosz kéréssel/követeléssel foglalkozó Washington Post emlékeztet: a NASA 2009-ben maga is elismerte, hogy törölték az első holdra lépés eredeti videófelvételeit, valamint 200 ezer másik szalagot is. Az amerikai űrhivatal takarékossági okokra hivatkozott – ami van annyira furcsa indoklás, hogy újra felkeltette a holdra szállásban egyébként is kétkedők figyelmét. A NASA azóta visszaállította a misszió felvételeit, a televíziók által akkor leadott képsorok segítségével, és azt állítják: az “újkori eredeti” verzió minősége jobb az ő eredeti felvételük minőségénél.

Ha kíváncsi az ügy fejleményeire, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!