A legizgalmasabb Samsung-telefon: Galaxy S6 edge-teszt
A Samsung legfrissebb csúcskészüléke végre szakít elődei átkozott, műanyagos hagyományaival, és az utóbbi időben kissé megtépázott gyártó ígérete szerint még az a bizonyos szükséges plusz is megvan benne. Megnéztük, mit tud a gyakorlatban a Galaxy S6 edge.
Felesleges kerülgetni a forró kását: az egy évvel ezelőtt kiadott (és letesztelt) Galaxy S5 messze nem tudta beváltani a hozzáfűzött reményeket, amit jól szemléltet az a tény, miszerint adott idő alatt 40 százalékkal kevesebb fogyott belőle, mint azt a Samsung vezérei szerették volna. Az unalmas dizájn és a valóban hasznos fejlesztések hiánya hatalmas pofont adott a koreai vállalatnak, ahol is az elmúlt hónapokban szerencsére nem ültek tétlenül a mérnökök. A Project Zero keretein belül teljesen a nulláról kezdtek bele egy vadonatúj felsőkategóriás okostelefon fejlesztésébe, és így született meg a március első napján Barcelonában leleplezett Galaxy S6, illetve az attól csak minimálisan eltérő Galaxy S6 edge. Mi ez utóbbi, mindenképpen izgalmasabb változatot próbáltuk ki.
Fém és üveg
Ha okostelefon fronton fém és üveg került szóba, akkor eddig az iPhone-ra vagy valamelyik felsőkategóriás Sony Xperia telefonra gondolhattunk, mostantól azonban akár már a Samsungra is asszociálhatunk. A plasztik korszak a jelek szerint végre véget ért a cégnél, a négyféle színváltozatban készülő S6 edge oldalait ugyanis valódi fém, elő- és hátlapját pedig ellenálló Gorilla Glass 4 borítja. A minőségérzet abszolút felsőkategóriás, és ami legalább ennyire fontos, hogy végre a megjelenés is: a dizájnerek kiváló munkát végeztek. E tekintetben tehát a Samsung simán feljött az iPhone szintjére.
A változtatások hátulütője – és ilyen tekintetben is sikerült beérni az Apple-t, csak ez már kevésbé örömteli –, hogy a Samsungnál is beköszöntött az unibody korszak is, vagyis az új S csúcsmodell immár nem szedhető szét házilagosan. A villámgyors akkumulátorcserének tehát bátran búcsút inthetünk, ami annak fényében nem túl jó hír, hogy az aksikapacitás némileg csökkent az S5-höz képest. A külső borítást érinti az is, hogy az új formulával a tavaly bevezetett a vízállóságot is elbuktuk.
Hajlított értékek
Az alig 7 mm vastag és mindössze 132 gramm tömegű S6 edge legfontosabb ismertetőjele, hogy a kijelző mind a bal, mind pedig a jobb oldalán enyhén lefelé van hajlítva. Talán a fotókon is látszik, hogy mindez mennyire jól mutat, de élőben még látványosabb a dizájnerek ezen húzása. Szerencsére az ergonómián semmit sem ront az extravagáns kijelzőmegoldás, tehát a készülék fogásával nincsenek gondok, és a véletlen kijelzőnyomkodástól sem kell tartani.
Bár a hajlítás sokkal inkább dizájnelem, mint hasznos fejlesztés, azért néhány edgedi funkcióról is gondoskodtak a Samsungnál. Ilyen például, hogy a hívásokat és üzeneteket világító szélekkel is képes jelezni a telefon, a legfontosabb partnerek pedig egy laza mozdulattal bármikor elérhetők a készülék oldaláról. Látványos és hasznos továbbá az éjjeli óra: megadhatunk egy 12 órás időtartamot, amikor az edge felületen fixen láthatjuk a pontos időt, ami egyébként egy gyors ide-oda húzással bármikor előcsalogatható.
A felbontás az egekben
Talán még emlékszünk azokra az időkre, amikor felbukkantak az első Retina kijelzős iPhone-ok, és azon folyt a vita, hogy a 300 ppi feletti pixelsűrűség értéknek van-e értelme. Nos ehhez képest mostanra eljutottunk arra a szintre, hogy az S6 edge-ben már egy közel 600 ppi-s QHD-panel található, melyen gyakorlatilag csak mikroszkóppal láthatók az egyes pixelek. Az 5,1 colos képátló változatlan maradt az elődhöz képest, és nagyrészt ennek köszönhető az S6 edge egy szerethetően kompakt mobil. A képernyőt adó Super AMOLED-panel kontrasztaránya szinte végtelen, teljesen mindegy, hogy szemből vagy oldalról nézzük képét, és még a fényerőre sem panaszkodhatunk. Nem kérdés, az iparág legjobb minőségű kijelzője jelenleg ebben a mobilban figyel.
Az akár egy a levegőben a készülék felett megejtett suhintással is aktiválható kijelző alatt egy nyomógomb és két kapacitív gomb található.
Egyszerűsítés
Az LG tavaly a G3 esetében kezdett bele felhasználói felületének egyszerűsítésébe, és most a Samsung is hasonló fogyókúrára fogta a jó öreg TouchWiz-t. No persze az iPhone-féle iOS-hez képest még a legújabb Samsung UI is sokkal több funkcióval és opcióval csábítja a felhasználókat, azonban ezek között a korábbiaknál némileg könnyebb eligazodni.
A nagytakarításban szerencsére megmaradt a sokak által szeretett többablakos üzemmód, melyet többek közt az appváltó gomb nyomva tartásával varázsolhatunk elő, illetve új fejlesztés az Intelligens kezelő, melynek révén még egy 1.0-ás felhasználó is pillanatok alatt rendet tehet aksi-, tárhely-, RAM-, illetve biztonság fronton.
Funkciók
Az Android 5.0.2 operációs rendszerű Galaxy S6 edge Home gombjában egy vadonatúj ujjlenyomat-szenzor található, melyen a korábbiaktól eltérően végre már nem kell végighúzni az ujjbegyünket, hanem elég egyszerűen csak (bárhogy) ráhelyezni annak egy részét. Az új szenzor villámgyors, pillanatok alatt feloldható így a telefon, egyszerűen megoldható a webes bejelentkezés, és persze a fizetési azonosításra is odafigyelt a Samsung.
Megújult az S Health alkalmazás, melynek révén bármikor gyorsan és látványos formában lecsekkolható a pulzusunk és a véroxigénszintünk, ezenkívül pedig azt is regisztrálni tudjuk vele, hogy mennyit sportolunk, vagy, hogy mennyi kalóriát viszünk a szervezetünkbe. Az alkalmazás rengeteg kütyüt, így például okosórákat és bluetooth-os mérlegeket is támogat.
Ezeken kívül kapunk megannyi jól ismert (és elvárt) szoftvert a Chrome böngészőtől az Facebookon és a Samsung saját naptár appján át az FM-rádiótól mentes zenelejátszóig. (Ez utóbbival kapcsolatban negatívum, hogy az alsó élen lévő egyetlen hangszóró nem képes versenyezni az egyes riválisokban lévő sztereó megoldásokkal.)
Képalkotás
A frontkamera a szelfimániások számára álomkategóriás, hiszen ezzel az 5 megapixeles fénylesővel akár széles önarckép, időzített sorozatfelvétel, HDR fotó, illetve akár 2560x1440 pixeles felbontású videó is készíthető, ráadásul kézmozdulattal történő exponálásra is lehetőség van. A hátlap síkjából enyhén kiálló főkamera felbontását szerencsére nem emelte 16 megapixel fölé a Samsung, aminek ugyebár nem sok értelme lett volna, főleg úgy, hogy például a rivális iPhone-okkal még mindig csak maximum 8 megapixeles fotók készíthetők.
Lényeges változás azonban, hogy az optikai képstabilizátor és az f1,9-es fényerejű objektív révén mostantól már igen rossz fényviszonyok mellett is remek felvételek lőhetők, ezenkívül pedig kiemelendő, hogy a Home gombot egymás után kétszer lenyomva bármikor gyorsan életre kelthető a kamera. A felvételek képminősége elképesztően jó, az automatika minden beállítást elvégez helyettünk, a haladó felhasználók pedig akár manuálisan is tuningolhatják az expozíciót. A videófelvevő számára az Ultra HD felbontás jelenti a plafont – amennyiben 120 fps-es szupergyors videókat szeretnénk készíteni, akkor 720p HD felbontást kell választani.
Nyers erő, fogyasztás
Míg a riválisok a melegedési problémákkal küszködő Qualcomm Snapdragon 810-re voksoltak, addig a Samsung a saját Exynos 7420-as chipsetét használja. A világelsőként 14 nanométeres gyártási technológiával gyártott chipkészlet nyolc processzormagja és nyolc grafikaivezérlő-magja ellentmondást nem tűrő sebességet produkál, olyannyira, hogy még az eddigi csúcstartó Note 4-re is simán ráver 40 százalékot.
A készülék szinte egyáltalán nem melegszik, és bár fogyasztása csökkent, a korábbinál kisebb aksikapacitás miatt sajnos az üzemidő is némileg szerényebb lett: ha kihasználjuk a telefon tudását, akkor garantált a naponkénti töltéskényszer. Vészesen gyors merülés esetén érdemes bekapcsolni az energiatakarékos, illetve ultratakarékos üzemmódot, melyek jelentősen szűkített szolgáltatáskör mellett jelentősen kitolják az üzemidőt. A gyárilag mellékelt vezetékes töltő nagyon gyorsan végzi a dolgát, és a Qi kompatibilitásnak köszönhetően a vezeték nélküli tölthetőség is adott.
Memória, adatátvitel
A 3 GB RAM fix, a belső tárhely pedig kiviteltől függően 32, 64, illetve 128 GB kapacitású. A nálunk járt 32 GB-os példány alaphelyzetben 23 GB szabad hellyel rendelkezett, és ez maximum csak felhős tárhely révén bővíthető, ugyanis a microSD-slotról ezúttal le kell mondanunk. A Samsung hivatalosan azzal indokolja a microSD távolmaradását, hogy a lassú memóriakártyákkal nem kívánták negatívan befolyásolni az UFS 2.0 technológiájú szupergyors integrált memória által biztosított felhasználói élményt. Ebben persze van valami, de szerintünk illett volna talán a felhasználókra hagyni a microSD használatával kapcsolatos döntési jogot.
Ha microSD nem is, 300/50 Mbit/s-os maximális tempóval hasító 4G mobilnetes képesség, ac szabványú wifi (az LTE és a wifi sávszélessége kombinálható egymással), 4.1-es Bluetooth, GPS, tévé távirányításához használható infravörös port és persze a mobilos fizetésnél érdekes NFC bekerült a telefonba. USB-fronton lassulást jelent a 3.0 verzióról 2.0-ra történő visszalépés, cserébe viszont már nem rondítja a telefon alsó élét egy böszme nagy csatlakozóaljzat.
Verdikt
A Samsungnak hatodjára sikerült az, ami negyedikre és ötödikre nem igazán: a Galaxy S6 edge és a tőle csak minimálisan különböző Galaxy S6 igazán kívánatos csúcsmobil lett. Ezt az anyaghasználatot és ezt a külsőt még a legelvakultabb iPhone-rajongók sem igazán kritizálhatják, és pontosan nekik fog a legkevésbé fájni, hogy az S6 testvérpárban immár nem cserélhető az aksi, és microSD-slot sincs bennük. Ha ezt a két keserű pirulát le tudjuk nyelni, akkor az S6 edge-ben a legszebb kijelzős, leggyorsabb processzoros és legjobb kamerás okostelefont vihetik, vihetjük haza.
Mindennek alaposan megkérik az árát, hiszen míg a legolcsóbb Galaxy S6 sem néz be (szolgáltatófüggetlenül) 230 ezer forint alá, addig a legjobban felszerelt Galaxy S6 edge-ért 340 ezer forintot kérnek majd el. A forgalmazás várhatóan április közepén kezdődik, a készülékpáros mind a három hazai szolgáltatónál kapható lesz.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.